Ako sa zbaliť na jesenný výlet

Jeseň a jej pestrofarebná krása láka ľudí von. Pozor však na premenlivé počasie. To, čo sa ráno javí ako nádherný deň, sa môže zmeniť ako mávnutím čarovného prútika.

Foto: Unsplash

Babie leto, dobrá viditeľnosť, príjemná teplota uprostred dňa, farebná príroda. To všetko vás v jeseni láka nielen do hôr, ale aj na návštevy rôznych pamiatok. Každý si chce vychutnať posledné teplé, slnečné dni a nabiť sa energiou pred prichádzajúcou zimou.

Avšak sú tu aj ranné hmly, inverzné počasie a skoršie stmievanie. Tie spôsobujú, že so západom slnka klesne aj teplota a zdanlivo pekný výlet sa môže zmeniť na rýchle prechladnutie. S blížiacim sa koncom roka nastupujú aj častejšie daždivé dni, a tak je dobré vhodne sa pripraviť, kým vyrazíte za zážitkami.

Každý pohyb spaľuje kalórie

Foto: Pexels

Verte či nie, aj pri pomalšej chôdzi spaľujete kalórie. Takýto druh pohybu dokonca spaľuje tuky lepšie než intenzívny beh. Chôdza je tým najlepším a najprirodzenejším spôsobom, ako sa udržať v dobrej kondícii a zbaviť sa stresu. Telo vydá energiu a vy sa začnete potiť. S tým však môže prísť aj následné zachladnutie. Náhly závan studeného jesenného vetra zmení príjemný čas na čerstvom vzduchu na bolesť spôsobenú zablokovaným nervom. Preto kým sa vydáte na túru alebo prechádzku, myslite na to, že funkčnosť oblečenia má prednosť pred estetikou.

Vhodné jesenné oblečenie

Foto: Pexels

Na každú jesennú vychádzku sa treba vhodne obliecť. Riešením je vrstvenie oblečenia. Na telo tričko, ktoré počas chladnejšieho počasia už môže byť „termo", mikina a tenká bunda. V tomto poradí vám nebude teplo ani zima. Skutočným izolátorom medzi zohriatym, pohybujúcim sa telom a sviežim vzduchom jesene je totiž vzduchová vrstva medzi oblečením. Vďaka tejto izolácii budete môcť potvrdiť škandinávske príslovie, že neexistuje zlé počasie, len zle oblečení ľudia.

Nechajte sa „odparovať“

Foto: Getty Images Hungary

Pri jesennom oblečení, ktoré bezpochyby využijete aj počas zimy a nástupu jari, platí, že investovať by ste mali do funkčného oblečenia. Predajcovia v športových obchodoch vám radi poradia, aké by to malo byť a aké má svoje výhody. Základným prvkom funkčnosti je vlastnosť vlákien prepúšťať vlhkosť. Ako sa potíme, funkčné oblečenie odvádza vlhkosť od tela na svoju vonkajšiu vrstvu a umožňuje odparovanie potu. Súčasne je materiál priedušný a necítite sa tak byť oblečení ako v igelitovom vrecku. Vyhnite sa hrubým vlneným materiálom, naopak, dobrou voľbou je zbaliť si aj jedno náhradné tričko. To oceníte, najmä keď si dáte dole ruksak.

Softshell a hard shell

Foto.: Getty Images Hungary

Vyššie opísanému vrstveniu termoaktívneho oblečenia, zohrievajúcej vrstvy a vonkajšej bundy s membránou sa zvyklo hovoriť hard shell. Tento názov sa však ani zďaleka tak neuchytil ako jeho opak – softshell. Hoci si väčšina ľudí spája softshellovú bundu s pojmom bundy proti silnému vetru, v skutočnosti bol jej zámer nahradiť tri vrstvy oblečenia do jedného. Tento nemembránový materiál vás okrem vetra ochráni svojou tepelnou izoláciou pri zachovaní priedušnosti. Bez ohľadu na to, či sa vydáte na prechádzku, nordic walking, cyklistický výlet alebo beh – softshellovú bundu odporúčame ako súčasťou vášho jesenného outdoorového outfitu.

