Víťazný oblúk zabalený v látke
Jedna z najvýznamnejších pamiatok Paríža bude počas troch týždňov vyzerať úplne inak. Ak si budete myslieť, že Víťazný oblúk je akoby zahalený do prestavby, v skutočnosti ide o umelecké dielo, meniace jeho tvár do 3. októbra 2021.

Jednou z parížskych povinných jázd pre turistov je návšteva Arc de Triomphe de l'Étoile alebo tiež Víťazného oblúka. Ten nechal postaviť Napoleon Bonaparte ako demonštráciu svojej sily a víťazstiev v jeho vojnách. Od 50 m oblúka sa ťahá dvanásť bulvárov, z ktorých je najznámejší bulvár Elizejské polia. A hoci sú na ňom vyobrazené bojiská Napoleonových vojen, až do 3. októbra tieto výjavy neuvidíte. Ich miesto zabrala dočasná umelecká inštalácia.
Umelci, ktorí radi „šatia“ budovy
Christo a Jeanne-Claude sú v umeleckom svete známe mená. Bulharský rodák a francúzska rodáčka žili od roku 1964 v New Yorku. Boli známi najmä tým, že sa venovali tzv. land art, čiže zahaľovaniu bežných i prírodných predmetov a budov. Christo Jakačev dokonca pôsobil a inšpiroval sa v Prahe. Z ich diel si môžete pamätať napríklad zahalenie berlínskeho Reichstagu do sivo-bielej látky. A hoci Jeanne-Claude odišla z tohto sveta v roku 2009 a Christo minulý rok, ich dekády snahy o získanie povolenia zakryť Víťazný oblúk sa po ich smrti zrealizovali. Christo vedel, že sa jeho 60-ročný sen naplní, no kovidový odklad zahalenia pamiatky žiaľ priniesol aj jeho smrť.
Vlniaci sa Víťazný oblúk aj online
Dvadsaťpäťtisíc metrov štvorcových recyklovateľnej látky modrostriebornej farby drží pokope tritisíc metrov červeného lana, všetko vo farbách francúzskej zástavy. Tá tu bude doslova viať, lebo na tomto veternom mieste je z budovy vlniace sa pohyblivé umelecké dielo. Takmer stočlenný tím pracoval na realizácii za 14 miliónov eur celý týždeň. Na otvorení sa zúčastnil aj francúzsky prezident Emanuel Macron a mesto dočasne vylúčilo z okolia aj dopravu. Vlniaci sa Víťazný oblúk môžete naživo sledovať aj vďaka live YouTube streamu. Christovi sa tak po smrti naplnil sen požičať si významnú pamiatku a na niekoľko dní ju úplne premeniť. Parížu, po Londýne druhému najnavštevovanejšiemu európskemu mestu, sa takto zas podarilo upriamiť bezprecedentnú pozornosť ku klasickej pamiatke, o ktorej sa inak len s ťažkosťami napíše niečo nové.
Rozporuplné reakcie
Nie všetci turisti sú z nového diela nadšení. Keďže dielo nesmie poškodiť pamiatku, je pod ním vybudované lešenie. A práve to u mnohých, ktorí o metamorfóze netušia, vyvoláva dojem, že pamiatka je v rekonštrukcii a sklamane odchádzajú. Iní zas opisujú dojem tak, že im niekto Víťazný oblúk zabalil do toaletného papiera. Tak či onak, nájdu sa aj nadšení fanúšikovia. A čo sa tejto pamiatke nedá uprieť, je fakt, že sa na ňu, možno po mnohých rokoch, opäť raz prídu pozrieť aj domáci Parížania, pre ktorých je pohľad na turistickú atrakciu všedným zjavom.
Foto: unsplash