Bikepacking: batôžkárstvo na bicykli
Máte radi slobodu jazdenia na bicykli, no nechce sa vám skončiť svoj výlet na konci dňa? Radi by ste sa vydali na niekoľkodňové cyklistické dobrodružstvo? Nezáleží vám na tempe a kvalite vozovky, ale na zážitkoch na bicykli ? To, čo hľadáte, je bikepacking.

Bikepacking je spojenie dvoch anglických slov: bike (bicykel) a backpacking (batôžkárstvo). V zjednodušenej podstate je to spôsob, ako sa zbalíte na svoj bicykel tak, aby ste mohli prežiť niekoľko dní na čerstvom vzduchu, kempovať a presúvať sa len šliapaním do pedálov.
Bikepacking verzus cykloturistika
Foto: Pexels
Ak ste si pod týmto pojmom predstavili bicykle ovešané po stranách taškami, nejde práve o tento druh cyklistiky. Pre ňu je skôr zaužívaný pojem cykloturistika. Bicykle pre cykloturistiku majú množstvo stojanov, závesné tašky a zvyčajne rovné riadidlá. Nájdete ich v kategórii touringové bicykle. Pre bikepacking je najtypickejším bicyklom typ gravel. Tieto bicykle vyzerajú ako cestné, no majú odlišnú konštrukciu a širšie aj odolnejšie plášte, aby dokázali ísť aj po nespevnených cestách (preto slovo gravel – štrk). Zvládnete na nich pohodlne lesné a poľnohospodárske spojnice a asfaltové cesty s akoukoľvek kvalitou. A odlišné sú aj upevnenia tašiek. Namiesto toho, aby vám viseli nad prednými či zadnými kolesami, ich máte šikovne umiestnené na bicykli tak, že ho máte lepšie ovládateľný a vaše cyklistické dobrodružstvo má stále dynamický charakter.
Ako začať s bikepackingom
Foto: unsplash
Začnite od bicykla. Na bikepacking sa dá využiť akýkoľvek bicykel, ak to budete brať ako spôsob viacdňového výletu. Vtedy sa balíte rovnako ako na akúkoľvek viacdňovú túru, len myslite na súpravu na opravu defektov, pumpu na bicykel a náradie. Vyššia hmotnosť totiž vie dať bicyklu zabrať. Skúste sa s novým „ovešaným“ bicyklom previezť. Zistíte, že klopenie zákrut, rovnováha aj rýchlosti budú úplne iné, než keď máte na bicykli len fľašu na pitie. Je dobré sa s týmto oboznámiť ešte predtým, ako sa vydáte na dlhšie cesty. Počítajte však vždy s tým, že budete pomalší, rýchlejšie unavení, a tak to zohľadnite pri časoch a dojazdoch vo vašom itinerári.
Nový bicykel a batohy
Foto: unsplash
Ak beriete bikepacking vážne a pôjdete si kúpiť nový bicykel a výbavu, myslite na to komplexne už od začiatku. Pri bikepackingu sú batohy pod prednými riadidlami, za zadným sedadlom, v ráme bicykla, na hornom ráme bicykla, na vidliciach a samozrejme tie, ktoré ponesiete na chrbte. Mali by dobre držať na kostre, a tak zvoľte profesionálne batohy určené na toto použitie. Vzhľadom na to, že počasie sa počas dní môže meniť, doplňte bicykel o blatníky. Samozrejmosťou musí byť aj kvalitná zámka, ideálne aj na batohy – budete určite musieť odísť na záchod, na nákup či z iných dôvodov nechať bicykel nestrážený. Vtedy oceníte aj kvalitný stojan, ktorý udrží aj naložený bicykel pevne stáť. Ďalšou esenciálnou vecou sú svetlá. Počas bikepackingu nestačia odrazky – je takmer isté, že pôjdete aj za šera či za tmy a musíte tak vidieť, ako aj byť videní.
S týmto základom sa môžete vydať na cesty. Odporúčame však vydať sa najprv na kratšiu cestu, keď to v prípade problémov môžete vždy otočiť domov. Postupom času vylepšíte svoj výber zbalených vecí, ako aj výbavu bicykla. No počítajte už teraz s tým, že z bikepackingu sa môže stať vášeň, ktorá vám zostane na celý život.