
A Földközi-tenger legnagyobb szigetén az elmúlt évszázadokban sok nép hagyott maga után valamilyen ma is látható nyomot – és nem is akármilyeneket! Akinek pedig még ez a páratlanul gazdag kulturális örökség sem lenne elég, azt várják a szebbnél szebb strandok és Európa legnagyobb aktív vulkánja, az Etna.
Szicíliának mintegy 5 millió lakosa van, akiknek többsége szicíliai nyelven beszél, amelynek őse – akárcsak az olasz és a többi újlatin nyelv esetében – a latin volt. 1861 óta Olaszország része, azonban különleges autonóm státusszal rendelkezik. A háromszög alakú sziget partjait három tenger – a Tirrén-, a Jón- és Földközi-tenger – mossa, és szubtrópusi éghajlata miatt csaknem egész évben kedvelt úti cél. A nyár forró és száraz, szinte sohasem esik, a tenger pedig több mint 25 °C-ra melegszik fel. Szicíliát a Nap szigetének is nevezik, itt még októberben is lebarnulhat az ember. A sziget méretéből adódóan itt mindenki úgy élvezheti a nyaralást, ahogyan szeretné: strandolhat, napozhat, elmerülhet a szicíliai konyha fantasztikus ízvilágában, ősi városokat fedezhet fel, de akár még egy vulkántúrán is részt vehet.
Palermo
Székes egy ház!
Fotó: Shutterstock
Szicília fővárosa elképesztően gazdag múlttal büszkélkedhet. A főbb látnivalók közé tartozik a katedrális, az operaház, a Palazzo Reale és a Porta Nuova, a Piazza Pretoria és a Teatro Massimo. Palermo utcáin sétálva különleges élmény megpihenni a számos gyönyörű kávéház egyikében, vagy egy pohár vörösbort kortyolgatva figyelni a mindig nyüzsgő szicíliai életet. Goethe Utazás Itáliában (Italienische Reise) című művében a Monte Pellegrinót a világ legszebb hegyfokának nevezte, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a Palermo-öbölre és a városra, de a német költőóriás kedvelt helye volt a helyi botanikus kert is, amelyet mindenképpen érdemes felkeresni.
Taormina
Fotó: Shutterstock
Azt mondják, aki nem járt Taorminában, az nem látta Szicíliát. Guy de Maupassant francia író szerint ez a város „egy olyan festmény, amelyen mindent megtalálunk, ami a Földön azért keletkezett, hogy elcsábítsa a szemet, a szellemet és a képzeletet”. Egy biztos: Taormina Szicília legszebb és legnyüzsgőbb városa. Leghíresebb látványossága az ókori görögök által az i. e. 3. században épített színház, a Teatro Antico, melyet még ma is használnak. A város főteréről lélegzetelállító kilátás nyílik a tengerre és az Etnára – talán nem véletlen, hogy ez a páratlanul szép látvány és Taormina romantikus hangulata olyan sok írót, költőt és képzőművészt is megihletett.
Trapani
Ellopta a sót
Fotó: Shutterstock
Az északnyugati parton található ősi kikötőváros szűk utcái, romantikus terei és gyönyörű barokk templomai egészen egyedi hangulatot sugároznak. A Madonna di Trapani bazilika és a Sant'Agostino templom kihagyhatatlan, akárcsak a város fölé tornyosuló hegyen lévő Erice település, amely ma egyfajta skanzen. A régió különleges látnivalói a Via del sale (sóút) mentén lévő sómedencék és szélmalmok, de Trapani közelében található San Vito lo Capo is, amelyet Szicília legszebb strandjának tartanak.
Etna
Az Etna Európa legnagyobb tűzhányója, melynek magassága a kitörések következtében állandóan változik – a 2021 augusztusában végzett utolsó mérések szerint 3357 méter volt. Az Etna népszerű túracélpont, de ehhez mindenképpen megfelelő cipő, felsőruházat és napszemüveg szükséges. A Strada dell'Etna néven ismert úton a lávamezők között 2000 m magasságig juthatunk fel, ahonnan megszemlélhetjük a Crateri Silvestri vulkán kúpokat, valamint csodálatos kilátás nyílik Catania városára.