Valentin-nap franciásan
A lángoló szerelmekkel korábban a tűzoltóknak is meggyűlt a bajuk.

A francia főváros mindig is inspirálóan hatott a szerelmesekre, és ez ma sincs másként. Aki Valentin-napra egy igazán különleges ajándékkal szeretné meglepni kedvesét, keresve sem találna jobbat egy párizsi városlátogatásnál.
Franciaországban a Valentin-napot csak a szerelmespárok tartják – a baráti vagy rokoni viszonyban állók nem. Más országokhoz hasonlóan a francia párok szintén ékszerekkel, virággal, csokoládéval vagy egy romantikus estével ajándékozzák meg egymást. Erre pedig Párizsban különösen sok lehetőség kínálkozik!
Valentin-nap francia módra
Régen a franciák a Valentin-napot hagyományosan a „loterie d'amour”-ral – szerelmi lottóval ünnepelték. Ez azt jelentette, hogy az egyedülálló férfiak a házak ablakain bekiabáltak, szintén egyedülálló társat keresve. Ha megtalálták a párjukat, természetesen nagy volt az öröm. Ha viszont a férfi nem annak a hölgynek a kegyeit kereste, aki őt korábban már kiszemelte magának, a hoppon maradt nő máglyát gyújtott, és elégette a férfi fényképét. Mivel a múltban ez sokszor tűzvészt okozott, ezért a szerelemi lottó szokását a város vezetése betiltotta.
Montmartre: ahol a művészet szerelem, a szerelem művészet
A párizsi romantika csúcsa szó szerint egy hegy – közép-európai léptékben inkább egy domb. A 130 méter magas Montmartre csúcsa Párizs legmagasabb pontja. A hegyen kialakult legendás művésznegyedben a 19. és a 20. század fordulóján sok világhírű író, festő, színész és egyéb művész élt és alkotott. Akik persze szórakoztak is, amihez megfelelő közösségi terekre, kávéházakra, kocsmákra és mulatókra volt szükség. A kacskaringós, macskaköves utcákon andalogva még ma is érezhető az a pezsgő, bohém hangulat, amit a „belle époque” kimagasló egyéniségei alapoztak meg. A Montmartre legismertebb látnivalója a bizánci stílusban épített, kupolás Sacré Coeur-bazilika (Szent Szív-bazilika), ahonnan lélegzetelállító panoráma nyílik a „fények városára”. Innen pár perces sétával érhető el a Montmartre főtere, a Place du Tertre, a fiatal képzőművészek és mutatványosok kedvelt helye, ahol mindig történik valami. A hegy tövében pedig a legendás vörös malmot, a Moulin Rouge mulatót és a Place Pigalle-t találjuk, amely még pár évtizeddel ezelőtt is a művészi fokon űzött szerelem szimbóluma volt.
Fotó: Shutterstock
A világ legromantikusabb fővárosa
A Moulin Rouge-tól a belváros felé sétálva jutunk el az Opéra Garnier-hez (más néven Palais Garnier), amely a világ talán legszebb operaháza, ahol megcsodálhatjuk a fenséges nézőteret és a híres Chagall-mennyezetet. A lenyűgöző méretű és díszítésű épülethez több szerelmi történet is kapcsolódik – a leghíresebb közülük az operaház fantomjának legendája. Az operától már csak pár lépés a csillogó luxusáról híres Place Vendôme, ahol a teret szegélyező házak mindegyike építészeti kuriózum. A világ legnagyobb múzeumánál, a Louvre-nál eldönthetjük, hogy a Tuilériák kertjében (Jardin des Tuileries), majd a Diadalívig (Arc de Triomphe) vezető Champs-Élysées-n folytatjuk-e a romantikázást, vagy pedig átsétálunk a Szajna bal partjára a Pont des Arts-on, ahol szívünk választottjával elhelyezhetünk a híd korlátján egy szerelmi lakatot.
Paris, je t’aime
Párizsban járva természetesen kihagyhatatlan látványosság a város jelképének számító Eiffel-torony. Még hideg időben is érdemes – akár gyalog, akár lifttel – felmenni erre a monumentális építményre, ugyanis a toronyból fantasztikus kilátás tárul a szemünk elé, és a város szinte minden ikonikus építményét láthatjuk. Egy itt készített szelfi örökre különleges, kedves emlék marad. Egy Valentin-napi este persze nem lenne teljes finom ételek és remek francia borok nélkül. Erre nyújt remek lehetőséget egy romantikus vacsorával egybekötött hajókázás a Szajnán, miközben kedvesünk oldalán megcsodálhatjuk a fényárban úszó Párizs szépségeit. Az élmény magáért beszél, és a tökéletes ünnepi hangulat megteremtéséhez elég csak annyit mondanunk: Je t’aime.
Fotó: Shutterstock