Avignon – mesto pápežov a protipápežov
Nečudo, že sa Avignon tak často objavuje v dejepisných knihách a beletriách – a samozrejme v cestopisoch. Nachádza sa tu najväčšia gotická stavba na svete, najznámejší most vo Francúzsku, odtiaľto pochádza najpopulárnejšia francúzska detská pieseň a jeho staré mesto je také autenticky stredoveké, že bolo dokonca zapísané na Zoznam svetového dedičstva UNESCO!

Avignonské zajatie
Foto: unsplash
Mesto ležiace na ľavom brehu rieky Rhôny bolo v rokoch 1309 až 1377 centrom katolíckej cirkvi. Presun pápežského sídla do Avignonu bol prelomom v živote francúzskeho mesta, ktoré dovtedy nemalo veľký význam. V Ríme v tom čase panovali chaotické pomery v dôsledku mocenských bojov vplyvných patricijských rodín. Pápež Klement V. sa necítil bezpečne, a tak si namiesto Ríma zvolil za svoje sídlo toto pokojné, dobre bránené provensálske mesto – z nemalej časti aj pod nátlakom francúzskeho kráľa Filipa IV. Tým sa začalo takmer sedem desaťročí trvajúce „avignonské zajatie“ pápežov, ktoré mestu prinieslo rozkvet.
Pápeži a protipápeži
Foto: Pixabay
Situáciu však komplikoval fakt, že Rím sa nevzdal titulu pápežského hlavného mesta, talianski kardináli sa obávali aj vlastného vplyvu na Svätú stolicu a lákavý bol samozrejme aj pápežský trón a s ním spojené príjmy. To viedlo k tomu, že katolícka cirkev mala niekedy dvoch alebo dokonca troch pápežov a samozrejme každý sa považoval za legitímneho nástupcu Sv. Petra. V Avignone sa konalo celkovo šesť konkláve, na ktorých boli zvolení piati pápeži a jeden protipápež. Keď sa Gregor IX. v roku 1377 presťahoval späť do Ríma, Avignon sa stal sídlom protipápežov – pretože panovníci Francúzska stále videli veľkú politickú príležitosť v „hostení“ hlavy katolíckej cirkvi.
Palác prezlečený za pevnosť
Pápežský palác v Avignone.
Foto: Pixabay
Staré mesto, ktoré dýcha nefalšovanou stredovekou atmosférou, sa v roku 1995 stalo súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Nachádza sa tu Pápežský palác (Palais des Papes), ktorý je najväčšou gotickou stavbou na svete. Komplex budov stojaci na skalnatom kopci na brehu Rhôny na prvý pohľad pripomína skôr pevnosť než palác, no po vstupe sa váš názor okamžite zmení, keď uvidíte veľkolepé pápežské sídlo. Pápežský palác bol centrom kresťanstva v 14. storočí – dnes je symbolom Avignonu, hlavná turistická atrakcia mesta, ktorá sa pýši jedinečnými majstrovskými dielami. Jeho najznámejšou miestnosťou je kancelária pápeža Klementa V. s krásnymi freskami na stenách a strope. Palác je dejiskom mnohých kultúrnych podujatí, z ktorých najprestížnejšie je Avignonský divadelný festival, ktorý sa tu koná každoročne od roku 1947.
Sur le pont d’Avignon…
Známy most svätého Bénezeta v Avignone.
Foto: Pixabay
Druhou a symbolicky nemenej významnou pamiatkou mesta je Most svätého Bénezeta (Pont Saint-Bénezet), postavený v 12. storočí, ktorý je najznámejším mostom vo Francúzsku aj napriek tomu, že sa po ňom nedá prejsť na druhú stranu Rhône. Často ho ničili veľké povodne a hoci ho niekoľkokrát prestavali, nakoniec rieke podľahol. Od 17. storočia nebol prestavaný a z pôvodných 22 arkád zostali len 4 – takže doslova nevedie nikam. To sa ukázalo ako výhoda pre most, ktorý dnes je symbolom mesta a láka davy turistov. Detská pieseň začínajúca sa „Sur le pont d'Avignon...“, inšpirovaná zrezaným mostom, dobyla svet a stala sa takou slávnou, že jej melódiu poznajú aj tí, ktorí nevedia ani slovo po francúzsky.
Katedrála Notre Dame des Doms
Katedrála Notre Dame des Doms
Foto: Shutterstock
Katedrála bola postavená v 12. storočí v typickom provensálskom románskom štýle a je hlavnou svätyňou avignonskej arcidiecézy. Kostol nachádzajúci sa vedľa Pápežského paláca ukrýva nádherné kuriozity výtvarného umenia – vrátane fresiek Simone Martiniho, zakladateľa avignonskej maliarskej školy.