Peľový filter v aute: pomocník proti alergii

Peľový filter v aute je pre nás tým istým, čím je vzduchový filter pre motor. Aby sme dobre fungovali, zachytávajú tieto filtre nečistoty, ktoré môžu ohroziť výkon a prevádzku – auta alebo nášho tela. Ak trpíte na alergie alebo vám záleží na kvalite vzduchu, ktorý dýchate, pred jazdou si vždy skontrolujte stav peľového filtra.

Foto: Getty Images Hungary

Alergici, najmä tí, ktorí majú sennú nádchu, to veľmi dobre poznajú. So začiatkom peľovej sezóny to nie je najhoršie vtedy, keď ste vonku, ale krátko po tom, čo vojdete do domu či auta. Vtedy sa oči rozslzia, nos upchá alebo naopak – nestíhate brať vreckovky – a v krku vás škriabe. Ak vás čaká šoférovanie, nemusí to byť práve zábava. Pomôcť vám môže dobrá preventívna starostlivosť o peľový filter.

Čo to je a na čo slúži peľový filter

Foto: 123rf

Peľový filter nie je vzduchový filter a nemá nič spoločné s chodovými vlastnosťami auta. Je tu jednoducho na to, aby prečistil vzduch, kým vojde do interiéru auta. Slúži ako akési veľmi jemné sitko, ktoré zachytáva nečistoty, ktoré by sme inak vdýchli. Medzi ne patrí peľ, prach, baktérie aj výfukové plyny. Ak funguje správne, dodáva do auta čerstvý vzduch, chráni pred škodlivými a dráždivými látkami a chráni nás pred únavou spôsobenou znečistením. V neposlednom rade zmierňuje symptómy alergie, ako sú slziace a svrbiace oči a nos či kýchanie. Druhotnými výhodami je eliminácia zápachu v aute a udržanie interiéru v čistote, keďže sa doň dostáva menej prachu.

Keď je peľový filter upchatý

Foto: 123rf

Ak cítite v aute po pustení ventilácie stopy po plesni, je najvyšší čas vymeniť peľový filter. Časom sa totiž zachytávaním mikroorganizmov, prachu a peľu upchá a tým stráca na účinnosti. Upchatý peľový filter môže zaniesť prachové častice do klimatizácie a potom nebude fungovať optimálne. A kedy je ho potrebné meniť? Ak s autom pravidelne dodržujete stanovené servisné prehliadky, výmena peľového filtra je ich súčasťou a nemusíte sa ničoho obávať. Peľový filter by sa mal meniť každé približne 2 roky alebo po prejdení 20 000 – 25 000 kilometrov.

Ako jazdia alergici

Foto: 123rf

Aby ste neohrozili seba ani nikoho navôkol, musíte mať svoje zmysly v cestnej premávke vždy naplno funkčné. Na peľovú sezónu je dobré mať v aute pre istotu vždy poruke vreckovky, ale aj prvú pomoc v podobe spreja do nosa a kvapiek do očí. Jazdite so zatvorenými oknami a umožnite, aby sa vzduch filtroval cez peľový filter a chladil klímou. Upracte aj interiér auta, dôkladne ho povysávajte, keďže sa prachu a peľu nedá úplne vyhnúť, keď otvárate dvere. A v sezóne medzi májom a septembrom buďte pripravení s čistým peľovým filtrom. Žiadne naháňanie času nestojí za možnú nehodu spôsobenú vašim zhoršeným videním či riešením tečúceho nosa za jazdy.

A ak alergiami netrpíte, určite si svoj peľový filter skontrolujte tiež, najmä ak jazdíte aj v prašnom prostredí. Vaše auto vám totiž vďaka nemu poskytuje jedinečnú šancu dýchať čistejší vzduch bez drobných prachových častíc, ktoré škodia našim pľúcam a následne celému telu.

AMI MÉG ÉRDEKELHET