Parlamentárium: Múzeum zadarmo, ktoré vás bude baviť
V polovici mája uplynie 20 rokov, odkedy sme v referende rozhodli o vstupe Slovenska do Európskej únie. Od mája 2004 sme jej plnohodnotným členom. Ako však EÚ vznikala, prečo, aká je jej história, vývoj a základné princípy? To všetko sa zábavnou formou naučíte, ak v Bruseli zavítate do budovy v tesnom susedstve Európskeho parlamentu – do Parlamentária.

Brusel, to je nielen dobrá čokoláda, hranolky a pivo. V hlavnom meste Európy nájdete aj pamiatky, cikajúceho chlapčeka, malebné uličky a tiež množstvo múzeí. O našom vstupe do Parlamentária rozhodlo počasie a zvedavosť. V tesnom susedstve Európskeho parlamentu nás privítala veľká budova a medzi inými aj slovenská vlajka.
Audiosprievodca aj v slovenčine
Foto: Drive Magazine
Tablet vám zobrazí texty v slovenčine.
Ak sa do múzeí v zahraničí nehrniete pre neznalosť jazyka, v Parlamentariu sa budete cítiť ako doma. Pri vstupe si totiž do audiosprievodcu môžete vybrať akýkoľvek z jazykov EÚ a celú výstavu vás tak sprevádza materinský jazyk. Dostanete načúvacie zariadenie, ktoré môžete prikladať na rôzne vyobrazenia a tabule na stenách – a video, ktoré sa pred vami prehrá, či exponáty, ktoré vidíte a pred ktorými stojíte, vám opíše hlas v našom jazyku. Taký je totiž princíp Európskej únie – každý má právo používať svoj materinský jazyk.
Zjednotení v rozmanitosti
Motto Európskej únie.
Foto: Drive Magazine
Ak by ste nevedeli, aké je hlavné motto EÚ, je to práve „zjednotení v rozmanitosti“. To vystihuje, ako pristupuje EÚ nielen k jazykovej, ale aj kultúrnej, historickej a spoločenskej rozmanitosti Európy. Cieľom je totiž, aby občania EÚ mali výhody, ako je možnosť cestovať bez hraničných kontrol, predávať a kupovať z celej EÚ bez ciel, pracovať kdekoľvek v EÚ, ale aj také drobnosti, ako platiť jednou menou, či využívať svoj dátový paušál kdekoľvek v EÚ ako doma. Pritom však EÚ nechce potláčať rozmanitosť folklóru, tradícií, jazykov, obyčajov a osobitostí množstva jej regiónov. To všetko je obsiahnuté v jednoduchom trojslovnom slogane.
Poldňová edukačná zábava úplne zadarmo
Foto: Drive Magazine
Interaktívne putovanie v Parlamentáriu.
Ak vám niekedy deti položili túto otázku, načo nám je EÚ, alebo si ju kladiete sami, ideálnejšie miesto pre odpoveď než Parlamentarium nenájdete. Na to, aby sa EÚ čo najviac priblížila svojim obyvateľom, vstupné do Parlamentária je pre každého úplne zadarmo. Po vstupe si všetky batohy, kufre a bundy odložíte do skriniek a s interaktívnym sprievodcom sa vydáte po niekoľkých poschodiach. Dozviete sa, ako fungujú jednotlivé orgány Európskej únie, aj v akých sú mestách. Prejdete si celú históriu EÚ – od prvých myšlienok po druhej svetovej vojne cez prvé Európske spoločenstvo uhlia a ocele v roku 1952, vznik Európskeho spoločenstva, Schengenského priestoru, Maastrichtskej aj Lisabonskej zmluvy až po nedávny brexit. To všetko nájdete na paneloch s ilustráciami, obrázkami, príbehmi zo života a videami a len vy si vyberáte, čo z toho pozeráte a akým tempom kráčate. Objavíte jedinečnosti Európy, ktoré sa vám zobrazia chodením v miestnosti po interaktívnej mape, no vyskúšate si aj prácu europoslancov v hlasovaní. Určite si na tento zážitok rezervujte dosť času, najmä, ak chcete odpovede na množstvo otázok o Európe.
Dom európskej histórie v Bruseli: 300 múzeí v jednom
Foto: Drive Magazine
Cestovanie časom podľa poschodí.
Ak ste sa navnadili na európsku nôtu v Parlamentariu, nemusíte svoje putovanie po múzeách ukončiť. O niekoľko ulíc ďalej sa nachádza Dom európskej histórie. Aj tu je vstup úplne zadarmo, s audiosprievodcom v slovenčine. Tento dom na rozlohe 4 000 metrov štvorcových, otvorený v roku 2017, vás prevedie Európou od začiatku 20. storočia. Ako stúpate poschodiami, cestujete aj dopredu v čase. Tunajšie artefakty pochádzajú z viac než 300 múzeí po celej Európe. Pri 1 500 objektoch a originálnych dokumentoch si vypočujete audiokomentár, prehráte videá. Všetko je uchopené z pohľadu bežného človeka – listiny, denníky, život na oboch stranách počas studenej vojny. Vstúpite do obývačky našich prarodičov, pochopíte, aké prelomové boli objavy, ktoré dnes považujeme za bežnú súčasť života.
Parlamentarium a Dom európskej histórie je skutočne pútavé spojenie celodenného programu v múzeách Bruselu. Počítajte s tým, že kalorické belgické hranolky, čokoládu a wafle spálite raz-dva a budete mať toho na konci dňa naozaj dosť. Len sa v skupine nestraťte, lebo každého so slúchadlami na ušiach zaujme niečo iné a ľahko sa tak v budovách oddelíte. No zážitky a dojmy si budete rozprávať ešte dlho po tom, čo z oboch múzeí odídete.
Dom európskej histórie.
Foto: Drive Magazine