Egy korty kávétörténelem: A világ legszebb kávéháza

Minden szentnek maga felé: New York Café, Budapest. Márai, Molnár Ferenc és Kolodko Mihály.

Fotó: Kit Leong / Shutterstock

Magyarország fővárosa igazán sok topkategóriás látványossággal büszkélkedhet, mint például a Lánchíd, a Budai Vár vagy a Széchenyi Fürdő. Az ezeréves közös történelemnek köszönhetően ezek többségét a Szlovákiából érkező turisták is jól ismerik. Budapest azonban a kávérajongók számára is tartogat egy különlegességet, mégpedig nem is akármilyet: a világ legszebb kávéházát!

Rengeteg csodálatos kávéházat találhatunk szerte a világon, de elsőnek lenni igazán nagy szó. A világ legszebb kávéházának megválasztott New York Kávéház egy olyan hely, ahol a vendégek minden érzékszervének élményt kínálnak: ízekben, illatokban, zenében, kényelemben és látványban. Ezt a lenyűgöző kávéházat mindenkinek látnia kell az életben legalább egyszer!

„Kávéház nélkül nincs irodalom”

www.youtube.com

Irodalmi kávéházak 2. - Budapest Anno III. | Viszkok Fruzsi

A legendás New York Kávéház már csaknem 130 éve várja a vendégeket Budapest szívében, a mindig nyüzsgő Erzsébet körúton. Az 1894-ben átadott, fényűző kialakítású New York-palota földszintjén található kávéház a magyar irodalomtörténet kiemelkedően fontos helyszíne. „Kávéház nélkül nincs irodalom” – mondta az egyik legnagyobb 20. századi magyar író, a kassai születésű Márai Sándor, aki maga is gyakorta megfordult és alkotott a New York Kávéházban. Az 1900-as évek elején a kávéház a pesti szellemi élet központjává vált, művészeti asztaltársaságai és kávéházi szerkesztőségei révén pedig a magyar kultúrtörténet egyik bástyája lett. Története egybeforrt az irodalommal és a színházzal, a korszak legnagyobb magyar írói, költői, zeneszerzői és színészei adtak randevút egymásnak a New York Kávéházban.

Csillogó luxus

Fotó: Kit Leong / Shutterstock

Az egykori New York Biztosítótársaság székhelyének is otthont adó épületet Hauszmann Alajos tervezte, aki az olasz reneszánsz, a barokk és a szecesszió építészetéből merített ihletet. A pazar, tágas belsőtér kialakítására rendkívül nagy hangsúlyt fektettek. Az étteremmel kombinált hatalmas kávéház termeit márványoszlopok és pazar díszítések uralják. A historizáló eklektikus stílusban kialakított enteriőrben minden márvány, bronz, selyem és bársony, a luxus érzetet pedig tovább növelik a velencei csillárok és a mennyezeti freskók. A kávéház külső szobordíszei – jellegzetes tizennégy bronz faun – az érzékiséget, a csúfolódó kedvet szimbolizálják. Itt található „El Asmodáj”, a kávé és a gondolkodás szellemének alakja is.

Kulcsokat a Dunába!

www.instagram.com

A zenés kávéház eredeti „célközönsége” az előkelő, tehetős réteg volt, de csakhamar a főváros legnépszerűbb találkozóhelye lett, ahova nemcsak a korabeli Magyarországról, hanem a világ minden szegletéből érkeztek vendégek. A legenda szerint a New York Kávéház megnyitásának napján

a pesti bohémek a Dunába dobták a kávéház kulcsait, hogy az éjjel-nappal nyitva legyen.

Hogy ez biztosan így volt-e, avagy sem, azt nem tudjuk. Az viszont egészen bizonyos, hogy 2014-ben, a kávéház fennállásának 120. évfordulóján valóban behajították a kávéház kulcsait a Dunába.

A világ legszebb kávéháza

Napjainkban a New York Kávéház a kifinomult gasztronómia fellegvára. Mind a budapestiek, mind a turisták körében rendkívül népszerű – 600.000 fős éves vendégszámával Magyarország leglátogatottabb éttermének számít, ahol nem ritkán akár fél órát is kell várni, amíg asztalhoz juthatunk. Néhány éve a UCityGuides rangsorolta a világ 10 legszebb kávéházát: a budapesti New York Kávéház az első helyen végzett, és azóta is a világ legszebb kávéházaként tartják számon.

AMI MÉG ÉRDEKELHET