DOLNÝ ZEMPLÍN: Z PLÁŽÍ DO VINÁRSKEHO PODZEMIA
Slnečné dni na Dolnom Zemplíne prevažujú počas leta nad tými zamračenými. Aj preto je región východného Slovenska dobrou voľbou na dovolenku.

Ráno zdolávať končiare Vihorlatských vrchov, poobede bicyklovať po hladine „slovenského mora“ a podvečer si vychutnávať posledné lúče slnka s pohárom kvalitného lokálneho vína. Jeden z najteplejších regiónov Slovenska – Dolný Zemplín je ideálnym miestom na trávenie dlhých letných večerov i horúcich dni.
Oblasť východného Slovenska, hraničiaca s Maďarskom a Ukrajinou, sa rozprestiera na úrodných poliach Východoslovenskej nížiny. Tvoria ju tri okresy: Sobrance, Trebišov a Michalovce. Spolu s Horným Zemplínom predstavujú historický región Zemplín. Vďaka prihraničnej polohe získala obľúbená turistická lokalita jedinečný charakter, ktorý sa dodnes odráža v kultúre, zvykoch a tradíciách miestnych obyvateľov.
ZRÚCANINY STAROBYLÝCH PEVNOSTÍ
Foto: Košice Region
Dôkazy o osídlení územia Dolného Zemplína pochádzajú z praveku a staroveku. Najstaršie zachované architektonické pamiatky sú však omnoho mladšie, datujú sa do obdobia stredoveku a nachádzajú sa v centre Michaloviec. Za návštevu určite stoji Kostolné námestie so základmi predrománskej rotundy a rímskokatolíckym kostolom Narodenia Panny Márie, postaveným v 13. až 15. storočí. Počas stredoveku rástol význam obranných pevností na celom území Slovenska, pričom výnimkou nebol ani Dolný Zemplín. Aj preto vyrástlo na okolitých pahorkoch postupne hneď niekoľko hradov. Časy ich najväčšej slávy dnes pripomínajú zrúcaniny. K väčšine vedú nenáročné turistické trasy s malým prevýšením. Za osobitnú pozornosť stoja napríklad Viniansky hrad, Zemplín, Parušťan či Veľký Kamenec. O niečo neskôr ako impozantné stavby obohnané hradbami, a to začiatkom 18. storočia, vyrástol v Ruskej Bystrej, iba 16 kilometrov od hraníc s Ukrajinou, unikátny drevený Chrám prenesenia ostatkov svätého Mikuláša. Trojdielna zrubová stavba patrí spolu s ďalšími siedmimi kostolmi Karpatského oblúka do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Jedinečný barokovo-rokokový interiér je prístupný aj pre verejnosť. Prehliadku si však treba dohodnúť vopred na gréckokatolíckom farskom úrade v obci Rusky Hrabovec, pod ktorú tato „cerkev“ patri.
RAJ VODNÝCH ŠPORTOV
Foto: Košice Region
Teploty atakujúce štyridsať stupňov Celzia sa najlepšie zvládajú pri vode. Pestrou ponukou vodných športov disponuje naša druha najväčšia priehrada – Zemplínska Šírava. Okolie vodnej plochy s rozlohou 33 kilometrov štvorcových lemujú ľahko dostupné rekreačné strediská, kde sa môžete ubytovať, požičať si vodný bicykel alebo si užiť letne kempovanie či stanovanie. Napríklad v stredisku Paľkov pri severnom brehu nádrže môžu dovolenkári využiť autokemping s kapacitou 1200 stanových a karavanových miest. Navyše, v tesnej blízkosti sa rozprestiera rezervácia vodného vtáctva a rybárstva. Za najmalebnejším výhľadom na priehradu sa zasa oplatí zájsť do strediska Medvedia hora s jachtklubom a upravenou štrkovou plážou.
VIHORLATOM PEŠO AJ NA BICYKLI
Foto: Dolnyzemplin.sk
Azda najznámejším turistickým cieľom Dolného Zemplína je Sninsky kameň vo Vihorlate, odkiaľ možno pozorovať scenériu s jazerom Morské oko. Pohorie je však popretkávané nielen turistickými chodníkmi pre peších, ale aj cyklocestami. Na cyklovýlet sa môžete vydať aj pomedzi lúky Chránenej krajinnej oblasti Latorica. Dolnozemplínska cyklomagistrála sa začína v rekreačnej oblasti pri jazere Izra uprostred Slanských vrchov a konči v obci Veľké Slemence na ukrajinsko-slovenských hraniciach. Trasa meria viac ako 95 kilometrov a patri – až na prevýšenie medzi obcou Kalša a jazerom Izra – medzi tie menej náročné. Ak hľadáte jedinečné prírodné úkazy a Morské oko vám nestačí, vydajte sa smerom na východ k obci Beňatina. Priezračne tyrkysové vody jazera v travertínovom lome navštívia každú sezónu stovky turistov. Láka ich nielen jedinečná scenéria, ale aj skamenený odtlačok obrovskej pravekej ryby, nájdený na jednej z travertínových stien. Hoci voda láka mnohých plavcov, kúpanie je oficiálne zakázané.
VYCHÝRENÉ VINOHRADY
Foto: Košice Region
Jedinečná chuť lahodného vina z juhu Slovenska priláka do oblasti Tokaj každoročne tisícky milovníkov vzácneho opojného moku. Hoci väčšia časť oblasti sa rozprestiera na území susedného Maďarska, o kvalitné vinárstva nie je núdza ani na Slovensku. Súbor pivníc s kilometrami podzemných chodieb, ktorých vznik siaha do 12. storočia, vytvára dokonalé kulisy na degustáciu miestnych odrôd Furmint, Lipovina či Muškát. Pivnicu, vyhĺbenú do sopečného tufu, možno obdivovať aj pri ochutnávke vo Vinárstve Ostrožovič v obci Veľká Tŕňa. Sieť chodieb sa kľukatí pod Tokajským domom v hĺbke 13 metrov. Degustácie sú dostupne celoročne, podmienkou je však minimálne štvorčlenná skupina a rezervácia vopred.
DOLNÝ ZEMPLÍN V ČÍSLACH
- 95: dĺžka cyklomagistrály v kilometroch
- 33: rozloha Zemplínskej šíravy v kilometroch štvorcových
- 5: veľkosť kamenného odtlačku ryby v travertíne pri lome Beňatina v metroch
- 100: počet slnečných dní za rok