Tádž Mahal je opäť otvorený
Pol roka od uzatvorenia masovo navštevovaného chrámu Tádž Mahal z dôvodu opatrení proti šíreniu koronavírusu ho 21. septembra 2020 opäť otvorili. Ešte nikdy nebola najznámejšia pamiatka Indie zatvorená tak dlho. A to aj napriek tomu, že India môže čoskoro predbehnúť USA v počte ľudí nakazených koronavírusom.

V krajine s 1,3 miliardami ľudí sú počty nakazených neporovnateľne vyššie ako na Slovensku. Denne tu počas posledných týždňov pribúda okolo 100 000 nakazených a asi tisíc ľudí tomuto ochoreniu každý deň podľahne. Napriek tomu je aj tu už cítiť únavu z reštriktívnych obmedzení. Úrady sa rozhodli Tádž Mahal opäť sprístupniť verejnosti.
Vstup s podmienkami
Pochopiteľne, otvorenie najznámejšieho chrámu lásky sveta podlieha prísnym opatreniam. Nosenie rúška a odstup od ostatných ľudí je nutnosťou. Na to, aby bolo možné ho dodržať, pamiatku smie denne navštíviť len 5 000 ľudí – štvrtina zvyčajného počtu. Všetci návštevníci podstupujú meranie teploty a platenie vstupného je možné len bezhotovostným spôsobom. Pamiatka zostane zatvorená v piatky a v nedele.
Na skupinové fotky zabudnite
Foto: Getty Images Hungary
Ak sa aj napriek narastajúcemu počtu prípadov v Indii rozhodnete cestovať na toto miesto, pamätajte, že dodržiavanie odstupu zahrňuje aj skupinové fotky. Tie momentálne nie sú povolené, no stále si môžete urobiť samostatné fotky alebo selfie. Miestna stráž tiež dbá na to, aby ste sa nedotýkali zábradlí ani budovy, pričom celý priestor je denne do ôsmej hodiny ráno dezinfikovaný. V prvý deň otvorenia (po polročnej prestávke) bolo v okolí pamiatky len málo ľudí. Tí, ktorí toto otvorenie stihli, tak mohli zažiť fenomén „koronaprázdna", keď je možné pamiatky, inokedy obliehané turistami, navštíviť a odfotiť bez davov ľudí.
Symbol lásky, symbol Indie
Foto: Unsplash
Osem miliónov turistov ročne urobilo z tejto monumentálnej stavby najnavštevovanejšiu pamiatku Indie. Nachádza sa v meste Agra v severoindickom štáte Uttarpradéš. Indický mogul Šáhdžahán postavil túto neopakovateľnú stavbu ako symbol svojej oddanosti a večnej lásky k jeho žene Ardžumand Banu, tiež známej pod menom Mumtázmahal (vyvolená paláca). Zomrela ako 36-ročná pri pôrode štrnásteho dieťaťa. Práve skratka jej mena dala pomníku a mauzóleu meno známe po celom svete. Dvadsaťdva rokov trvajúca výstavba sa začala v roku 1632, zamestnala 20 000 ľudí a do jej mramoru je vložených 28 rôznych druhov drahokamov a polodrahokamov.