Kadidlová cesta
V dávnych dobách bola jednou z najdôležitejších obchodných ciest kadidlová cesta, ktorej niektoré stanice existujú aj dnes. Pojem kadidlová cesta bol trochu zavádzajúci, keďže nešlo o konkrétnu cestu, ale o sieť hlavných obchodných ciest cez Egypt, Arábiu a Indiu. Karavány s počtom až 2000 tiav prevážali okrem vzácneho kadidla aj myrhu, zlato, eben, látky, korenie, kože afrických zvierat a perie na tisíce kilometrov.

Podľa Nového zákona bolo jedným z darov troch kráľov, ktorí vzdali úctu novonarodenému Ježišovi, okrem myrhy a zlata aj kadidlo, ktoré sa v tom čase považovalo za vysoko cenné. Jeho cirkevná kariéra sa však nezačala v tomto období, ale oveľa skôr – kadidlo slúžilo náboženstvu už tisícročia, symbolizovalo modlitbu k bohom a vytváralo spojenie medzi nebom a zemou.
Staroveký luxusný tovar
Karavána tiav v Ománe.
Foto: Pixabay
Obchod s kadidlom medzi Európou, Egyptom a Arábiou prežíval svoj rozkvet medzi 3. storočím p. n. l. a 2. storočím n. l. Kadidlová cesta, ktorej východisko bolo na dnešnom území Jemenu a Ománu a prechádzala Negevskou púšťou, bola vždy pod kontrolou Nabatejcov, ktorí sa z polokočovného kmeňa vyvinuli na profesionálneho obchodníka. Pozdĺž cesty postavili núdzové veže, udržiavali poriadok ozbrojenými silami, kopali studne na dažďovú vodu a udržiavali miesta odpočinku. V dôsledku politickej a hospodárskej krízy zanikajúcej Rímskej ríše však dopyt po luxusnom tovare vrátane kadidla v 3. storočí náhle utíchol. Kadidlová cesta stratila svoj význam a potom upadla do zabudnutia. Pamiatku si dnes zachovali len zničené mestá ako Petra v Jordánsku alebo Palmýra v Sýrii, ktoré v roku 2016 postihol tragický osud.
Nádych bohov
Kadidlový strom v Jemene.
Foto: Shutterstock
Názov kadidlo (olibanum) pochádza z arabského slova lebon, čo znamená „biele ako mlieko“. To naznačuje, že poškodená kôra kadidlového stromu začne produkovať snehovo bielu živicu, ktorá ranu uzavrie. Stuhnutá živica vzduchotesne prekryje ranu, čím chráni rastlinu pred hubovými infekciami.
Kadidlo považovali staroveké národy za dych bohov a verili, že ich modlitby môžu dosiahnuť svoj cieľ len tým, že ich osladia magickým dymom horiacich vôní. Kadidlo však bolo tiež dôležitou surovinou pri príprave parfumov. Názov parfumu bol tiež inšpirovaný kadidlom, pretože je pomenovaný podľa latinského „per fumum“, čo znamená „prostredníctvom dymu“.
5000-ročná medicína
Upokojujúci éterický olej kadidla.
Foto: unsplash
Kadidlo sa používa na liečenie už viac ako 5000 rokov. Jeho éterický olej má sviežu, citrusovo-ihličnatú, živicovú vôňu, ktorá pôsobí upokojujúco, ale používa sa aj ako antidepresívum, ako aj na liečbu nespavosti, astmy, bolesti svalov, stuhnutosti kĺbov a zápalu. Ako masť je elixírom na hojenie rán, je vynikajúci hlavne na odreniny, modriny a opuchy.
Odrody kadidla
Kadidlový strom (Boswellia) je možné čapovať od 10 – 12 rokov. Biela miazga, ktorá vyteká z rezov vytvorených v kôre kmeňa a hlavných konárov, má príjemnú kvetinovú vôňu. Ománske kadidlo je najznámejším z voňavých stromov, ktoré dávajú biblické živice, je kráľovnou kadidla, ktoré vyžaruje intenzívnu, balzamovú, ľahkú citrusovú vôňu. Eritrejské a somálske kadidlá majú ľahšiu, mierne sladkú, menej citrusovú, trpkú, korenistú vôňu. Vôňa indického kadidla je ťažšia, hlbšia, plnšia, najmä korenistá. Čierne kadidlo sa odlišuje od ostatných odrôd svojou korenistou sladkosťou.