Vo fotkách: Zimné radovánky v čase korony
Lyžiarske strediská a zvyčajný spôsob aktívneho oddychu na horách musíme zo spomienok tejto zimy vyškrtnúť. To však neznamená, že ľudia v snehu a ľade prestali nachádzať potešenie a kreativitu.

Sneh nás fascinuje už od mlada. Vlastný cencúľový nanuk nám stál za angínu a dlhé hodiny na snehu dávajú dodnes deťom tie najkreatívnejšie momenty s unikátnym stavebným materiálom. Tak, ako cestovatelia objavujú výtvory ľudí aj prírody, využíva prírodný materiál aj človek a zo snehu či ľadu dokáže vytvoriť neopakovateľné či vtipné útvary. Práve tieto sa môžu stať cieľom vášho najbližšieho výletu v blízkom okolí alebo sa môžete inšpirovať a sami sa stať tvorcami.
Palmy na Sibíri
Foto: TV2
Predstavte si osamotený ostrov v mori, kde pod palmami ležia ľudia, kým iní sa pokúšajú na palmu vyliezť. Tropická idylka? Nie, toto je scéna z ruského Omsku pri teplotách -25 ºC. Pôvodne tu skupina priateľov chcela vytvoriť len nápis 2021, ale zasnežené, zamrznuté jazero im pripadalo ako prázdne maliarske plátno, a tak sa rozhodli humorom potešiť všetkých, ktorí tento rok nemôžu z mrazivého sibírskeho prostredia ujsť za teplom pre koronu. Nakreslili palmu na snehu a sami seba do fotky humorne zakomponovali.
Snehový Krakonoš
V českom Podkrkonoší každý rok vyrastie na námestí v Jilemnici snehová socha Krakonoša. Táto rozprávková postava a symbol týchto hôr tu pravidelne vzniká už od roku 1912. Tento rok má šesťmetrovú výšku a chýba mu zvyčajná fajka a klobúk. Zato mu autor Josef Dufek, ktorý tvorí tieto sochy už od roku 1997, dobudoval aj okolitú dedinku a les. Socha zvyčajne vznikne v polovici januára, aby vzhľadom na počasie vydržala aspoň dva až tri týždne.
Ľadopádové kráľovstvo
V okrese Spišská Nová Ves sa nemusia sťažovať na možnosti výletov ani počas pandémie koronavírusu. Slovenský raj odkrýva svoje tajomstvá nielen v lete, ale tvorí aj prírodné výjavy v zime. Ľadopád Šikľavá skala je označovaný za najkrajší na Slovensku. Nachádza sa medzi obcami Matejovce nad Hornádom a Chrasť nad Hornádom. Tunajšie pramenisko Lesanka steká po mohutnej vápencovej skale cez previs do pôvodného koryta Hornádu. V zimnom období vodopád zamŕza a vzniká tak umenie prírody v podobe fotogenických stien, stĺpov a cencúľov. Ľadopád má výšku až 14 metrov a šírku 30 metrov a máte zaručené, že sa nikdy neokuká – príroda totiž každý deň tvorí jeho iný vzhľad.
GPS súradnice: 48.919849, 20.685385
Ľudová tvorivosť
Viac ako po iné roky si užívame sneh ako stavebný materiál. Po sídliskách a na dvoroch v okolí domov vyrastajú početné snehuliaky a bunkre v snahe rodičov vytvoriť deťom čo najväčšiu zábavu počas obmedzených možností pri pobyte na čerstvom vzduchu. Niektorí však idú ďalej a zo snehových sôch vytvárajú zaujímavé, umelecké či jednoduché, no vtipné diela.