TRNAVA: ATÉNY UHORSKA AJ MALÝ RÍM
V Trnave, najstaršom slobodnom kráľovskom meste na Slovensku, to aj dnes dýcha stredovekom.

Atény Uhorska, sídlo múz či Malý Rím. Aj také pomenovania si vyslúžila podmanivá Trnava – centrum dolného Považia a siedme najväčšie mesto Slovenska so zhruba 65-tisíc obyvateľmi. Od hlavného mesta ju delí približne 50 kilometrov. V najstaršom slobodnom kráľovskom meste krajiny – uhorský kráľ Belo IV. mu udelil mestské privilégiá už v roku 1238 – na vás dýcha stredovek zo všetkých strán. Dodnes si zachovalo mestské opevnenie, akým sa môže popýšiť len málo miest v strednej Európe. Jedinečnú atmosféru Trnavy podčiarkujú aj početné sakrálne pamiatky či historické centrum, vyhlásené v roku 1987 za mestskú pamiatkovú rezerváciu.
AJ OSTRIHOMSKÝ ARCIBISKUP
Významné obchodné a kultúrne centrum minulosti s jedinečnou architektúrou a majestátnymi chrámami priam vyzýva na romantické prechádzky. Hlavným centrom cirkevného života v meste je dodnes Bazilika sv. Mikuláša, ktorá bola 300 rokov hlavným chrámom – katedrálou Ostrihomskej arcidiecézy.
VEŽA I PÁPEŽ
Ústrednému Trojičnému námestiu, pomenovanému po soche svätej trojice, dominuje mestská veža. Z ochodze veže, ktorú dal postaviť majster Jakub už v roku 1574 a kam sa dostanete po prekonaní 130 schodov, je pôsobivý výhľad nielen na historické centrum.
Čistý barok v plnej nádhere reprezentuje Katedrála sv. Jána Krstiteľa, dokončená v roku 1637. Je známa aj pod názvom Univerzitný kostol, keďže v 17. storočí sa stala dôležitým miestom univerzitného života v meste. Práve tu 11. septembra 2003 slúžil slávnostnú bohoslužbu vtedajší pápež Ján Pavol II.
Po prehliadke historického centra môžete relaxovať v neďalekom modernom akvaparku, prírodnom kúpalisku Kamenný mlyn či na brehu rybníkov v susedstve kúpaliska. Bonusom nielen pre rodiny s deťmi je kukuričné bludisko vo Vlčkovciach, ležiacich pár kilometrov od Trnavy.
TRNAVA V ČÍSLACH
- 57 - metrov je vysoká mestská veža s úchvatným výhľadom na mesto.
- 13 - kostolov nájdete v historickom centre mesta, vďaka ktorým sa Trnave hovorí Malý Rím. Desať je rímsko-katolíckych, jeden evanjelický, dve sú synagógy. A už sa stavia štrnásty.
- 783 - rokov má najstarší z trnavských kostolov – Kostol svätej Heleny, postavený v roku 1238.
- 513 - rokov uplynulo odvtedy, čo kráľ Vladislav II. udelil mestu právo výročného trhu na sviatok narodenia Panny Márie (8. Septembra). Tradičný trnavský jarmok sa odvtedy koná pravidelne a je jednou z najväčších udalostí v meste.