Nohy v suchu

Foto: Getty Images Hungary

Šikovným riešením na výlete do prírody sú nohavice s odopínateľným spodným dielom. Vzhľadom na výkyvy teplôt sa vyhnete tomu, že budete meniť nohavice, poskakujúc na jednej nohe uprostred turistického chodníka. Hoci je jesenné počasie na horách najstabilnejšie, stále ho netreba podceňovať. Mať nohy v suchu je dobrý základ, no určite vám nebude príjemne, ak budete mať premočené telo. Keďže vás môže vždy prekvapiť dážď, nezabúdajte na pršiplášť alebo ľahkú bundu, ktorá nezaberie miesta v ruksaku. Nevhodná outdoorová obuv dokáže zmeniť vychutnávanie na utrpenie. Pľuzgierom, otlakom a krívaniu v nasledujúcich dňoch sa vyhnete dôsledným vybraním takej obuvi, ktorá vám sadne ako uliata. Podľa terénu si zvoľte, či uprednostníte členkové alebo nízke trekové topánky. Turistická obuv má tiež špeciálnu podrážku. Tá priľne aj k vlhkým prírodným povrchom a získate tak stabilitu spoločne s komfortom. V neposlednom rade patria na nohy tie správne ponožky. Aj tu sú v ponuke ponožky z funkčného materiálu, ale aj napríklad z antibakteriálnych bambusových vlákien. Jedny suché si pribaľte aj do ruksaku so sebou.

Pitný režim a niečo na doplnenie energie

Foto: 123rf

Na každom výlete nesmie chýbať voda. Či už preferujete čistú, alebo ochutenú. Tá druhá vám dodá aj potrebný rýchly cukor pri vyčerpaní okamžitej energie. Ak to s výletmi do prírody myslíte vážne, skúste sa poohliadnuť po outdoorových fľašiach. Opakovaným používaním tej istej odolnej fľaše chránite prírodu, do ktorej bude smerovať váš ďalší výlet. Doplniť tekutiny za chladnejšieho počasia môžete aj termoskou s teplým čajom. Pri vyčerpanosti vám poslúži na doplnenie energie müsli alebo proteínová tyčinka, oriešky, tmavá čokoláda, hroznový cukor alebo sušené ovocie. Tieto potraviny sú vhodné pre ich rýchlu energiu, no majú len malú hmotnosť a sú odolné voči prípadnému premoknutiu. Ak sa vám zdá, že prituhlo a rozhodnete sa posilniť alkoholickým aperitívom za chodu, tak potom iba na vlastné riziko. Tekutiny tohto druhu, najmä v kombinácii so slnkom, znižujú výkonnosť aj koordináciu pohybov. Pri prechádzkach po skalnatých a komplikovaných úsekoch sa vám to môže vypomstiť.

Čo pribaliť do ruksaka?

Foto: 123rf

Okrem náhradného trička, ponožiek a jedla by vo vašom ruksaku určite nemala chýbať šiltovka alebo čelenka, multifunkčná šatka, slnečné okuliare, opaľovací krém, balzam na pery a taktiež príručná mini lekárnička. Počas jesene si pribaľte aj čelovú lampu, takzvanú čelovku. Zíde sa vám, ak preceníte svoje sily a váš výlet sa skončí adrenalínovým pochodom v rýchlo ubúdajúcom svetle s nástupom šera a úplnej tmy. Odporúčame tiež zbaliť si veci v ruksaku, najmä oblečenie, do samostatných igelitových vreciek. Vytiahnete ich tak vždy suché a prepotené oblečenie budete môcť odložiť tak, aby sa nedotýkalo ostatných vecí.

Pre istotu

Foto: Pexels

Aj keď ste si trasu pred túrou určite dôkladne naštudovali, nezabudnite si pre istotu mapu príslušného regiónu a nabitý mobil s číslom horskej záchrannej služby 18 300, ktoré platí na celom území Slovenska. V neposlednom rade nezabúdajte na poistenie na horách, aby vás prípadná návšteva horských záchranárov nevyšla zbytočne draho. Veľa zdaru pri vašich túrach jesennou krajinou!

AMI MÉG ÉRDEKELHET