Po stopách pralesov na Slovensku
Keď počujeme slovo prales, zvyčajne si predstavíme rozsiahle, nepreniknuteľné tropické lesy. Samozrejme, prales, akým je ten v Amazónii, by sme na našom území márne hľadali, ale nech je to akokoľvek prekvapivé, zvyšky pralesov nájdeme aj na Slovensku.

Aký je pôvod pralesa?
Dobročský prales
Foto: Lesy SR
Azda najdôležitejším faktorom je, že do života lesa ešte nezasahoval človek. Prales svojským spôsobom formuje svoje fungovanie a stromy, kríky a iné rastliny tvoria organickú jednotu. Dôležitým kritériom je aj to, aby všetko živé, od najmenších mikroorganizmov až po najväčšie dravce, mohlo nerušene žiť v pralese.
Badínsky prales
Badínsky prales v juhovýchodnej časti Kremnických vrchov je chránený od roku 1913, čím sa radí medzi najstaršie chránené územia na Slovensku. Les tu existuje vo svojej úplne prirodzenej podobe, nedotknutý viac ako 300 rokov. Badínsky prales tvoria prevažne buky, ale vyskytuje sa v ňom aj smrek, javor, jaseň, brest a jedľa. Miera ľudského zásahu je naozaj minimálna, z lesných ciest sa odstraňujú len kmene stromov, ktoré prekážajú v doprave. Keďže oblasť je pre verejnosť úplne uzavretá, vstup do pralesa je možný len v rámci odbornej poznávacej cesty a so sprievodcom.
Dobročský prales
Dobročský prales bol tiež vyhlásený za chránený v roku 1913, aby sa zachovali zvyšky pôvodných lesov, ktoré sa formovali po tisícročia. V pralese možno pozorovať všetky štádiá a fázy vývoja lesa – rast, optimum, starnutie, ďalej obnova a zánik. Vývojový cyklus trvá 400 rokov, pričom sa vytvárajú charakteristické črty pralesa. Dobročský prales na Slovensku patrí do sústavy území Natura 2000 európskeho významu. V roku 1998 bola jeho výnimočnosť a jedinečnosť ocenená certifikátom Európskej rady. Nájdeme tu najmä borovice, bresty a buky, ale pestrá je aj fauna. S odborným sprievodcom sa môžete prejsť len po náučnom chodníku, no aj tak sa vám naskytne fantastický výhľad.
Prales Boky
Prales Boky je chránený od roku 1964 pre svoju vzácnu flóru a faunu a geologické útvary. Bukové, borovicové a dubové lesy v oblasti patria medzi najzachovalejšie pralesy na Slovensku – najstaršie duby majú minimálne 300 rokov. Les je hniezdiskom pre viac ako 70 druhov vtákov a okrem bežných živočíšnych druhov sa tu vyskytujú aj jazvece, rysy a medveď hnedý. Územím prechádzajú značené turistické trasy, ale prejsť sa dá aj prírodovedným a ochranárskym náučným chodníkom.
Stužický prales
Bukový prales sa nachádza na najvýchodnejšom cípe Slovenska v Národnom parku Poloniny. V roku 1965 bola vyhlásená za prírodnú rezerváciu a patrí medzi najcennejšie chránené územia v našej krajine. Jeho flóra je nielen bohatá, ale aj mimoriadne výnimočná: žije tu viac ako 500 druhov húb a 105 lišajníkov, ako aj mnoho endemických druhov rastlín, ktoré sa vyskytujú iba tu. Cez lokalitu prechádza červeno značkovaný turistický chodník. V lese nájdeme buky vo všetkých štádiách vývoja, od maličkých stromčekov až po umierajúce obry na sklonku života. Prales Stužica patrí medzi bukové pralesy slovenských a ukrajinských Karpát, ktoré sú od roku 2007 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.