Tip na víkend? Obzrite si Zadky!
Vonku sa začína pomaly otepľovať a príroda sa zobúdza. Dni sa predlžujú a všetko začína hrať zelenšími farbami. Sneh sa začína topiť a to je najvhodnejší čas na návštevu niektorého z dvesto vodopádov, ktoré majú na jar najväčšiu silu. Naše krásne Slovensko má stále čo ponúknuť a cez teplejšie slnečné dni sa oplatí vyraziť niekde na výlet.

Len máločo dobije človeka energiou tak, ako sila prírody. Niekto preferuje prechádzky voňavými lesmi, niekto výhľady z pokorených štítov a pre niekoho je tým najpríťažlivejším miestom v lone prírody vodopád. Tie sú počas konca zimy a začiatku jari najmohutnejšie. Prinášame vám prehľad tých najkrajších, ktoré sa oplatí navštíviť.
Brankovský vodopád
Najvyšší vodopád v Nízkych Tatrách má úctyhodnú výšku 55m. Napriek tomuto prvenstvu nie je až tak známy. Nachádza sa pri obci Podsuchá, pri Ružomberku. Vodopád je menej navštevovaný a to napriek tomu, že sa k nemu dostane len za 45 minút chôdze od hlavného ťahu Donovaly - Ružomberok. Vodopád stojí za návštevu v každom ročnom období. V zime je to nádherný ľadový skvost, ktorý v takých rozmeroch na Slovensku nenájdete. Na jar, keď sa začne roztápať sneh, naberá na sile a vy môžete obdivovať čarovný, mohutný, vodný závoj. Keďže nejde o náročný výstup, pokojne sem vezmite aj svoje deti. Auto zaparkujete v Podsuchej na bezplatnom parkovisku. Kúsok od parkoviska začína zeleno turistická značka, ktorá vás dovedie k vodopádu. Z parkoviska sa na začiatok trasy dostanete pozdĺž cesty, cez most, kde prekročíte rieku Revúcu. Z Ružomberka sem vedie aj cyklotrasa. Jedna povera hovorí, že sa neďaleko Brankovského vodopádu nachádza bájna skrýša pokladu legendárneho slovenského zbojníka Juraja Jánošíka. Malo by ísť o miesto neďaleko Strapatej a Červenej Magury, smerom na juh od vodopádu.
Šútovský vodopád
Vodopád pýšiaci sa prvenstvom ako najvyšší vodopád v pohorí Malej Fatry, sa nachádza v Šútovskej doline neďaleko dedinky Šútovo a celkovo je 4. najvyšším vodopádom na Slovensku. Jeho návštevu môžete hneď spojiť aj s turistikou na neďaleký Chleb, odkiaľ sa vám naskytne prekrásny pohľad na celé okolie. Najmohutnejší a najvodnatejší je práve na jar. Vodopád preteká Národnou prírodnou rezerváciou a spadá do Národného parku Malá Fatra, preto dajte pozor na okolitú prírodu. Vodopád je napájaný vodou zo Šútovského potoka, ktorý má svoj prameň v skalnom útvare s názvom Mojžišove pramene. S prameňmi sa spája legenda, v ktorej Mojžiš na púšti udrel palicou do skaly, z ktorej začala vytekať voda. Pramene sú od vodopádu vzdialené 1km a dostanete sa k nim od Šútovského vodopádu, keď sa budete držať modrej turistickej značky.
Kmeťov vodopád
Úžasný Kmeťov vodopád sa so svojou výškou 80 metrov pýši titulom najvyššieho vodopádu Slovenska. Nachádza sa v tichej časti Kôprovej doliny, v podstate mimo hlavných turistických trás, čo je aj dôvodom, prečo je napriek svojmu prvenstvu menej navštevovaný. Vodopád je pomenovaný po slovenskom národovcovi, botanikovi a spoluzakladateľovi Slovenského národného múzea v Žiline Andrejovi Kmeťovi. Z Troch studničiek sa do doliny dostanete po zelenej a modrej turistickej značke, z Podbanského po žltej a zelenej. Nezabudnite, že priamy prístup k vodopádu je zakázaný. Obdivovať ho môžete z vyhliadkovej plošiny na ľavom brehu Nefcerského potoka.
Vodopád v Zadkoch
Foto: Jozef Hofman
Žilinský kraj je azda najbohatší, čo sa týka počtu vodopádov. Jedným z nich je 3,5 metra vysoký vodopád v Zadkoch. Nie je veľmi známy, ale jeho kuriózny názov si určite zapamätáte. Meno nesie podľa malej veľkofatranskej doliny Zadky, v ktorej leží. Jeho sila závisí od ročného obdobia. Ale na jar, prípadne po daždi máte najvyššiu šancu, vidieť ho v celej kráse. Podľa množstva vody v potoku sa mení jeho tvar i sila a čo je zaujímavé, ide o deštrukčný vodopád, ktorý svojím tokom ničí kamenné podložie a tým postupne zaniká. To je o dôvod naviac vybrať sa sem čo najskôr. Kľudným krokom ste tu zo zastávky v Liptovských Revúcach za hodinku alebo aj skôr, pokiaľ sa vyveziete autom k horárni Hajabačka.