HORÚCE SRDCE ĽADOVEJ KRAJINY
Na Islande je vraj taká zima, že sa mu takmer vyhol aj polárny kruh. Tak znie jeden z bonmotov o krajine ohňa a ľadu. K najväčším lákadlám ostrova, ktorý každoročne navštívia státisíce turistov, patria prírodné kúpele, živené horúcimi vodami geotermálnych prameňov a gejzírov. Zoznámte sa s najzaujímavejšími kúpeľnými lokalitami Islandu.

Island má zhruba 250 termálnych kúpeľov (v tomto počte nie sú zahrnuté súkromné jazierka a bazény pri chatách), ktoré môžeme rozdeliť do troch skupín. Popri mestských plavárňach sú to umelé termálne kúpele, kam patria najznámejšie a najväčšie kúpele, napr. Blue Lagoon, Secret Lagoon, Mývatn, Krauma či GeoSea. Okrem toho sú tu aj prírodné termálne kúpele. Na Islande je ich približne 50 a sú roztrúsené po celej krajine. Niektoré sú ťažšie dostupné, iné nájdete ľahko. V niektorých sú k dispozícii aj prezliekarne, iné sú bez akéhokoľvek komfortu. Nájdu sa aj také, ktoré ležia v ťažko dostupnom teréne a sú otvorené iba v lete.
BLUE LAGOON
Foto: unsplash
Voda Modrej lagúny je prírodného pôvodu, hoci samotná lagúna vznikla v roku 1976 súčasne s výstavbou elektrárne Svartsengi, ktorá začala ako prvá na svete vyrábať elektrinu aj teplo pre domácnosti zároveň. Začiatkom 80. rokov si domáci všimli, že horúca voda slúžiaca na rozhýbanie turbín v elektrárni pomáha pri liečbe kožných ochorení. Následne na mieste vybudovali verejné kúpele. Voda je slaná, keďže cez štrbiny v lávových kameňoch presakuje morská voda. Za svoju mliečnu modrú farbu vďačí oxidu kremičitému. Voda v lagúne sa mení každý druhý deň, čo je zárukou jej vysokej kvality.
REYKJADALUR
Foto: unsplash
Názov autentických prírodných kúpeľov znamená v preklade parné údolie. Na miesto vedie turistický chodník z obce Hveragerđi. Hoci ide o nenáročný výstup, opatrní by mali byť ľudia trpiaci strachom z výšok. Na jednom úseku sa totiž chodník kľukatí po okraji tiesňavy. Údolie zahaľujú biele oblaky pary z termálnych prameňov, všade cítiť charakteristický pach síry. Pri výbere miesta na kúpanie treba sledovať informačné tabule s údajmi o teplote vody. Vstup je bezplatný. Treba počítať s tým, že tu nenájdete ani prezliekarne. Atmosféru umocňujú pasúce sa kone a ovce.
GUÐRÚNARLAUG
Horúci prameň pripomína skôr studňu ako bazén a leží pri ceste smerom na Vestfirđir (Westfjords). Keďže autobusy tam nepremávajú, budete si musieť prenajať auto. Kľúčovým orientačným bodom na ceste číslo 589 je aktuálne zatvorený hotel Edda, odkiaľ je to do prírodných kúpeľov už iba na skok. Prameň dostal meno podľa Guđrún Ósvífursdóttir, krásavice zo stredovekej islandskej ságy Laxdoela, ktorá sa vydala hneď štyrikrát. Kúpanie je bezplatné a k dispozícii je aj malá prezliekareň.
HELLULAUG
Malé prírodné jazero leží v blízkosti pláže Vatnsfjörđur neďaleko rýchlostnej cesty. Nemusíte mať však obavy z nadmerného hluku, nežiaducich divákov ani exhalátov. Jazero z cesty nevidno a navyše, táto časť Islandu nepatrí z dopravného hľadiska medzi frekventované lokality. Jazero je 60 centimetrov hlboké, voda má príjemných 38 stupňov Celzia. Z miesta je dokonalý výhľad na fjord a záliv Breiđafjörđur. Ak vám bude príliš teplo, môžete sa ochladiť v mori. Za kúpanie sa neplatí, no musíte sa zaobísť bez prezliekarne a sprchy.
KRÁTEROVÉ JAZERO VÍTI
Foto: unsplash
Magický prírodný úkaz je výsledkom sopečnej aktivity. Na rozdiel od jaskyne Grjótagjá sa v kráteri môžete okúpať, avšak len na vyznačených miestach a najmä v letných mesiacoch. Buďte však opatrní, keďže prírodné kúpalisko sa nachádza v blízkosti spiaceho vulkánu Askja. Voda je bohatá na síru, jej typický pach budete dlho cítiť na pokožke. Dno je na niektorých miestach bahnisté a bahno môže byť horúce. Kolíše aj teplota vody. Napriek tomu patrí Víti k najpopulárnejším prírodným termálnym kúpeľom na východe Islandu. Vstupné sa neplatí, nenájdete tu však ani prezliekareň, ani iné služby.
KERLINGARFJÖLL
Foto: Pixabay
Podľa legendy sa na niekdajšej planine v strednej časti Islandu prechádzala trollia žena, ktorá sa pri východe slnka zmenila na kameň. Výsledkom bol vrch Kerlingarfjöll, čo v preklade znamená kerling = stará žena, fjöll = vrch. Geológovia však ponúkajú oveľa prozaickejšie vysvetlenie pôvodu vulkanického pohoria. Lokalita je rajom pre návštevníkov: turistické chodníky vedú popri údoliach, ľadovcoch a geotermálnych poliach. Je to asi najfarebnejšia oblasť Islandu, hrajúca odtieňmi červenej, žltej, hnedej či zelenej. Termálne jazero Kerlingarfjöll vzniklo po skúšobnom vrte, jeho voda je bohatá na železo a má teplotu 34 až 37 stupňov Celzia. Najteplejšie miesta sú uprostred jazera, naraz sa v ňom môže kúpať najviac 15 ľudí. Kúpanie je bezplatné, žiadne prezliekarne však nečakajte.