Psie záprahy – zimný adrenalín
Za vyše tri dekády od prvej súťaže sa preteky psích záprahov na Slovensku posunuli výrazne vpred. Dnes si ich môžete užiť v rôznych strediskách v krajine.

Od premiérových pretekov v roku 1988 v Kokave nad Rimavicou, kde o prvenstvo súťažili ešte československé vlčiaky a krížence, sa preteky psích záprahov na Slovensku posunuli o výrazný kus dopredu. Dnes je pes husky, s ktorým sa súťaží najčastejšie, bežne dostupným plemenom aj u nás. Na Slovensku registrujeme viacero stredísk, kde sa od decembra do marca – ak to počasie dovolí – zvyknú každoročne konať populárne preteky v mushingu. Tak sa jazde na psích záprahoch hovorí v zahraničí.
Donovaly
Horská obec s vyše 200 stálymi obyvateľmi leží severne od Banskej Bystrice, v nadmorskej výške 960 metrov. Premiéru psích záprahov zažila už v roku 1992. Populárne turistické stredisko hostilo o štyri roky aj prvé majstrovstvá Európy na Slovensku a v roku 2018 i majstrovstvá sveta. Práve tu začínal aj Maroš Litvaj. „Ako junior som vtedy vybojoval 25. miesto z vyše šesťdesiatich štartujúcich. Zo Slovákov som bol najlepší," zaspomínal si mašér z Turian, ktorý sa prepracoval medzi absolútnu svetovú mašérsku špičku. Stal sa majstrom Európy aj sveta.
Zuberec
Obec v hornooravskom okrese Tvrdošín leží neďaleko známeho lyžiarskeho strediska Roháče – Spálená. Centrom pretekov je tunajší malebný skanzen pod Roháčmi s viac ako 50 stavbami ľudovej architektúry. Práve v okolí múzea oravskej dediny by sa mali v predposledný januárový víkend tohto roka konať majstrovstvá Slovenska. Podmienkou sú dostatočná snehová nádielka a dobrá epidemiologická situácia, keďže koronakríza výrazne obmedzila aj aktivity Slovenského zväzu psích záprahov. Viacero podujatí museli organizátori odvolať či presunúť.
Oravská Polhora
Preteky, ktoré usporadúva Musher Klub Lučenec, sa zvyknú konať neďaleko najsevernejšej obce Slovenska – Oravskej Polhory – pri chate Slaná voda. Tie na prelome januára a februára sú zároveň majstrovstvami Poľska. Dĺžka trate sa v závislosti od disciplíny pohybuje od 6 do 15 km. Organizátori delia súťažné plemená psov do dvoch kategórií: na severské plemená, ako sibírsky husky, aljašský malamut, grónsky pes či samojed, a na všetky ostatné v otvorenej kategórii, kde sa najčastejšie využívajú špeciálne šľachtené krížence ako európsky saňový pes (ESP) alebo aljašský husky (tzv. alaskan).