VICTOR HUGO: KRONIKÁR PARÍŽA
Francúz, ktorý sa vďaka svojmu epochálnemu dielu zaradil medzi velikánov svetovej literatúry. Koncom februára si svet pripomína jubilejné, 220. výročie jeho narodenia.

Slávny spisovateľ sa narodil 26. februára 1802 vo východofrancúzskom meste Besançon. Hoci počas života strávil roky v exile, čitatelia si jeho meno spájajú predovšetkým s Parížom. Spoznajte s nami Paríž a jeho magické zákutia, ktoré sa spájajú so životom či tvorbou tohto majstra francúzskeho románu.
KATEDRÁLA NOTRE-DAME
Popri Bedároch je azda najznámejším románom Victora Huga Chrám Matky Božej v Paríži. Hlavným hrdinom svetoznámej prózy nie je v skutočnosti hrbáč Quasimodo ani krásna Esmeralda, ale samotná katedrála. O výstavbe svätostánku rozhodol v roku 1159 parížsky biskup Maurice de Sully. Základný kameň ikonickej parížskej stavby položili v roku 1163.
PLACE DES VOSGES
Bývalé námestie Place Royale, v preklade Kráľovské námestie, bolo obľúbeným miestom parížskej elity. V tamojších impozantných palácoch žili napríklad kardinál Richelieu. V dome číslo 6 na Place des Vosges, niekdajšom Hôtel de Rohan-Guémené, dnes Maison de Victor Hugo, prežil spisovateľ viac ako pätnásť rokov. V jeho bývalých apartmánoch je dnes múzeum.
8. OBVOD V PARÍŽI
Foto: unsplash
Victor Hugo bol istý čas starostom 8. obvodu francúzskej metropoly. S prestávkami bol zvolený do zákonodarného a neskôr národného zhromaždenia. Keď sa k moci dostal Napoleon III., Hugo ho označil za zradcu Francúzska a nazval ho „malým Napoleonom“. Písal proti nemu pamflety a vyzýval k ozbrojenému povstaniu. Pre kritiku musel načas opustiť Francúzsko a žiť ako politický emigrant v exile.