Túlvilágian gyönyörű felvételek az űrből

Ezekkel a 4K-s videókkal eddig nem látott részleteket csodálhatunk meg az űrből.

Fotó: Getty Images

A NASA mindig is élen járt a vizuális technológiák fejlesztésében, amelyeket először mindig az űrtechnológiában vetnek be. 2017-től a 4K (azaz UHD, ultra-high-definition képminőség)lett a videóminőség legújabb és legfejlettebb sztenderje. Most ilyen nagy felbontású felvételeket mutatunk.

A Nemzetközi Űrállomás nagy felbontású 4K kamerája másodpercenként akár 300 képkockát is képes rögzíteni – összehasonlítva: egy csúcskategóriás okostelefon másodpercenként 60 képkockát tud felvenni – , a Hubble űrtávcső elsődleges tükre pedig, amelyet a teleszkóp űrképek rögzítésére használ, majd visszajuttat a Földre, mintegy 40 000-szer több fényt képes összegyűjteni, mint az emberi szem. A NASA most már a nagyközönséggel is megosztja a legjobb felvételeit, a legjobb képminőség eléréséhez persze jó kijelző is kell, de ha nem rendelkezünk ilyen high-tech kütyükkel, akkor is élvezetesek a felvételek.

2016-os napkitörés több színben

youtu.be

NASA’s 4K View of April 17 Solar Flare

Ezt a közepes erősségű napkitörést a NASA műholdja (NASA Solar Dynamics Observatory, a NASA Living With a Star küldetés keretén belül) örökítette meg, a szerkezet 2010 óta figyeli a Napot és annak Földre gyakorolt hatását. A felvétel azért különleges, mert a kamera több különböző hullámhosszúságú ultraibolya fényben rögzítette a kitöréseket – ezek szabad szemmel, műszerek nélkül láthatatlanok maradtak volna.

A Föld északi fénybe burkolózva

youtu.be

Stunning Aurora Borealis from Space in Ultra-High Definition (4K)

Az Aurora Borealis, azaz a sarki fény a Földről és az űrből (a Nemzetközi Űrállomásról) nézve is csodálatos látvány. A kamera megmutatja mind az Aurora Borealis, mind az Aurora Australis jelenségeket – ezek a fények akkor képződnek, amikor a Föld mágneses mezőjében elektromosan töltött elektronok és protonok ütköznek a semleges atomokkal a felső légkörben.

Ezt látták az Apollo 13 űrhajósai a Holdról

youtu.be

Apollo 13 Views of the Moon in 4K

Ez a videót a most is (2009 óta) a Hold körül keringő Lunar Reconnaissance Orbiter űrszonda kamerája rögzítette abból a nézőpontból, ahogy az 1970-es Apollo 13 küldetés űrhajósai láthatták az űrt és a Földünket.

Ez a videót akár best of Earth-nek is nevezhetnénk

youtu.be

The Sound (& Visions) of Silence

Ehhez a montázshoz Paolo Nespoli és Randy Bresnik űrhajósok a Nemzetközi Űrállomáson töltött szolgálatuk alatt rögzítették a képeket, amely a legérdekesebb, legtisztább és legváltozatosabb felvételeken mutatja be a bolygónkat az űrből.

Az öreg kontinens tájolással

youtu.be

Europe from Space in 4K

Az űrből milyen messze van Bern és Párizs? Vagy Lichtenstein és Velence? A Nemzetközi Űrállomás nagyjából 90 percenként kerüli meg a Földet, az űrállomás kupolájából pedig tiszta időben pontosan kivehetők Európa nagyvárosai, szigetei, havas hegycsúcsai. Ezekből a felvételekből készült a fenti videó, amelynek a végén a Balatont és Budapestet is láthatjuk.

A Merkúr tánca a Nap előtt

youtu.be

Mercury Transit 2019 - 4K

Ezt a videót egy 2019. november 11-i felvételekből vágták össze, amelyet a NASA Napdinamikai Obszervatóriuma készített. Lenyűgöző látvány, ahogy az apró Merkúr áthalad az óriási csillag előtt. A Merkúr a naprendszerünk legkisebb bolygója, átmérője körülbelül 4800 km, de a videón egy kicsi üveggolyónak látszik. A képeken egyébként azért tűnik más-más felszínűnek a nap, mert a teleszkóp különböző hullámhosszú fényben rögzítette a képeket.

AMI MÉG ÉRDEKELHET