Magický Edinburgh
Prvý film najslávnejšej čarodejníckej série Harry Potter a Kameň mudrcov mal v kinách premiéru pred dvadsiatimi rokmi. Pri príležitosti okrúhleho výročia sa vrátili protagonisti hlavných postáv do pôvodných kulís Rokfortu, kde pred dvoma desaťročiami začínali. Výsledkom je retrospektívny špeciál, ktorý opäť upriamil záujem verejnosti na lokality, inšpirujúce autorku bestselleru o čarodejníckom učňovi.

Prvý diel slávnej filmovej série sa nakrúcal na rôznych miestach Veľkej Británie. Práve v uliciach Edinburghu, považovaného za srdce Škótska, však môžete mať pocit, že inšpiráciou J. K. Rowlingovej mohol byť práve tento architektonický skvost. A nie náhodou. Bola to práve metropola Škótska, kde začala spisovateľka do detailov rozvíjať príbeh o čarodejníkoch, keď sa tam po rozvode v roku 1993 presťahovala s dcérou. Úzke ulice vydláždené mačacími hlavami, impozantný hrad na brale či starobylé domy, hostince a krčmy vyvolávajú v návštevníkoch pocit, akoby v Edinburghu zastal čas. Pri hlbšom zoznámení sa s mestom však zistíte, že má moderné múzeá, špičkové reštaurácie a bohatý kultúrny program. Čerešničkou na torte je úchvatná príroda a blízkosť mora.
Elephant House
Foto: Elephant House
Kaviareň, ktorú otvorili v roku 1995, dostala meno podľa unikátnej zbierky viac ako 600 slonov. Medzi fanúšikmi Harryho Pottera je však populárna preto, lebo J. K. Rowlingová začala písať príbeh Harryho, Rona a Hermiony práve na tomto mieste. Podnik sa oplatí navštíviť aj pre toalety, ktorých steny zdobia odkazy milovníkov knižnej série z celého sveta.
Nicolson´s Cafe
Foto: Nicolson´s Cafe
Niekdajšia kaviareň Nicolson’s patrila k autorkiným obľúbeným miestam v počiatočnej fáze písania románov o Harry Potterovi. Hoci pôvodný podnik na adrese Nicolson Street 6a už neexistuje, na budove je umiestnená pamätná tabuľa, pripomínajúca miesto zrodu mnohých epizód románu. J. K. Rowlingová sedávala v miestnosti na prvom poschodí, kde bolo plno stolov a stoličiek.
Greyfriars Kirk
Náhrobné kamene na cintoríne pri kostole Greyfriars Kirk zo 17. storočia nesú mená, ktoré si J. K. Rowlingová vypožičala pre niektoré svoje postavy. Od roku 1806 tam odpočíva napríklad Thomas Riddell a jeho syn. Fanúšikom netreba pripomínať, že jeho meno inšpirovalo autorku pri výbere skutočného mena jedného z najznámejších zloduchov literatúry – Lorda Voldemorta.