Ako ovce pomáhajú ruinám aj solárnym elektrárňam
Salašníctvo a najmä chov oviec je tradícia, ktorá sa na našom území datuje od čias valaskej kolonizácie. Vo svete však pasenie oviec nachádza uplatnenie v oblastiach, ktoré by vám len tak nenapadli, a pritom odpovedajú na mnohé výzvy modernej doby.

Spásanie trávy ovcami má viacero výhod. Na jednej strane sú to prírodné “kosačky“, na strane druhej pôdu pohnoja a pomáhajú tak diverzite a kolobehu, ktorý je pre prírodu vlastný. Ovce sú rozšírené v mnohých oblastiach sveta a výhody spásania trávy ovcami sa ukázali od antických až po najmodernejších stavieb a konštrukcií.
Ako ovce chránia Pompeje
Po tom, ako v roku 79 pochovala sopka Vezuv antické Pompeje, sa dodnes archeológovia snažia odhaliť ruiny mesta pochovaného pod metrami usadenín. Robia tak už 250 rokov a na 66 hektároch odhalili asi dve tretiny vulkánom zasypaného mesta. No okrem odhalenia nových miest sa musia starať aj o to, aby miesta predstavené verejnosti nedegradovali. Na prevenciu vegetácie na a v okolí antických budov sa Pompejský archeologický park rozhodol povolať stádo 150 oviec. V severnej časti mesta, kde sa ruiny miešajú so zelenými plochami, spásajú ovce trávu bez chemických a mechanických zásahov do okolia. Ako archeológovia zistili, Pompeje boli obklopené mnohými zelenými plochami a v jeho okolí sa aj vtedy pásli ovce. Preto ak sa sem vyberiete, určite si spomeňte na prácu, ktorú tu ovečky odpracovávajú, prinášajúc kus živej histórie do inak opustených ruín slávneho mesta.
Agrovoltika: ovce v solárnych elektrárňach
Pri pasení oviec sa z minulosti môžeme preniesť rovno do prítomnosti, respektíve budúcnosti. Obnoviteľné energie sú veľmi prospešná vec. No každá z nich so sebou nesie aj výzvy. Pre solárne elektrárne je to napríklad fakt, že kolektory zaberajú rozľahlé plochy, ktoré zvykli byť predtým poľnohospodárskou pôdou či pasienkami. Riešením je takzvané solárne pasenie alebo tiež agrovoltika. Tento spôsob spája výrobu elektrickej energie s pasením oviec. Má veľa výhod, ktoré sa naplno prejavujú pri súčasných klimatických zmenách. Ovce sú totiž dosť nízke na to, aby prešli popod solárne kolektory. Šetria tak náklady na kosenie trávy pod nimi a eliminujú riziko požiarov. Na oplátku dávajú slnečné kolektory ovciam úkryt pred prudkým slnkom alebo silným dažďom. Priestor, ktorý by inak bol využitý len na jediný účel, tak nachádza dvojité synergické uplatnenie. Iniciatíva sa z USA rozšírila do mnohých krajín sveta, ako je Kanada, Austrália, Japonsko, Južná Amerika, ale aj Francúzsko, Španielsko, Nemecko či Veľká Británia. Debaty o agrovoltike sa už objavili aj v susednom Česku a zostáva sa už len tešiť na pohľad na zelenú energiu vyrábanú zo Slnka na Slovensku, okolo ktorej sa budú pásť tradičné slovenské stáda oviec.