Nový rozmer turizmu: začali sa výlety do vesmíru
Kým väčšina z nás uvažuje, či stráviť dovolenku doma alebo v zahraničí, najväčší miliardári sveta majú inú zábavku: lety do vesmíru. Prvý takýto let odštartoval 11. júla 2021 pod vlajkou spoločnosti Virgin Galactic.

V minulosti sa o to, kto bude prvý vo vesmíre, predháňali svetové mocnosti. Dnes to robia najbohatší muži planéty. Prvenstvo si do histórie ľudstva zapísal Sir Richard Branson, majiteľ skupiny Virgin, ktorý spolu s piatimi ďalšími pasažiermi na palube vyleteli na približne hodinový výlet do 90-kilometrovej výšky nad našu planétu.
Víťaz kozmických pretekov
Sir Richard Branson (vpravo) so svojou posádkou prvého turistického letu do vesmíru.
Foto: Virgin Galactic
Richard Branson týmto činom predbehol len o 9 dní majiteľa Amazonu, Jeffa Bezosa, ktorý má so svojím projektom Blue Origin podobné plány a síce vesmírny turizmus. Prvenstvo si však už zachová Virgin Galactic a jeho misia s názvom Unity 22. Tá po mnohých skúšobných letoch odviezla šesťčlennú posádku na takmer hodinu a štvrť trvajúci výlet. Takto si mohli na vlastné oči vychutnať pohľad na zemeguľu z pohľadu astronauta.
Štart v Novom Mexiku
Foto: Virgin Galactic
Vesmírna loď Unity 22 je umiestnená uprostred materskej lode VMS Eve.
Let sa začína na mieste s názvom Spaceport America v štáte Nové Mexiko, necelé tri hodiny jazdy autom na juh z mesta Albuquerque, neďaleko mexických hraníc. Tu sa modul Unity 22 pripája k materskej lodi VMS Eve, aby vzlietnutím, rovnako ako lietadlo, začalo stúpanie do 15 kilometrov. Keď zostava lodí prerazí najhustejšie vrstvy atmosféry, nie je na dosiahnutie vesmíru potrebné také množstvo paliva.
Vrchol výletu 90 km nad planétou
Foto: Virgin Galactic
Vrchol výletu: Posádka na palube zažíva stav beztiaže.
Vtedy sa vesmírna loď odpútava od materskej lode a jej motory ju odrazia rýchlosťou Mach 3, kým obloha sa za oknami mení z modrej na čiernu. Vrchol dosahuje vesmírna loď v 90 kilometroch nad zemským povrchom. Tu pasažieri zažijú momenty beztiaže a cez 17 okien rakety sa pozerajú do hlbokého vesmíru a tiež na našu planétu tak, ako to doteraz videla len hŕstka ľudí. Šestnásť kamier na palube zaznamenáva každý moment vo videu v kvalite HD, aby ste si túto spomienku mohli prehrávať zas a znova.
Cena za výlet do kozmu
Foto: Virgin Galactic
Postupné klesanie samotnej vesmírnej lode do hustejších sfér atmosféry.
Vesmírna loď sa následne pripravuje na návrat otočením jej krídel o 60 stupňov. Piloti navigujú vesmírnu loď na návrat tak, aby opäť, podobne ako lietadlo, pristála v Spaceporte America. A toto celé trvá len niečo vyše jednej hodiny. Cena za takýto zážitok? Približne 250-tisíc amerických dolárov.
Nový rozmer cestovania
Týmto dodala spoločnosť Virgin Galactic cestovaniu doslova nový rozmer, keďže cieľ nie je iné miesto na zemeguli, ale je umiestnený vertikálne – nad ňou. Richard Branson o tomto sníval už od detstva a svoj sen si splnil. Nie je však v tomto odvetví nováčikom. Na projekte Virgin Galactic pracoval už takmer 20 rokov – firmu založil v roku 2004. Jeho spoločnosť sa však nemohla volať lepšie. Virgin znamená po anglicky panna a práve majiteľ tejto firmy letel v panenskom turistickom výlete do vesmíru ako prvý. Celý priebeh letu, zachytený naživo na kamerách na YouTube kanáli Virgin Galactic, si môžete prehrať aj vy.