7 výletov na Slovensku za farebnou jeseňou
Leto na Slovenku a s ním hlavná turistická sezóna sa síce skončili, ale to neznamená, že odzvonilo aj výletom. Tohtoročná jeseň a babie leto ponúkajú priam ideálne počasie na turistiku. Počasie je stále príjemné a stabilné, turistov ubudlo a matka príroda vytiahla po roku svoju paletu jesenných farieb a začala maľovať listy stromov. Ideálna kombinácia na spoznávanie nových kútov Slovenska. Veď nie nadarmo sa hovorí, že tie najkrajšie miesta máme za rohom.

Vravíte, že v jeseni sa už na výlety neoplatí chodiť? Povedzte to tým, čo spoznali krásy listnatých lesov! Kým stromy zhodia svoje listy na zimný odpočinok, ešte ich naposledy vyfarbia do neuveriteľných odtieňov od žltej cez oranžovú a červenú až po bordovú. A to všetko sa strieda v hustých lesov naprieč našou krajinou. Či už si vyberiete prechádzku v lese, cestu za určitým cieľom, alebo si len zoberiete kávu a niečo dobré do auta či na motorku a vyrazíte si len tak si zajazdiť obklopení farbami, tu sú tipy na to, kam zájsť:
Dobročský prales
Prales s rozlohou 104 ha je súčasťou národnej prírodnej rezervácie od roku 1913. Nachádza sa v katastrálnom území obce Čierny Balog v okrese Brezno, 6 km južne od osady Dobroč. Prales je v chránenom území. Keďže sa tu nachádzajú rôzne druhy stromov, ich farebné listy si budú pýtať o fotku. Okrajom územia prechádza značkovaná turistická trasa z Čierneho Balogu dolinou Brôtovo smerom na Sedmák. Od roku 1996 je návšteva pralesa prístupná len odborným exkurziám so sprievodcom po exkurznom chodníku po hranici pralesa. Trasa trvá približne 1,5 až dve hodiny a je nutné si ju objednať minimálne deň vopred. Ako dôkaz pôvodného vzhľadu lesa návštevníci ocenia stromy slušných rozmerov. Pamätná jedľa, zlomená vetrom v roku 1964, mala vek 450 rokov. Samotné územie už dlhodobo slúži na vedecko-výskumné účely.
Súľovské skaly
Súľovské skaly sú jedným z najväčších fenoménov prírodných krás Slovenska. Vydať sa sem môžete z rôznych kútov Slovenska - napríklad z Považskej Bystrice cez úžasnú Manínsku tiesňavu, z Bytče cez Súľov Hradná alebo z Rajeckej doliny priamo zo Súľova. Súľovské skaly si môžu vychutnať všetky vekové kategórie. Turistický okruh meriaci 8 km ma minimálne prevýšenie, takže ho zvládne každý za približne 2 hodiny. Po celej dĺžke trasy vás budú umiestnené tabule informovať o tunajšej flóre a faune. V októbri si vychutnáte nádherné kulisy pestro zafarbených zmiešaných lesov. A od novembra sa k nim pridá ranná námraza a občasné hmly.
Starohutský vodopád
K objavovaniu tohto vodopádu sa vyberte do osady Stará Huta v okrese Nová Baňa. Ide o jeden z najmohutnejších vodopádov v stredoslovenských neovulkanitoch a jeho vody padajú z výšky 5 metrov do skalného amfiteátra. Jeho vody sú také čisté, že tu žije aj vzácny rak červený. Na turistickej trase k vodopádu na vás čaká aj Malolehotské kamenné more, prameň rieky Žitava vo Veľkej Lehote a národná kultúrna pamiatka - kláštor v Hronskom Beňadiku. Túra je krátka a nenáročná, vhodná i pre rodiny s malými deťmi. Veľa turistov označilo toto miesto za jedno z najkrajších v sopečnom pohorí stredného Slovenska, pričom je najmagickejšie práve na jeseň. Ak ho však nestihnete, za výlet stojí aj v zime, keď zamrzne.
Kuneradský zámok
Loveský zámok pochádza z roku 1916, kam chodieval gróf Ballestrém každú jar a jeseň na poľovačku. Zámok aj s areálom je národnou kultúrnou pamiatkou, no po druhom požiari v roku 2010 chátra. Napriek tomu ľudí neustále fascinuje pre svoju tajomnú a romantickú atmosféru. V okolí sa nachádza tiché prostredie s nádhernou prírodou a cyklotrasami, čo vytvára ideálne podmienky na nezabudnuteľný jesenný výlet. V obci Kunerad sa nachádza liečivý prameň, ktorý sa oplatí navštíviť. Miestni obyvatelia ho volajú „studnička Zuzička". Vedie odtiaľto niekoľko turistických chodníkov vedúcich na vrcholy priľahlej časti Malej Fatry.
Vrátna
Jeseň vo Vrátnej doline je očarujúca a neskutočne farebná. Príďte si pozrieť najobľúbenejšie turistické miesta ako sú vrch Chleb, Veľký Fatranský Kriváň, Malý Fatranský Kriváň či hrebeňovka cez všetky štíty Malej Fatry. Využiť môžete aj lanovú dráhu Chleb, ktorou sa dostanete priamo do Snilovského sedla. V jesennom období za pekného počasia sa vám ponúknu neskutočné výhľady.
Levočské vrchy
Pri ceste z Prešova smerom na západ si v jeseni môžete urobiť zachádzku, ktorá vám zostane v pamäti. Namiesto jazdy po diaľnici D1 sa vyberte viac na sever a v Lipanoch odbočte na Brezovicu. Tunajšie Levočské kopce proti prúdu rieky Torysa smerom k jej prameňu vám zoberú dych. Jazdu v hustom listnatom lese po kľukatiacej sa ceste si obzvlášť užijú motocyklisti. Napojiť späť sa môžete priamo v Levoči, ktorú súčasná diaľnica tiež obchádza, no je to jeden z klenotov architektúry a histórie Slovenska.
Krížom cez Slovenské rudohorie
Druhá jazda autom, kde nemusíte zastavovať, no oči sa vám doslova napasú plejádou farieb jesenných stromov, je „skratka" do Košíc cez východný koniec Slovenského rudohoria. Celé toto pohorie je okrem krasových úsekov plné listnatých stromov, čiže oplatí sa ho navštíviť. No ak máte len cestu autom do metropoly východu, táto trasa vás nabije: V Spišskom Podhradí zíďte s D1-ky a choďte cez Spišské Vlachy, Krompachy, Margecany, popri vodnej nádrži Ružín a stredisku Jahodná až do Košíc. Ak sa neponáhľate, táto trasa vás nabije energiou. Množstvo hustých porastov vytvára doslova tunely a ich vyfarbenie vás prinúti dať nohu z plynu. Namiesto uponáhľaného života si pre zmenu vychutnáte prítomný okamih.