Világ szendvicsei, egyesüljetek!

Nem árt néha egy kis változatosság...

Fotó: Shutterstock

Fogyasztjuk hidegen és melegen, terített asztalnál ráérősen, illetve két találkozó között sietősen. A kenyérre, péksüteményre tett vagy beletöltött hús, zöldség és szósz egyszerűségében és variálhatóságában rejlik a titok, sikere pedig nem csak annak köszönhető, hogy nem kell hozzá evőeszköz.

18. századi kialakulása óta a szendvics a gasztronómia szerves részévé vált, manapság pedig reneszánszát éli. Bárhol járunk, biztosan megtaláljuk a helyi változatát egy sarki bódéban vagy egy felkapott kávézó teraszán. Lássunk néhány kötelező kóstolnivalót a nagyvilágból!

Vietnám – Bánh mi

Ahogy a pho leves, ez is francia hatásra terjedt el a gyarmati időkben. A helyiek saját alapanyagaikkal töltötték meg a baguette-tet: banánlevélbe tekert sertéssonka került bele, pácolt répával és retekkel, korianderrel és majonézzel.

Itt kóstold meg: Bánh Mi 37 – Ho Si Minh-város

Dánia – Smørrebrød

A skandináv szendvics jelentése „vajas kenyér”. A vajazott rozskenyérre különböző feltéteket tesznek: főtt tojás, pácolt hering, de akár egy szelet sült marhahús is kerülhet rá. Csírák, zöldségek és dresszingek teszik igen látványossá.

Itt kóstold meg: Schønnemann – Koppenhága

Fotó: Shutterstock

Japán – Kacu szando (Katsu sando)

A rántott húsos szendvics japán verziója nyugati hatásra alakult ki. Habkönnyű tejes kenyér, sokupan az alapja, amibe panko morzsába forgatott sertéshúst tesznek, majd káposztacsíkokkal körítik, de létezik csirkés és tojásos változata is.

Itt kóstold meg: Tonkatsu Nanaido – Tokió

USA – Reuben

Ez az amerikai klasszikus rozskenyérből, vékonyra szelt, sózott marhahúsból, savanyúkáposztából és ementáliból áll, orosz szósszal meglocsolva, ropogósra sütve. Az ötletet általában a New York-i Reuben étteremnek tulajdonítják, de mások szerint egy nebraskai fűszeres a „feltaláló”.

Itt kóstold meg: Rupert Jee’s Hello Deli – New York

Fotó: Shutterstock

Libanon – Savarma (Shawarma)

Ebből alakult ki az Európa-szerte ismert gyros és döner kebab, neve pedig az arab „forgatni” szóból ered. Készítik csirkéből, marhából és bárányból; a levágott húsdarabokat zöldségekkel teli laposkenyérbe csavarják és tahinis, chilis öntettel fűszerezik.

Itt kóstold meg: Basterma Mano – Bejrút

Fotó: Shutterstock

Franciaország – Croque Monsieur/Madame

Az urak, illetve a hölgyek szendvicse viszonylag fiatal, 20. századi találmány. Az előbbihez a sonkás, sajtos szendvicset tojásba mártva, ropogósra sütik. Utóbbinak tükörtojást helyeznek a tetejére, így női kalapra emlékeztet.

Itt kóstold meg:Le Petit Cler – Párizs

Fotó: Shutterstock

Ő a madame

AMI MÉG ÉRDEKELHET