Zimný úlet do Karibiku: Dominikánska republika
Keď sa v roku 1492 Krištof Kolumbus doplavil do Ameriky, bolo to práve pobrežie Dominikánskej republiky, kam dopadli jeho nohy ako prvé. Dodnes je táto krajina jedným zo symbolov karibských dovoleniek a asi najznámejšia aj pre slovenských dovolenkárov. My sme si ju pozreli z trochu iného uhla.

Ostrov Hispaniola bol do roku 1844 pod nadvládou Haiti, no práve v tomto roku získala Dominikánska republika svoju nezávislosť. Odvtedy je ostrov rozdelený na dve časti: Haiti na západe a Dominikánsku republiku na východe. Dominikánska republika má nádherné prírodné ekosystémy a pláže a tak niet divu, že sem ročne zavíta až 5 miliónov návštevníkov. Hoci hlavným mestom je Santo Domingo, zo Slovenska sa zvyčajne lieta do Punta Cany – mesta s letiskom na západnom cípe krajiny. Krajina, veľká asi ako Slovensko, sa preslávila rumom, banánmi, tancom merengue a nekonečným letom. My sme zavítali s výletnou loďou na severnú časť ostrova a vydali sa objavovať okolie mesta San Felipe de Puerto Plata.
Strieborný prístav: Puerto Plata
Foto: Drive Magazine
Už počas ranného kotvenia v prístave sledujeme ruch nakládky lodí, ktoré z ostrova exportujú banány, kávu, tabak, cukor a drevo. Až 55 % organicky dopestovaných banánov na svete pochádza z Dominikánskej republiky, čo zaberie takmer tretinu plochy celej krajiny. Až 400 000 ton banánov sa odtiaľto vyvezie do EÚ každý rok. Nad prístavom sa dvíha vysoká hora s vrchom Pico Isabel de Torres, vo výške takmer 800 metrov, na ktorý vedie lanovka. Túto atrakciu však neabsolvujeme, čo sa ukazuje vzhľadom na počasie ako rozumné rozhodnutie. Krištof Kolumbus nazval toto tretie najväčšie mesto krajiny Puerto Plata, v preklade strieborný prístav. To preto, že nekonečné pláže odrážajú striebornú farbu pri západe slnka. Striebro tu však nenájdete, známejší je tu výskyt jantáru. Niektorí hovoria, že horu neustále zakrýva strieborný mrak a naozaj to tak je. Hoci z nej musí byť famózny výhľad, momentov, počas ktorých vietor rozfúka hlúčik mrakov tvrdohlavo sa lepiaci na vrchol kopca, zbadáme počas dňa len niekoľko.
Pestrofarebné domy, mamajuna a veľryby
Foto: Drive Magazine
Mestečko doslova ožije záplavou turistov, ktorí sa vyhrnú z výletných lodí. Miestni policajti pre vás zastavujú dopravu, aby ste mohli prejsť cez cestu. Domáci vám v uličkách ponúkajú čerstvé cigary z miestneho tabaku. Nás skôr zaujal miestny drink mamajuana. Najprv zmätene odmietame vytrvalého predavača zle mu rozumejúc, že nám ponúka marihuanu. Mamajuana (čítaj mamachuana) je však národným nápojom krajiny. Pôvodne slúžil ako medicína a ako podpora libida. Vo fľaši nájdete kúsky kanelovej kôry, bazalky, žumenu, petivérie, sapanu, badiánu, klinčeka, remdiháka plstnatého a kávovníkovej rastliny Chiococca alba. Celé to zalejete červeným vínom, rumom a medom a necháte macerovať. Výsledkom je sladký lahodný nápoj, ktorý môžete popíjať samotný, ale aj v kokteiloch. A výhodou je, že ak si fľašu s drievkami a bylinkami kúpite, môžete opakovane doplniť víno, rum a med a macerovať novú dávku u vás doma a spomínať na slnečnú dovolenku.
