Félsz a turbulenciától? Csak rosszabb lesz.

A klímaváltozás miatt hosszabb, erősebb és több rázkódásra számíthatunk.

Fotó: Shutterstock

A szakértők szerint a légáramlatok a klímaváltozás miatt egyre gyakoribbak lesznek, ezáltal a repülőgépek is egyre gyakrabban kerülhetnek légörvénybe. Jó hír, igaz? Viszont ha nem repülünk, kevésbé terheljük az éghajlatot, szóval akár tehetünk is a folyamat ellen.

A repüléstől rengetegen félnek, megbillen a gép, és rögtön a lezuhanást vizionálják, holott erre szerencsére kevés a példa, és akkor sem turbulencia okozza a katasztrófát. Ha félsz a repüléstől, próbáld meg megszokni a gondolatot, hogy ez a repüléssel járó általános kellemetlenség lesz a jövőben.

Mi okozza a turbulenciát?

A turbulencia szó a latin turbulentĭa szóból származik, és a turbulens (háborgó, viharos, izgatott) állapotra utal. Pontos meghatározás szerint a repülő turbulencián megy keresztül, amikor heves mozgást végez a légáramlatok sebességének és irányának változása miatt. Turbulencia esetén a gép rázkódik, el is eshetünk, ha nem ülünk, ezért is szokta kérni a személyzet, hogy rázkódás esetén üljünk le és kössük be magunkat.

A levegő részecskéi az időjárás- vagy a légnyomás változás miatt elkezdenek gyorsan mozogni, és örvények képződnek, ha ebbe belerepülünk, érezhetjük, hogy az addig egyenletesen repülő jármű elkezd süllyedni, oldalra mozogni, megbillenni. A leggyakoribb kiváltó okok a felhőképződések (a függőlegesen fejlődő felhők), a zivatarok és a hegyvonulatokban létrejövő légáramlatok, de gyakori az is, hogy a heves szél iránya megváltozik és ez megdobja a gépet.

Mikor repüljünk?

Fotó: Shutterstock

Az éjszakai vagy kora reggeli járatokon a turbulencia ritka, mivel a légáramlatok ilyenkor enyhébbek. Általában alacsony tengerszint feletti magasságban fordul elő a turbulencia, ami a rövid távú utakra jellemző, de néha hosszú távú repülés utasai is tapasztalhatják. Valamint nagy valószínűséggel turbulenciát tapasztalhatunk, ha India vagy a Közel-Kelet felett repülünk.

Új jelenség

A “clear air turbulence”, azaz a tiszta levegő turbulencia azonban egy új jelenség: hirtelen érkezik a semmiből és nehéz elkerülni. Paul Williams, a Readingi Egyetem légkörtudományi professzora azt jósolja, hogy 2050-2080-ra a tiszta levegő turbulenciája világszerte jelentősen megnő, különösen a legforgalmasabb repülési útvonalakon. A turbulencia legerősebb fajtája fog leginkább növekedni – állítja a tudós. „Általában egy transzatlanti repülésen 10 perces turbulenciára számíthatunk (most). Úgy gondolom, hogy néhány évtizeden belül ez 20 percre vagy fél órára nőhet” – részletezi a nem túl pozitív véleményét Williams a CNN-nek.

AMI MÉG ÉRDEKELHET