Itt dobog Amerika szíve

A Rockefeller Centernél készült a világ talán leghíresebb képe is: a magasban reggeliző munkások, 1932.

Fotó: 123RF

Egy gazdasági válság által megtépázott nagyváros „romjaiból” született meg New York ikonikus épületegyüttese, amely majd' százéves története során a sokszínű metropolisz egyik izgalmas színfoltja, lüktető szíve lett.

Az épületegyüttes története az 1920-as évekig nyúlik vissza, amikor a nagy világválság a virágzó New York életét is felforgatta. A terület, ahol a ma 19 épület alkotta Rockefeller Center fekszik, annak idején a Columbia Egyetem tulajdonában volt, John D. Rockefeller olajmágnás ettől az intézménytől vette bérbe a földet 1928-ban azzal a szándékkal, hogy itt épüljön fel a Metropolitan Opera. Az a projekt végül kudarcba fulladt, ami viszont lehetőséget adott egy grandiózus, üzleti előnyökkel kecsegtető elképzelés megvalósítására. Az art deco stílusú komplexum eredeti 14 épülete végül 1939-re készült el, és mindamellett, hogy a város egyik megkerülhetetlen központja lett, ez volt az addigi legnagyobb olyan beruházás, amelyet kizárólag magánbefektetések révén finanszíroztak. Utóbb további öt épülettel bővült a Rockefeller Center, amely végül az 1970- es években nyerte el jelenlegi formáját, és mára egy külön kis városrész New Yorkon belül.

A legismertebb épülete egyben a legmagasabb is, ez a 260 méter magas Comcast Building, amely egyebek közt az NBC tévétársaság székháza.

www.youtube.com

How The 75-Foot Rockefeller Christmas Tree Makes It To NYC | Big Business

Ezen kívül a turisták kedvelt célpontja különleges kilátójával és 65. emeleti, Rainbow Room nevű éttermével. Már az építés kezdetén megfogalmazódott az ötlet, hogy az egyes épületeket egyedi műalkotásokkal díszítsék, amihez egy neves mitológia- és szimbólumszakértő segítségét is kérték. Végül több tucat szobor, dombormű, szökőkút és festmény kapott helyet a komplexumban, melyek közül a leghíresebb a Szent Patrik-székesegyház felé néző, egy jelképes földgömböt a hátán cipelő Atlasz szobra, valamint az aranyszínű Prométheusz, amely előtt az ikonikus süllyesztett korcsolyapálya is otthonra talált. Az állandó darabok mellett szezonális alkotások, street art művek és sokszor egészen egyedi installációk is felbukkannak az épületek közötti utcákon.

A karácsonyfa letekint a jégpályára

Fotó: Shutterstock

Ahova Prométheusz tüze nem jutott el

A Rockefeller Center karácsonyfája minden évben több mint egymillió látogatót vonz és már fényeinek felkapcsolása is külön attrakció. A hagyományt 1931-ben az épületegyüttesen dolgozó munkások kezdték, akik a gazdasági világválság ellenére is összegyűjtötték a pénzt egy 6 méter magas fára, és kézzel készített díszekkel dekorálták. Tettük a reményt és a hálát szimbolizálta azokban a nehéz időkben, 1933-tól pedig hivatalossá vált az esemény. A fa minden évben önkéntes felajánlás útján kerül a városba, az éjszaka leple alatt állítják fel, az ünnepi időszak után pedig a Habitat for Humanity jótékonysági szervezethez kerül, és anyagát házépítéseknél hasznosítják.

AMI MÉG ÉRDEKELHET