Nenechajte si piť krv
Existujú jednoduché preventívne opatrenia, ktoré môžete urobiť, aby ste znížili riziko uhryznutia alebo bodnutia hmyzom. Je dôležité dodržiavať tieto rady, najmä ak ste v minulosti mali ťažšiu reakciu.

Vonku sa konečne oteplilo, otvárajú sa turistické chodníky a nás to automaticky ťahá von. Máme chuť zavolať priateľov na grilovačku, zájsť si na túru a odpočinúť si na chate. Počas teplejších, letných dní sa však množí aj hmyz. Komáre, kliešte, ale aj sršne, včely, otravné osy a iné potvory hľadajú, do koho by sa zahryzli. Niektoré z nich spôsobia menšiu alergickú reakciu, no iné môžu byť život ohrozujúce. Preto nepodceňujte ochranu.
Použite repelent proti hmyzu
Foto: Shutterstock
Repelenty sú účinné na ochranu pred komármi, kliešťami a inými chrobákmi. Vhodný je repelent, ktorý obsahuje 20 až 30 percent a viac DEET na pokožke a oblečení. Vždy si však pozorne prečítajte návod a držte sa pokynov. Pri dlhšom pobyte vonku ho aplikujte opakovane, aby ste zabezpečili optimálnu ochranu. Ak potrebujete použiť opaľovací krém, naneste si najskôr opaľovací krém, chvíľu nechajte pôsobiť a potom naneste repelent proti hmyzu. Vyhnite sa kontaktu repelentu s predmetmi obsahujúcimi krištáľ alebo plast.
Voľte správne oblečenie
Foto: unsplash
Noste čo najviac svetlé a voľné oblečenie, ideálne s dlhým rukávom. Skôr zbadáte, že po vás niečo lezie. Ak už musíte prejsť cez vysokú trávu, zastrčte si nohavice do ponožiek a tričko do nohavíc. Ideálna je bavlna a ľan. Repelent si nastriekajte nielen na telo, ale aj na oblečenie a topánky. Po príchode domov oblečenie poriadne vonku vyprášte, skontrolujte svoju pokožku a tiež vášho štvornohého miláčika, ak bol s vami.
Nepoužívajte voňavky
Foto: Pexels
Čo vonia vám, priťahuje aj hmyz. Nepoužívajte voňavé mydlá, šampóny, dezodoranty, parfumy alebo vody po holení, keď sa vyberiete do prírody. Snažte sa byť „neatraktívni“.
Aktívne zložky v repelentoch blokujú schopnosť hmyzu rozpoznať používateľa ako zdroj potravy, preto je dobré vyhnúť sa všetkému voňavému, aby vynikol hlavne účinok repelentu.
Na čo si treba dávať pozor
Foto: unsplash
Ak narazíte na osy, včely alebo sršne, snažte sa zostať pokojní a nemávajte okolo seba rukami a pomaly sa vzďaľujte. Pokiaľ idete kempovať či opekať do prírody, skúste sa vyhnúť vodným plochám, kde je najviac komárov. Popozerajte sa okolo seba, či sa vo vašej blízkosti nenachádzajú ovocné stromy, ktoré priťahujú včely a osy. Jedlo a pitie zakrývajte. Najmä sladené nápoje nepite z plechovky, môže do nich vliezť osa. Pravidelne kontrolujte svoje telo, či sa na vás neprisal kliešť. Ak áno, okamžite ho odstráňte pomocou pinzety kývajúcim pohybom. Miesto uhryznutia dôkladne vydezinfikujte.