AKO UŠETRIŤ PRI CESTOVANÍ: PRAKTICKÉ RADY AJ PRE SKÚSENÝCH SVETOBEŽNÍKOV
Ak radi „surfujete“ po internete a nemáte problém pristúpiť na rozumné kompromisy, môžete si splniť aj najväčšie cestovateľské sny. A to bez toho, aby ste museli vybieliť svoj bankový účet. Inšpirujte sa našimi osvedčenými tipmi.

Na potulkách svetom platí podľa ostrieľaných cestovateľov priama úmera: čím ste flexibilnejší, odvážnejší a informovanejší, tým viac peňazí môžete usporiť. Stačí dodržať niekoľko zásad. Príkladom je flexibilita pri kúpe leteniek. Ak sa zrieknete presného dátumu odchodu a vopred si ho nezafixujete, vaša šanca získať lacné letenky sa násobne zvýši. Rovnaké pravidlo platí aj pri výbere cieľovej stanice – stačí sa zrieknuť vlastnej preferencie, prispôsobiť sa ponuke a môžete sa dopracovať k rekordne nízkej cene za letenku. Na webových vyhľadávačoch, ako sú Skyscanner, Kiwi alebo Momondo, nájdete ponuky za pár eur. Stačí byť pohotový, reagovať rýchlo a prispôsobiť sa ponúkaným termínom.
VÝHODNE VLAKOM AJ AUTOBUSOM
Cenovo výhodnejších alternatív sa nemusíte zriecť ani v prípade, že uprednostňujete iný druh ako lietadlo. Vlakové a autobusové spoločnosti ponúkajú širokú paletu cenovo výhodných možnosti. V Európe je populárny sieťový cestovný lístok Interrail, ktorý má niekoľko variantov. Stačí si zvoliť konkrétnu krajinu alebo dokonca balík viac ako troch desiatok štátov a časové obdobie, pričom na vyber sú mesiace, týždne aj konkrétne dni. Cestujúcim do 27 rokov a nad 60 rokov prináša okrem už platných aj ďalšie výrazné zľavy.
Ak vám nerobí problém skóre vstavanie a nocovanie vo vlaku alebo v autobuse, vyberte si spoj s odchodom v skorých ranných alebo neskorých nočných hodinách, ktorý vás vyjde spravidla lacnejšie ako vyťažene denne linky. To isté platí aj vtedy, keď si cestovný lístok na vlak či autobus kúpite vo väčšom časovom predstihu. Okrem spomínaných, všeobecne platných benefitov vám odporúčame informovať sa o špecifických možnostiach úspory, ktoré ponúkajú konkrétne štáty a mestá. V rámci boja proti klimatickej zmene pristupujú mnohé mestá k zlacňovaniu verejnej hromadnej dopravy. Napríklad v Španielsku sa štátom regulované ceny cestovného znížili o polovicu, pričom platia nielen pre domácich, ale aj turistov. Na španielskych železniciach sú spravidla najlacnejšie skupinové lístky Mesa (4M), určené minimálne pre štyri osoby, čo je ideálna voľba pre rodiny s deťmi alebo partie kamarátov.
ALTERNATÍVNE UBYTOVANIE ZA BABKU
Foto: Airbnb
Druhou položkou po doprave, na ktorej môžete ušetriť desiatky až stovky eur, je ubytovanie. Platí to aj v prípade, že pri výbere vynecháte najlepšie ponuky na populárnych weboch Booking.com a Airbnb. Dôkazom sú komunitní poskytovatelia ubytovania aj rôzne verejnoprospešne a neziskové organizácie, ktoré fungujú na podobnom princípe ako sociálna sieť Couchsurfing.com, čo je bezplatná ponuka nocľahu medzi používateľmi. Cykloturistom odporúčame sociálnu sieť Warmshowers, fungujúcu na princípe ja tebe/ vám a ty/vy/oni mne. Základnou podmienkou je reciprocita, teda vzájomné alebo obojstranné poskytovanie výhod, v tomto prípade primárne ubytovania. Neziskové organizácie BeWelcome alebo Servas ponúkajú cestovateľom kontakt na poskytovateľov bezplatného ubytovania. Ako bonus od nich dostanete tipy na výlety v blízkom okolí. Uvedené organizácie sa okrem toho venujú vybraným spoločenským a sociálnym problémom alebo ochrane prírody. Zámerom Trustrootsu je okrem ponuky bezplatného nocľahu rozvíjanie medzikultúrnej komunikácie a budovanie komunít.
MÔJ DOM JE TVOJ DOM
Foto: HomeExchange
Obyvateľom európskych metropol a väčších miest sa oplatí stať sa poskytovateľom ubytovania založenom na princípe výmeny strechy nad hlavou. V praxi to znamená, že kým vy sa dočasne nasťahujete do bytu či domu vo vybranom meste, jeho majitelia budú v danom čase využívať ten váš, ktorý by zostal inak prázdny. Vybrať si môžete z niekoľkých online platforiem a sociálnych sieti, kde sa môžete zaregistrovať a ponúknuť vašu nehnuteľnosť výmenou za inú vo vami zvolenej destinácii. Vlani patrili medzi najpopulárnejšie Home Exchange, People Like Us, Love Home Swap, HomeLink a Switchome. Ak nemáte vlastnú strechu nad hlavou, existuje aj ďalšia možnosť, ako získať bezplatné ubytovanie v cudzine. Podmienkou je, že sa budete počas neprítomnosti majiteľov starať o byt alebo dom či záhradu. Súčasťou dohody môže byť aj zabezpečovanie rôznych „služieb“: od kosenia trávy a upratovania cez polievanie rastlín až po kŕmenie domácich miláčikov. Ak vám teda nie je proti vôli niekoľko nenáročných „domácich úloh“, oplatí sa zaregistrovať na weboch, ako sú TrustedHousesitters, MindMyHouse alebo Nomador.