Sochy Ježiša Krista v rôznych častiach sveta
Chcete pocítiť na vlastnej koži silu, ktorú vyžaruje mohutná socha Ježiša Krista? K niektorým sa treba vydať na dobrodružnú cestu cez pol sveta, najvyššiu nájdete u našich susedov a tá najbližšie vzdialená sa nachádza dokonca na Slovensku.

Ježiš Kristus alebo Ježiš Nazaretský je ústrednou postavou kresťanstva. Ako pocestný kazateľ od roku 28 hlásal skorý príchod Božieho kráľovstva a ľudí vyzýval na pokánie. Okolo roku 30 ho Rimania ukrižovali v Jeruzaleme. Kresťania považujú Ježiša za Spasiteľa ľudstva a Božieho Syna. Dokázal uzdraviť chorých, vzkriesiť mŕtvych a sám vstal po svojom ukrižovaní z mŕtvych a vystúpil do neba. Možno preto si ho viaceré krajiny vybrali ako svojho ochrancu a jeho socha sa stala symbolom týčiacim sa nad mestom, kde dáva pozor na svojich obyvateľov.
Socha Krista v Świebodzine
U našich severných susedov, sto kilometrov na západ od Poznane, sa nachádza svetový unikát. Pomedzi stromy ho vidno už z cesty pár kilometrov pred mestom. Náruč má otvorenú pre vyše 20-tisícový Swiebodzin. Na hlave mu svieti trojmetrová zlatá koruna. Bez nej meria 33 metrov, čo je aj tak o tri metre viac, ako má socha Ježiša v brazílskom meste Rio de Janeiro. Dielo vysoké tridsaťšesť metrov bolo vysvätené v roku 2010, keď si uchmatlo celosvetové prvenstvo. S nápadom postaviť obriu sochu prišiel bývalý świebodzinský farár Sylwester Zawadzki. Pôvodne mal na mysli bežnú sochu, ale projekt vďaka veriacim a sponzorom narástol. Jej cena dodnes nebola zverejnená. Podľa veriacich je dôkazom viery v Krista, podľa názoru iných obyvateľov stelesňuje gýč a megalomániu. Pri jej stavaní sa objavili aj komplikácie. Žeriav nebol schopný zodvihnúť Ježišove ruky vážiace tridsať ton a staviteľom znemožňoval montáž sochy silný vietor. Vďaka podobnosti so sochou v meste Rio de Janeiro ju prezývajú Świebodzineiro.
Kristus mieru v Bolívii
Foto: 123rf
Táto obrovská socha Krista stojaca na vrchole Cerro de San Pedro za Cochabambou je druhou najväčšou sochou svojho druhu na svete. Meria 34 metrov a ponúka fantastické 360-stupňové panoramatické výhľady na mesto a údolie. Stavba kolosálnej sochy sa začala v roku 1987 a bola dokončená 20. novembra 1994. Každú nedeľu môžu návštevníci vystúpiť na vrchol samotnej sochy a vychutnať si ešte krajšie výhľady. Socha vznikla podľa vzoru slávnej sochy Krista v Rio de Janiero. Miestni obyvatelia však veria, že ich socha vyzerá milujúcejšie, má viac ľudských vlastností a jej paže sú natiahnuté v príjemnom objatí.
Kristus Spasiteľ v Rio de Janeiro
Najznámejšia socha obsadila svojou výškou štvrtú priečku. Meria 33 metrov a dohliada na brazílske farebné Rio de Janeiro. Myšlienka vytvoriť sochu sa zrodila v roku 1922 pri oslavách 100. výročia nezávislosti. Brazílčania začali organizovať zbierky na získanie finančných príspevkov. Peniaze prišli aj z arcidiecézy Ria de Janeira a tiež z Vatikánu. K slávnostnej inaugurácii sochy, ktorú odvtedy navštevuje ročne viac ako milión turistov všetkých vierovyznaní, došlo 12. októbra 1931. Autorom diela je francúzsky sochár Paul Landowski. V roku 2006 vysvätili pri nohách Krista kaplnku, ktorá je neodolateľným miestom pre katolícke sobáše a krsty. Od roku 2012 je zapísaná na Zoznam svetového dedičstva UNESCO, spolu s pobrežím Atlantického oceánu, kde sa príroda spája s mestom, teda aj pláž Copacabana a hora Pao de Açúcar (Cukrová homoľa). Počas svojej existencie podstúpila opravy, čistenie, pribudli eskalátory a panoramatické výťahy či nové bleskozvody. V pôvodnom projekte mal mať Kristus Spasiteľ údajne ruky zložené, ľudia však rozhodli, aby mal otvorenú náruč, ktorá charakterizuje prívetivosť a pohostinnosť Brazílčanov. Kristus sa tak nestal len cirkevným symbolom, ale podľa mnohých tiež symbolom Ria. Ide o najväčšiu sochu v štýle Art Deco na svete. V roku 2007 ju hlasovanie ľudí na celom svete zaradilo medzi sedem moderných divov sveta.
Rio de Klin
Na kopci Grapa, nad maličkou severoslovenskou dedinkou Klin na Orave, sa nachádza jedinečná rarita. Socha Ježiša Krista, ktorá je kópiou slávnej brazílskej sochy v meste Rio de Janeiro. Belostný monument v nadmorskej výške 686 metrov je vysoký deväť a pol metra. Rozpätie rúk dosahuje sedem metrov a hmotnosť aj s podstavcom je 23 ton. Stvoriteľom sochy je Peter Ganobjak, miestny ľudový rezbár. Autorom nápadu a financovateľom výstavby je Jozef Sroka. Za pekného počasia sa vám naskytne nádherný výhľad na oravskú prírodu, Roháče i Oravskú priehradu. Dovidíte odtiaľ až do Zakopaného. Okolie sochy je pekne upravené a môžete si tu oddýchnuť na lavičke či v altánku. Skutočnou pridanou hodnotou pre veriacich je kalvária s kaplnkou a zastaveniami krížovej cesty s poučným výkladom.