Európske močiare a ich náučné chodníky
Močiare. Väčšina z nás si hneď predstaví nepríjemné a tajomné miesto s hmlou a bludičkami medzi stromami. To je však skôr predstava z rozprávkovej knihy a realita sa od nej veľmi líši. Močiare v skutočnosti ponúkajú množstvo krásnych scenérií, čarovnú atmosféru a niektoré sú aj súčasťou náučných chodníkov.

Milovníci prírody si na náučných chodníkoch pri močiaroch prídu na svoje, no netradičným spôsobom. Takýto náučný chodník môže byť túra, romantická prechádzka aj výlet s deťmi. Toto všetko môžete zažiť doma na Slovensku aj v zahraničí a tu je niekoľko miest, kam sa môžete vybrať.
Parížske močiare, Gbelce, Slovensko
Parížske močiare nenájdete v Paríži, ale v Gbelciach na Slovensku. Sú to tie najväčšie súvislé trstinové močiare u nás. Svoje pomenovanie dostali podľa odborníkov z Paríža, ktorí mali za úlohu odvodňovanie pôdy a tiež potoka Paríž, ktorý vytvára toto čarokrásne močarisko.
Močarisko, ktoré sa rozprestiera na ploche takmer 200 hektárov, sa stalo domovom viac ako 170 druhov vtáctva, 500 najrôznejších druhov hmyzu, 160 druhov pavúkov a koscov. Ďalší obyvatelia sú napríklad vydra riečna alebo korytnačka močiarna.
Okolie Parížskych močiarov tvorí prekrásna príroda a všetko dokopy vytvára priam romantickú scenériu.
Podľa historických zápisov boli Parížske močiare v minulosti až 3-krát väčšie, no veľká časť z nich bola vysušená, pretože vtedajší zemepáni potrebovali pôdu na poľnohospodárstvo. Dnes sú Parížske močiare vynikajúcim miestom na oddych či malý výlet v prírode.
Východiskovým bodom výletu na Parížske močiare je obec Gbelce v okrese Nové Zámky – ulica Trstinová. Na území Parížskych močiarov nájdete dva náučné chodníky, ktoré vás prevedú naprieč močiarmi.
Rašelinisko Mohos (Tinovul Mohos), Harghita, Rumunsko
Tinovul Mohos, alebo aj Mohoské rašelinisko, je miesto, ktoré si zamilujete od prvého momentu. Okrem toho, že kráter, kde sa nachádza jazero Mohos, vyzerá ako z iného sveta, už len pochopenie vývoja tohto miesta vám vyvolá husiu kožu.
Z histórie vieme, že jazero v kráteri Mohos vzniklo po výbuchu dvoch sopiek. Z výbuchu sa na dne jazera vytvorila 7-metrová vrstva popola a rašeliny. Niekoľko rastlín sa tam adaptovalo na veľmi kyslú, veľmi chudobnú pôdu a vytvorili podvodnú krajinu ako pre trpaslíkov.
Dnes to tu je ako v detskom príbehu, kde draci spálili všetko, čo im stálo v ceste. Rastú tu borovice, ktoré zázrakom prežili, a tiež ďalšie drobné rastliny prispôsobené životu v rašeline: rozmarín, brusnica močiarna, čučoriedka a niektoré mäsožravé rastliny.
Pri vchode na rašeliniskách Mohos sa stretnete so sprievodcom, ktorý vám dá exkurziu po celých močiaroch.
Keď vstúpite do priestoru rašelinísk, môžete vidieť, ako sa les mení zo zeleného vysokého lesa na oblasť s trpasličou borovicou, ktorá bojuje o prežitie. Keď sa pozriete do diaľky, môžete zmapovať presné hranice rašeliny, pretože vegetácia sa drasticky mení. Nasleduje oblasť čučoriedok a odtiaľ k prvému jazeru. Kedysi tu bolo okolo 200 a viac jazier, zatiaľ čo teraz ich zostalo len 15. Na sprevádzanom výlete uvidíte dve z nich. K dvom najúžasnejším jazerám vedie cesta po drevenom chodníku v machu. Táto cesta je bezpečná, no v iných oblastiach sú naozaj nebezpečné miesta, kde môže hroziť aj utopenie. Jazerá v rašelinisku Mohos majú zvláštne zafarbenie podobné benzínu. Pri druhom jazere vďaka otvorenému priestoru uvidíte aj mäsožravé rastliny.
Pre vysokú kyslosť vody a pôdy a sopečný pôvod na tomto mieste všetko vyzerá ako z iného príbehu. Je to miesto, kde podzemie posiela správy na povrch, kde sa všetko zdá prepojené.
Veľké Kemerské rašelinisko, Lotyšsko
Foto: unsplash
Jedna z najobľúbenejších bažinových trás v Lotyšsku je v Kemeri a ponúka krásnu prechádzku cez jedno z najväčších vyvýšených rašelinísk. Návštevníci si tu môžu všimnúť mäsožravé rastliny a rôzne druhy vtákov. Toto miesto bolo tiež označené ako medzinárodne významná vtáčia oblasť. Kľúčovým znakom, ktorý robí Veľké Kemerské rašelinisko jedinečným na európskej úrovni, sú sírne minerálne vody. Tvoria sa hlboko pod povrchom rašeliniska a vyvierajú na povrch vo viac ako 30 otvorených prameňoch. Chodník, ktorý je súčasťou rašelinísk, má dve trasy – krátku a dlhú. Celkový čas túry je približne 1,5 hodiny. Chodník je dostupný po celý rok, aj keď najkrajšia scenéria v močiari je na jar a na jeseň a to najmä v skorých ranných hodinách pri pozorovaní východu slnka.
Majstrovstvá sveta v šnorchlovaní v rašelinisku, Wales
Nakoniec tip pre ľudí, ktorí majú radi výzvu. Zabudnite na maratóny, jazdy na bicykli a výstupy do hôr. Ak chcete skutočne jedinečný test zručnosti a vytrvalosti, môžete ho zažiť v rámci šnorchlovania v bahnitom rašelinisku neďaleko Llanwrtyd Wells v strednom Walese.
Ako mnohé z najväčších myšlienok histórie, aj majstrovstvá sveta v šnorchlovaní (bogsnorkellingu) boli pôvodne koncipované v krčme. Konkrétne Neuadd Arms v Llanwrtyd Wells, malom mestečku v strednom Walese. Toto netradičné podujatie je neprehliadnuteľnou súčasťou športového kalendára a už viac ako tri desaťročia od svojho založenia priťahuje súťažiacich z takých vzdialeností, ako je Švédsko, Nemecko alebo zo susedného Česka.