Všetko, čo potrebujete na zimné behanie
Či už bol šport na vašom zozname novoročných predsavzatí, alebo nie – nikdy nie je neskoro začať. A keďže sú posilňovne a tréningové centrá zatvorené, je možno ten najlepší čas začať behať práve v zime. Predtým si však prečítajte, čo na to potrebujete.

Na to, aby odhodlanie behať nepremohli negatívne skúsenosti, myslite na správne oblečenie a obutie, ako aj určité rituály a zvyky, s ktorými získate ten najlepší pocit plný endorfínov po zvládnutí vytýčených kilometrov.
Hlavne nohy v teple
Foto: Getty Images Hungary
Inak ako správnym obutím sa ani nedá začať. Behanie v zime znamená aj sneh a ľad, z čoho vyplýva, že treba mať najmä dobré tenisky. Tie by na rozdiel od tých letných mali mať čo najmenej sieťoviny. Naopak ideálny je goretexový povrch, v ktorom noha „dýcha", no zvonku neprenikne chlad ani vlhkosť. Zároveň majú mať zimné tenisky drsnejšiu podrážku, aby ste sa ľahko nepošmykli. Nič to však nemení na tom, že v zime, viac než inokedy, neustále sledujte povrch, na ktorý sa chystáte vykročiť. Ak budete mať nohy v suchu a teple, máte polovicu úspechu za sebou.
Nezabudnite na šortky
Foto: Getty Images Hungary
Hoci by ste toto odporúčanie na zimný beh asi nečakali, šortky sú súčasťou povestného vrstvenia oblečenia do nepriaznivého počasia. Okrem zateplených bežeckých nohavíc pomôžu udržať chúlostivé časti tela v teple. Ženy si môžu na bežecké nohavice namiesto krátkych nohavíc obliecť aj bežeckú sukňu. Funkčná termo bielizeň pomáha, aby ste zostali v teple a suchu, kým viacero tenších vrstiev vám umožní oblečenie uprostred behu zobliecť a prípadne si ho zaviazať okolo pása. Na vrch patrí vetruodolná bunda s dobrou kapucňou. Stretnúť sa totiž môžete s dažďom, vetrom aj snehom – niekedy aj počas jedného behu. V zime si chráňte aj hlavu, krk a ruky. Multifunkčná šatka na krk, ľahká priedušná čiapka na hlavu a ľahké rukavice a ste takmer pripravení vyraziť.
Chráňte sa
Foto: Getty Images Hungary
Kratšie zimné dni znamenajú nutnosť vidieť a byť videní. Vyberte si oblečenie so zabudovanými reflexnými prvkami alebo využite reflexné pásky. Zvážte aj čelovú lampu, ktorá vám pomôže na neosvetlených úsekoch či na miestach nefunkčného pouličného osvetlenia, kde môže čakať zradná jama či ľad. V časoch pandémie koronavírusu sa, samozrejme, chráňte rúškom. Ak sa vám v ňom zle dýcha, odporúčame multifunkčnú šatku na krk, ktorú si môžete vytiahnuť až na ústa a chráni vás, pričom nebráni prúdeniu vzduchu. Okrem toho takto predhrievate chladný vzduch, s ktorého dýchaním môžu mať najmä začínajúci bežci problém.
Neoblizujte si pery
Foto: Pexels
Ďalšia zo zvláštnych rád, ktorá má svoj dôvod. Hoci vám počas aeróbnej aktivity môžu viac schnúť pery než zvyčajne, odolajte ich obliznutiu. Mokré pery sa v studenom vzduchu rýchlo poškodzujú, zamŕzajú a rýchlo praskajú. Majte namiesto toho vždy poruke balzam na pery. Pred behom sa vždy zahrejte. Tento detail mnohí bežci podceňujú a bez prípravy vybehnú von. No chladné počasie spôsobí stuhnutie svalov a môže sa vám bežať skutočne nepríjemne. Telo vtedy stiahne prúdenie krvi do svalov a vás strasie zima. Namiesto toho sa rozcvičte a ponaťahujte ešte v teple domova a vybehnite už zahriati. Pozor aj na prestávky v behu, telo chladne extrémne rýchlo. Preto si aj dobeh naplánujte tak, aby ste pokiaľ možno zastavovali tesne pred vstupom do tepla domu či auta.
Najprv proti vetru, potom po vetre
Plánovanie je súčasťou zimného behania. Prichádzajúca vlna sneženia či náhly pokles teploty rýchlo zmení podmienky, v ktorých beháte. Jedným z odporúčaní, ako vydržať, je prispôsobiť si beh tak, aby ste prvú polovicu bežali, pokiaľ možno proti vetru a tú druhú po ňom. Srdce vám v zime bije rýchlejšie než v teplejších mesiacoch aj bez nutnej aktivity, preto sa vzdajte svojich šprintérskych a vzdialenostných rekordov a skráťte trasy. Radšej choďte behať v týždni častejšie.
Rýchlo do suchého
Keď dobeháte, zbavte sa oblečenia, ktoré máte na sebe. Nie úplne, len ho nechajte vysušiť. Pravdepodobne bude mokré a spotené. No zachladnutie je takmer istá cesta k chorobe. Ak dobehnete domov, horúca sprcha je ideálna. Ak dobehnete k autu, držte si v ňom suché vrchné oblečenie, v ktorom sa vrátite domov. Nezostaňte spotení v studenom aute – predsa len vás ešte čaká aj vystúpenie z neho a chôdza domov. V zime často podceňujeme hydratáciu. Máme tendenciu menej piť než pri letných behoch. Dajte si niečo teplé – čaj, horúcu čokoládu, no najlepšia po behu je teplá polievka, ktorá rehydratuje, ale doplní aj vitamíny, proteíny a chýbajúce minerály. Ak dobehávate do auta, vezmite si so sebou aj termosku s teplým nápojom.
Ak si zvyknete behať v takýchto podmienkach, uvidíte, že s nástupom jari a krajším počasím si začnete behanie skutočne užívať.