Sneh na miestach, kde by ste to nečakali
Globálne otepľovanie spôsobuje zmenu zimného počasia dvomi spôsobmi. Na jednej strane nastávajú miernejšie zimy s omnoho nižšou snehovou pokrývkou. Na strane druhej sú tu náhle výkyvy počasia, ktoré dokážu priniesť nečakané množstvo snehu. Vyskytnúť sa môžu silné mrazy alebo sa sneh ukáže na miestach, kde by ste to vôbec nečakali.

Snehová búrka Filoména, Madrid, Španielsko
Po prvý dôkaz náhleho závanu studeného počasia so snežením nemusíme chodiť do ďalekej minulosti. Začiatkom januára tohto roku zasiahla Španielsko snehová búrka Filoména. Hoci v hlavnom meste Madrid nie je sneh v zime výnimočný, ide zvyčajne o poprašok, ktorý denné teploty roztopia. No tentoraz napadlo 50 centimetrov snehu a teploty klesli na -8 ºC. Na 36 hodín nastal pochopiteľný chaos. Na cestách zostalo uviaznutých vyše 2 500 vodičov, medzinárodné letisko Barajas museli uzavrieť. Napadlo tu najviac snehu za posledných 50 rokov, čím sa prepísali tabuľky z roku 1971. V severnom Španielsku, vo Vega de Lourdes v provincii León, namerali dokonca rekordných -35,6 ºC. Na južnom, slnečnom pobreží Costa del Sol, zas jeho obyvatelia zažili 60 % ročného úhrnu zrážok za len 3 dni.
Arizona a Južná Kalifornia, USA
Zriedkavý jav v uliciach Las Vegas – palmy pokryté vrstvou snehu.
Foto: Getty Images Hungary
Ak si predstavíte suché a nehostinné prostredie s extrémnymi teplotami, možno aj vám napadne Las Vegas. Toto mesto hriechu, postavené uprostred púšte, nie je práve synonymom sneženia. No v roku 2019 tomu bolo inak. Napadlo tu vtedy niekoľko centimetrov snehu, čo je na tunajšie podnebie úplný zázrak. V ten istý rok zažili sneženie aj v Malibu či Los Angeles, kde od roku 1949 snežilo len šesťkrát a nikdy za posledných 54 rokov. Závan arktického vzduchu zažíva v týchto dňoch aj Texas a Oklahoma. Okrem snehu tu zaznamenávajú najchladnejšie teploty od roku 1989 a viac než 4 milióny ľudí zostalo odrezaných od elektriny. Arktický vzduch v ešte mrazivejšej podobe si pritom odnášajú štáty ako Nebraska, Kansas či Colorado.
Sahara, Alžírsko
V alžírskej časti púšte Sahara spadne v decembri menej než 20 mm zrážok. Jedno z najsuchších miest sveta však predsa pokryla snehová prikrývka a to v roku 2016. To, že na púšti klesajú nočné teploty pod nulu, je bežný jav. No v kombinácii so zrážkami sa tak stalo po prvýkrát od roku 1979. Jemný poprašok pritom napadol aj tento rok. Pred piatimi rokmi sa tak Ain Sefra zobudila do bieleho rána. Podobné prekvapenie zažili obyvatelia Káhiry v roku 2013, kde vtedy napadol prvý sneh za posledné storočie. Vidieť snehom pokryté vrcholky pyramíd tak bol jav, ktorý sa dá zachytiť len so šťastím a raz za život.
Snehová búrka Darcy, Holandsko/Nemecko
Foto: Getty Images Hungary
Ak vám objednané balíčky z čínskych e-shopov prídu tentoraz o niečo neskôr než zvyčajne, má to na vine Darcy. Táto snehová búrka postihla Holandsko a severné Nemecko len pred týždňom, no na pár dní úplne paralyzovala dopravu. Najdôležitejšie európske prístavy v holandskom Rotterdame a nemeckom Hamburgu nedokázali expedovať tovar z lodí na vlaky ďalej do Európy po dobu niekoľkých dní. Tým v nich vznikla veľká dopravná zápcha tovarov a kontajnerov. V tejto časti Európy pritom Golfský prúd zohrieva morskú vodu aj klímu natoľko, že výdatnejšie sneženie sa tu nevyskytlo už 11 rokov – naposledy v januári 2010. K snehovej nádielke medzi 10 a 30 centimetrami sa pridali teploty okolo mínus piatich stupňov, no najväčšie problémy spôsobovali tieto faktory v kombinácii so silným vetrom, ktorý dosahoval až 90 km/h. Išlo pritom o rovnaké prúdenie arktického vzduchu, ktoré prinieslo niekoľkodňové mrazy spolu so silným vetrom začiatkom februára aj na územie Slovenska.