Záhrada na balkóne: pomôže psychike, zdraviu aj životnému prostrediu
Určite vo svojom okolí nájdete dosť ľudí, ktorí budú zúfať nad pandemickou situáciou. Neľahké a dlhotrvajúce zmeny a nútené pobyty prevažne doma sa podpisujú na našej psychike aj zdraví. V každej situácii však môžete urobiť aj niečo dobré. Niekedy tak málo ako vytvorenie vlastnej balkónovej záhrady zabije tri muchy jednou ranou.

Ak bývate v byte, určite ste si za posledný rok mnohokrát povzdychli nad šťastím všetkých, ktorí majú dom alebo aspoň záhradu. Na tie sa totiž obmedzenia nevzťahujú a dá sa tak tráviť kvalitný čas vonku. Záhrada je pritom na Slovensku jedným z populárnych spôsobov, ako tráviť čas na čerstvom vzduchu a v pohybe. Bytovkové bývanie však ponúka úplne nové možnosti. Balkónové záhrady nám pomôžu zamestnať myseľ niečím zmysluplným. To, čo na nich dopestujete, dokáže pomôcť vášmu zdraviu. A dokonca pomôžete klimatickým zmenám – keď tam, kde bol betón, bude zeleň a na vaše rastliny a kvety začnú lietať včely.
Balkónová záhrada na psychiku
Foto: Getty Images Hungary
Či už budete majstrovať kvetníky a ich uchytenie, plniť kvetináče kompostom, vyberať a sadiť rastliny, alebo sa o nich starať – jedno je jasné: zabudnete na všetky tie obmedzenia a budete mať pocit užitočnej, zábavnej a reálnej práce. Aj čínske príslovie hovorí, že ak sa chcete zabaviť na celý život, zožeňte si záhradku. Nie je priestor? Nie je problém. Pri balkónovej záhrade musíte začať na pestovanie nazerať z iného uhla pohľadu. Ak máte dostatočne dlhé zábradlie, pochopiteľnou voľbou sú závesné črepníky. Avšak svetovým trendom sú vertikálne záhrady – využívajúce plochy budov vďaka závesným vreckovým kvetináčom. Ďalšou možnosťou je zavesenie kvetináčov zo stropu, kam môžete napríklad vysadiť jahody na leto. Ak máte tienistý balkón, nemusíte si zúfať. Naštudujte si, aké rastliny sa do tohto prostredia hodia. Medzi okrasné rastliny tolerujúce tieň patria hortenzia, begónie či papradiny.
Balkónová záhrada k lepšiemu zdraviu
Foto: Getty Images Hungary
Ak sa rozhodnete pre funkčnú záhradu, dopestujete si len samé zdravé veci. A v čase, keď sme ako ľudstvo pre menej pohybu a lockdowny pribrali každý v priemere o jedno kilo, sa zdravie a lepšia imunita len a len hodí. Na začiatku to skúste s bylinkovou záhradou. Bylinky sú nielen najzdravšie ochucovadlo, ale čerstvé sú vitamínovými bombami, bojujú proti vírusom, baktériám a plesniam, posilňujú obranyschopnosť tela a boj proti najširšej palete chorôb. Ostatne – pred príchodom liekov boli základom každého liečiteľstva. Pestovanie pažítky, rozmarínu, bazalky, oregana, majoránky, šalvie či tymianu je veľmi jednoduché a zásobí vás na celé leto. Ak ich budete priebežne zbierať a sušiť či mraziť, potešia vás aj počas budúcej zimy. Nehovoriac o tom, ako sa budete môcť osviežiť mätou či medovkou počas horúcich letných dní. Druhým levelom je listová zelenina ako napríklad špenát či mangold. Vertikálne pestovanie priam vyzýva na popínavé rastliny. Paradajky, fazuľa, papriky či hrášok okrem zásob zdravia urobia aj súkromie alebo zakryjú škaredú stenu.
V kvetináčoch určite dobre vyriešte zeminu aj zavlažovanie. Ideálne sú samozalievacie kvetináče a tie s otvormi na dne a táckami pod nimi. Ak na ich dno nasypete jemný štrk, zabezpečí, že voda sa na dne nebude akumulovať a hniť. Zároveň do kvetináčov nesypte akúkoľvek zeminu. Keďže sú oddelené od ostatnej pôdy, nemôže fungovať prirodzený život mikroorganizmov a mechanizmu prírody. Zvoľte kvalitný kompost. A proti rýchlemu vysúšaniu skúste mulčovať – napríklad drevnými štiepkami, ktoré budú na povrchu pôdy brániť jej rýchlemu vysychaniu.
Balkónová záhrada na boj proti klimatickým zmenám
Foto: Getty Images Hungary
Ak vám nie sú zmeny klímy ukradnuté, môžete pomôcť práve balkónovou záhradou. Veľké zmeny sa totiž skladajú z malých činov, ktoré urobí veľa ľudí. Prehrievaná plocha budovy sa tak môže stať producentom kyslíka a absorbovať oxid uhličitý z atmosféry. Vedci okrem toho nedávno potvrdili, že mestské včely robia prekvapivo dobrú prácu a produkujú kvalitný a čistý med, ak majú kam lietať za potravou. A potravou je pre nich pochopiteľne nektár z kvetov rastlín. A tak aj keď neplánujete využiť balkón na pestovanie byliniek či zeleniny, môžete pomôcť planéte. Včely sú kľúčové pre opeľovanie, vďaka čomu máme jedlo. Intenzívne poľnohospodárske využívanie pesticídov zabíja včely a svoje dobré podmienky našli práve v mestách. Za podmienky, že majú kvety, za ktorými môžu lietať.
Ak ste ekologicky zmýšľajúci, viete balkónovú záhradu otočiť na umenie. Ak ste si zobrali kávu so sebou v kaviarni, dobre ju umyte a používajte aj s vrchnákom na zalievanie ku koreňom rastlín. Bezfarebnej plastovej fľaši môžete odrezať dno a s otvoreným vrchom ju zaryť do pôdy okolo mladej rastlinky. Urobíte jej tak malý skleník, čím jej pomôžete v skorých fázach jej rastu. Fantázii sa medze nekladú.
Chýba vám na záhradkárčenie výbava? Môžete ho mať už dnes za svoje Bonus klub body na čerpacích staniciach Slovnaft. V aktuálnej akcii, ktorá prebieha až do 28. 3. 2021, svoje bonusové body vymeníte za kvalitné fínske náradie značky Fiskars.