Fašiangové pochúťky
Keď spomienka na vianočné hodovanie začne slabnúť a ručička osobnej váhy sa opäť približuje k obvyklej hodnote, už je tu ďalší sviatok – fašiangy. Aj keď sa tento rok plesy a veselice nebudú konať, nemusíme sa vzdať fašiangových kulinárskych zážitkov.

Na Slovensku sa fašiangové zvyky a jedlá v jednotlivých regiónoch líšia, ale niektoré pochúťky sú populárne v celej našej krajine. Práve v tomto čase sa podávajú na stôl šišky a fánky, ale aj oškvarky a huspenina. Je zvlášť potešujúce, že tieto jedlá si môžeme aj sami ľahko pripraviť doma vo vlastnej kuchyni.
Šišky
Šišky – alebo ľudovo pampúchy, koblihy – obklopuje niekoľko romantických mýtov. Viedenčania prisahajú na to, že tento vynikajúci múčnik prvýkrát vyrobil v roku 1690 tamojší pekár. Po viac ako 300 rokov by bolo ťažké hľadať pravdu, ale je isté, že šišky sú symbolickým zákuskom fašiangov v každej krajine strednej Európy.
Šišky sú vyrobené zo sladkého cesta, ktoré vymiesime z múky, mlieka, masla, vaječných žĺtkov, kysnutého droždia a trocha citrónovej kôry. Cesto necháme odpočívať, kysnúť. Potom ho vyvaľkáme a formičkou na šišky vykrojíme okrúhle tvary a znova ich necháme kysnúť. Šišky vyprážame v horúcom oleji alebo masti, nakoniec ich posypeme práškovým cukrom. Na mnohých miestach sa šišky pred pečením naplnia džemom, inde zase na vrch upečených šišiek dávajú domáci marhuľový džem.
Domáce fánky
Domáce fánky sú tiež fašiangovou sladkosťou, sú vyrobené z múky, masla, cukru, vajec a kyslej smotany. Do cesta pridáme ešte aj trochu rumu. Sladké cesto vyvaľkáme natenko a radielkom nakrájame na obdĺžniky. V strede obdĺžnikov urobíme malý otvor, cez ktorý sa jeden koniec pretočí na mašličku. Nakoniec fánky vypražíme v oleji alebo masti a pred podávaním posypeme práškovým cukrom.
Huspenina
Prvý písomný recept na huspeninu pochádza z Francúzska – toto majstrovské dielo studenej kuchyne už spomínal aj Guillaume Tirel vo svojej knihe receptov „Viandier" (1395).
Huspenina sa varí z mastných, chrupavkových, kostnatých častí bravčového mäsa – hlavy, chvosta, nožičiek, kože – na miernom ohni spolu s koreninami, zatiaľ čo podstata huspeniny, kolagén, sa uvoľňuje. Namäkko uvarené mäso sa vyloží na taniere a zaleje sa precedeným vývarom. Necháme vychladnúť na chladnom mieste, aby stuhla.
Chuťovo sa huspenina líši podľa lokality. Na mnohých miestach pridávajú rôzne druhy zeleniny – mrkvu, petržlen, zeler, cibuľu –, čierne korenie i bobkový list. Inde zase ju ochutia iba soľou a cesnakom.
Oškvarky
Oškvarky sú vlastne vedľajším produktom pri výrobe bravčovej masti: keď vysmažíme na rovnaké kocky nakrájanú slaninu, vznikajú malé upečené, chrumkavé kúsky. Nasekaná slanina sa vloží do čistého kotla, pridá sa trocha vody a nechá sa ohrievať na malom ohni. Keď sa posekaná slanina začne vytápať, pokračujeme v pečení za stáleho miešania, až kým sa kúsky slaniny sfarbia načerveno, nakoniec precedíme a vytlačíme prebytočnú masť. V niektorých regiónoch na konci pečenia pridávajú trochu mlieka, čo dodá oškvarkom peknú hnedú farbu.
Oškvarky sa dajú využiť v kuchyni rôznymi spôsobmi. Najlepším príkladom sú prekladané pagáče, ale oškvarkové nátierky či mleté oškvarky natreté na chlieb s jarnou cibuľkou alebo inou sezónnou zeleninou sú tiež výborným jedlom.