Inšpirácia z Instagramu: Zamrznutý slovenský dvojkríž
Fotka na vrchole jedného zo slovenských kopcov je nutným suvenírom každej túry. Niekde však máte bonus v podobe národnej hrdosti. V Nízkych Tatrách je na ich najvyššom vrchole slovenský dvojkríž, ktorý v zimných mrazoch a vetre dostáva nový, ešte fotogenickejší rozmer.

Počas lockdownov život na Slovensku akoby zamrzol. Nedajú sa podnikať výlety ani naprieč Slovenskom, len vo svojom okrese. Vrcholy hôr na pomedzí okresov sú dobrým tipom pre priľahlé oblasti. Jedným z takých je aj vrch Ďumbier. Leží na južnej hranici okresu Liptovský Mikuláš a na severnej hranici okresu Brezno. A z oboch strán sa naň môžete dostať aj v zime.
Vrch Ďumbier
Kým sa tento slovenský vrchol dostal do povedomia turistov, stal sa známym vďaka ťažbe železnej rudy, zlata aj antimónu. Neskôr, počas druhej svetovej vojny, sa stal útočiskom partizánov. Až v roku 1973 tu bola vyhlásená Národná prírodná rezervácia. Pri dobrom počasí vidíte z tohto kopca na Vysoké Tatry, Chočské vrchy, Poľanu, Vtáčnik, či dokonca na Kékes v Maďarsku. Vďaka svojej výške 2 046 m n. m. je Ďumbier najvyšším vrcholom Nízkych Tatier.
Zimný výstup z Trangošky
Najkratším zimným výstupom je ten z južnej, breznianskej strany. Z Brezna smerujete na sever, popri stredisku Tále, až po Hotel Srdiečko. Odtiaľ je to asi tri a pol hodiny, 900 výškových metrov a 5 kilometrov, kým sa dostanete na vrchol.
Zimný výstup z Čertovice
Horský prechod a sedlo Čertovica na hranici okresov ponúka ďalšiu možnosť, ako sa na Ďumbier dostať. Hneď pri motoreste sa začína červená turistická značka po magistrále Cesty hrdinov SNP. Orientáciu tu zľahčuje zimné tyčové značenie, ktorého sa určite držte, pretože pod snehom sa väčšina bežného turistického značenia stratí. Po prejdení popri Chate M. R. Štefánika sa začína náročný úsek a stúpanie, ktorého zdolanie si vyžaduje dosť síl. Hoci je ďalšou možnosťou výstupu na Ďumbier cesta z Liptovského Jána a jeho dlhej doliny, 11-hodinové trvanie a takmer 40 kilometrov je zvládnuteľné len počas letných mesiacov.
Korisť menom zmrznutý dvojkríž
Po náročnom výstupe prichádza zaslúžená odmena. Drevený dvojkríž na vrchole Ďumbiera v zimných mesiacoch naberá nový vzhľad vďaka silným vetrom, mrazu a sneženiu. Aj preto sem mieri množstvo turistov a skialpinistov v priebehu zimných mesiacov. Zimnú túru zvládnu len skúsenejší turisti a momentálne tiež len tí, ktorí žijú v okresoch Liptovský Mikuláš a Brezno. Pre všetkých ostatných sú tu pre inšpiráciu fotografie šťastlivcov na slovenskom dvojkríži.