Svetové hlavné mesto vína: Bordeaux
Možno to mnohých prekvapí, ale po Paríži sa Bordeaux môže pochváliť najväčším počtom pamiatok svetového dedičstva vo Francúzsku. V tomto meste s magickou atmosférou čakajú na návštevníkov čarovné uličky, obrovské námestia, pôsobivé budovy a samozrejme svetoznáme vína.

Región Akvitánsko vo Francúzsku víta návštevníkov typickým francúzskym šarmom a tými najlepšími vínami. Prívlastok najlepšie nie je prehnaný, keďže tieto červené vína predstavujú samostatnú kategóriu. Svoje meno dostali podľa miesta výroby, centrálneho mesta regiónu, Bordeaux, kde sa víno vyrába už 2 000 rokov.
Mesto umenia
Foto: Bordeaux Tourisme
Bordeaux sa v priebehu storočí stalo synonymom francúzskej vinárskej kultúry, no v žiadnom prípade to nie je len mesto vína, ale prinajmenšom aj umenia. Mesto s dlhou históriou je mimoriadne bohaté na historické a umelecké pamiatky z 18. storočia a jeho staré mesto je od roku 2007 na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Na chránenom území s rozlohou viac ako 18 kilometrov štvorcových sa rozprestiera klasická a neoklasicistická štvrť Port de la Lune (Prístav Mesiaca), ktorá má neprehliadnuteľnú scenériu. Bordeaux po stáročia viedlo prekvitajúci obchod najmä s Britskými ostrovmi a Holandskom, jeho historický a hospodársky význam je neprerušený už 2 000 rokov, keďže je stále miestom výmeny materiálnych a kultúrnych hodnôt.
Najmúdrejšia žena stredoveku
Foto: Bordeaux Tourisme
Najstarší kostol v meste, bazilika Saint-Seurin pochádza z 10. – 11. storočia, pôsobivá svätyňa bola postavená nad ranokresťanským cintorínom zo 4. storočia. V jej kryptách odpočívajú franskí panovníci, označovaní aj ako „dlhovlasí králi“, členovia dynastie Merovejovcov. Impozantne veľká katedrála svätého Ondreja (Cathédrale Saint-André de Bordeaux), pôvodne postavená v románskom a neskôr prestavaná do gotického štýlu, bola posvätená pápežom Urbanom II. v roku 1096. Katedrála bola dejiskom viacerých významných historických udalostí vrátane sobáša francúzkého kráľa Ľudovíta VII. s jednou z najbohatších a najmúdrejších žien stredoveku Eleonórou Akvitánskou. (Ktorá bola počas svojho života kráľovnou dvoch krajín, najprv Francúzska a po boku druhého manžela aj Anglicka.)
Prechádzka po vode
Foto: Bordeaux Tourisme
Jednou z ikonických atrakcií Bordeaux je Place de la Bourse – teda Burzové námestie. Námestie pri rieke Garonne je najreprezentatívnejším dielom klasickej francúzskej architektúry 18. storočia. Jeho dve strany lemuje Burzový palác a Colný palác. Medzi sochami na fontáne na námestí jedna zobrazuje bohyňu umenia a remesiel Minervu, kým druhá Merkúra, patróna obchodníkov, cestovateľov a zlodejov. Námestie sa otvára smerom k rieke Garonne, pred ktorou sa nachádza obrovská niekoľko centimetrov hlboká vodná plocha Miroir d'eau (Zrkadlo vody), v ktorej sa v letných mesiacoch môžete ochladzovať. Napravo od námestia, v smere proti prúdu Garonny, môžete vidieť Pont de Pierre, kamenný most so 17 oblúkmi, ktorý postavili v roku 1810 na príkaz Napoleona.
Každá vínna cesta vedie k zážitkom
Foto: Bordeaux Tourisme
V okolí Bordeaux sa hrozno pestuje na úžasne veľkom území, na viac ako 120 000 hektárov (1 200 štvorcových kilometrov) a miestne vinárstva spája 52 rôznych vínnych ciest. Bez ohľadu na to, ktorou sa vyberiete, určite si odnesiete nezabudnuteľné zážitky. A ak ste už počas degustácií nazbierali dostatok skúseností, navštívte múzeum vína,Cité du Vin, ktoré sa nachádza vo štvrti Bacalan, aby ste mohli spoznať najznámejšie svetové vína aj z vedeckého hľadiska. Futuristická budova v tvare viniča je vybavená najmodernejšou technológiou a keďže Bordeaux je aj inteligentné mesto, umelá inteligencia pomáha návštevníkom prezerať si expozície.