Posilnení mamajuanou sa vydávame do ulíc mestečka s koloniálnymi domami, silno ovplyvnenými španielskou kultúrou. Obísť nemôžeme populárne fotografické miesta ako dáždnikovú či ružovú ulicu. A samozrejmosťou je aj miestna pevnosť El Morro či Fortaleza San Felipe, ktorá strategicky chránila prístav proti pirátom.
Ďalej na západ od mesta je aj známy záliv Bahía de Samaná, kam od januára do marca migrujú veľryby hrbaté až z ďalekého Islandu a Grónska. V najrušnejšie dni ich je v zálive až tristo.
Legendárna pláž Playa Dorada a slepačie autobusy
Foto: Ian Cumming / Visit Dominican Republic
Asi 20 minút jazdy taxíkom na východ od mesta prichádzame na známu pláž Playa Dorada. Vďaka jej veľkosti sa tu pohodlne stratí veľké množstvo turistov z lodí, preto sa tu cítite voľne a nepreplnene. Teplé čisté azúrové more, jemný piesok a úplný oddych bez vyrušenia je presne to, čo potrebujeme. Tí, čo majú veľa času, vedia prejsť na toto miesto aj pešo po korze na nábreží s výhľadom na sochu Neptúna.
Ak máte dobrodružnú povahu, môžete vyskúšať miestnu dopravu s názvom „ayudante“ alebo tiež slepačie autobusy. Tieto krikľavo pomaľované autobusy, vzhľadom pripomínajúce školské autobusy z USA, sú bežné naprieč Latinskou Amerikou. Svoje meno dostali preto, že nimi cestujú miestni vďaka ich nízkej cene a často so sebou nosili aj živé sliepky. Bývajú preplnené, chaotické, musíte na nich zamávať, lebo nejazdia podľa cestovných poriadkov ani zastávok. Ak sa chcete vymaniť z bubliny pre turistu a zažiť trochu karibskej autenticity, toto je najrýchlejšia cesta, ako ju zažiť.
27 vodopádov Damajaga
Foto: Drive Magazine
Pre tých, ktorí už potrebujú pauzu od spaľujúceho karibského slnka a nekonečných pláží, sa z Puerto Plata ponúka aj poldňový výlet na 27 vodopádov Damajaga, alebo ako ich miestni volajú, „charcos“. Po asi polhodinovej jazde z mesta ste hlboko v džungli, kde vás sprievodcovia vyzbroja vestami, helmami a inštruktážou a môžete sa vyšplhať a skočiť, či zošmyknúť sa vždy iným spôsobom do najpestrejších osviežujúcich jazierok, obklopení zelenými kaňonmi a nádhernou prírodou. Tento kaňoning je rozhodne pre aspoň priemerne fyzicky zdatných ľudí a okrem plaviek odporúčame topánky do vody, aby sa vám po vodopádoch liezlo ľahšie.
Pre každého niečo
Foto: Drive Magazine
Dominikánska republika má pre každého niečo. Môžete popíjať mamajuanu a fajčiť cigaru počúvajúc merengue na terase jedného z koloniálnych domov. Môžete nasávať slnko na nekonečných plážach a osviežiť sa v takom modrom mori, že vám to zostane v pamäti na dlhé mesiace. A môžete objaviť hory, džungľu a nespútanú prírodu umocnenú adrenalínom zo skokov vysokých až 7 metrov do priezračnej vody. Zaručene sa tu aj po jedinom dni vrátite na loď unavení, no šťastní.
My sme týmto našu štvordielnu sériu cestovania po Karibiku ukončili. Od životom vibrujúceho Miami, po raj na Zemi na Bahamách, až po rumové dobrodružstvá a pamiatky Portorika a pestrosť Dominikánskej republiky – to všetko vďaka týždňovej plavbe výletnou loďou. Jedným výletom sme si tak mohli odškrtnúť veľkú časť Karibiku z nášho cestovateľského zoznamu prianí a môžeme sa vrhnúť na plánovanie ďalších ciest po svete.