Kde „ahoj“ má dvojnásobnú váhu: Baťov kanál
Vedeli ste, že pozdrav ahoj sa na Slovensku a v Česku udomácnil zo stredoanglického „hoy“? V angličtine slovo upadlo do zabudnutia, no v 30. rokoch minulého storočia ožilo vo svete plachtenia a plavieb a dodnes sa celosvetovo používa na pozdrav, varovanie alebo rozlúčku pre ľudí na lodiach. A práve v 30. rokoch sa v Československu vytvorila aj jedna unikátna vodná cesta, kde ahoj má dvojnásobnú váhu.

Ak vás koniec leta a september ešte lákajú nejakým spôsobom k vode, skúste unikátne miesto na slovensko-českom pohraničí. Od Skalice až po moravský Hodonín sa tu totiž tiahne rieka Morava a Baťov kanál. Vodu si tu užijete na veľa rôznych spôsobov.
História Baťovho kanála
Foto: Baťov kanál
Ešte v roku 1927 prišiel veľkopriemyselník Tomáš Baťa s myšlienkou regulácie rieky Morava a následne vznikli aj veľké plány na spojenie riek Dunaj, Odra a Labe. Hoci má táto veľká myšlienka ďalej od reality ako idea celého Slovenska poprepájaného diaľnicami, prvá časť vodnej cesty bola vybudovaná. Viedla z hnedouhoľnej bane v Ratiškoviciach pri Hodoníne do elektrárne v Otrokoviciach. Päťdesiatkilometrový úsek využíval spolovice rieku Morava a spolovice je umelým prieplavom.
Baťov kanál dnes: kemping na vode
Foto: Baťov kanál
Po druhej svetovej vojne a postupnom úpadku vozby uhlia Baťov kanál chátral, no od roku 1989 sa postupne stával čoraz lepšie vybaveným miestom pre turizmus. Dnes je jedným z hlavných lákadiel Slovácka a ročne ho navštívi ohromné množstvo ľudí. Na 60 kilometroch sa môžete plaviť po 12 metrov širokom a jeden a pol metra hlbokom kanále. V celej dĺžke prejdete cez 13 plavebných komôr, popod 50 mostov a prekonáte výškový rozdiel necelých 19 metrov. Plavebná sezóna sa začína v máji a končí sa v októbri. Za využitie vodnej cesty a plavebných komôr sa nič neplatí. Platiť môžete za zjazdy vlastných plavidiel do vody, ako aj za služby v prístaviskách. Tie okrem kotvenia zahŕňajú použitie WC a spŕch či pripojenie k elektrickej sieti. Jednoducho – kemping na vode. A za svoj začiatok si môžete zvoliť už slovenskú Skalicu.
Možnosti plavby na Baťovom kanáli
Že neviete, ako sa šoféruje loď? Nevadí! Jednotkou v popularite na Baťovom kanále sú pobytové lode alebo inak povedané hausbóty, či kajutové lode. Ide o akýsi karavan na vode, kde môžete bývať, plaviť sa, parkovať v prístavoch a vziať si naň aj bicykle a robiť výlety do okolia. Stačí mať minimálne 18 rokov, občiansky preukaz a na riadenie hausbótu vás zaškolí obsluha v požičovni. Na palube nájdete kuchyňu a záchod, vyspí sa v ňom štvorčlenná rodina, ale aj dvanásťčlenná partia. Na začiatok odporúčame prenajať si menšiu, obratnejšiu loď.
Kapitánom na jeden deň
Ak vás láka Baťov kanál len „opáčiť“, skúste si požičať motorový čln. Dbajte však vždy na maximálne rýchlosti, najmä pri míňaní sa lodí, ktoré vytvárajú vlny – a dbajte aj na pokyny obsluhy plavebných komôr. Kapitánom sa môžete po zaškolení stať na hodinu alebo aj na celý deň.
Nechajte sa povoziť
Foto: Baťov kanál
Bezproblémovú plavbu, počas ktorej si vychutnáte okolitú krajinu, občerstvenie v ruke a bezstarostnosť, vám zabezpečia pravidelné plavby na výletných lodiach. Nejde o tie veľké námorné, ale malé riečne lode, ktoré premávajú medzi Kroměřížom a Kvasicami. Táto trasa zaberie asi 2 hodiny. V septembri sa však tieto plavby organizujú už len počas víkendov.
Kajaky, kanoe, rafty na Moravskej Sahare
Celých 60 km je splavných aj pomocou ľudskej sily. To vtedy, ak si donesiete alebo požičiate raft, kanoe, alebo kajak. Najkrajšie úseky sú tie, kde nestretnete motorové lode. Nachádzajú sa medzi Uherským Hradišťom a Spytihněvom a najmä okolo takzvanej „Moravskej Sahary“. V oblasti Viatych pieskov, medzi Rohatcom a Vnorovmi, je rieka Morava ponechaná svojmu prirodzenému meandrovaniu. Okolie prírodnej pamiatky Osypané břehy vás chytí za srdce.
Ak vás Baťov kanál zaujal, určite sem vyrazte na výlet. Spoznajte celú mapu tohto kanála, 80-kilometrový cyklochodník v jeho okolí a pre najlepšiu orientáciu, prístavy, požičovne, ubytovania a reštaurácie po ceste si stiahnite aj mobilnú aplikáciu Baťovho kanála do svojho mobilu. Ahoj na vode!