Koniec parkovaniu áut na chodníkoch
Od októbra 2023 si zvykáme na nový zákon – úplný zákaz parkovania na chodníkoch.

Kým doteraz ste mohli jednou stranou auta zostať stáť na chodníku, ak na ňom zostalo aspoň 1,5 metra široký priestor, od 1.10.2023 sa zmenil zákon a na chodníku môžete parkovať len za veľmi špecifických podmienok.
Kedy a kto môže parkovať na chodníku?
Foto: unsplash
Na chodníkoch je parkovanie stále dovolené motocyklom, bicyklom, alebo kolobežkám, ak na chodníku zostane súvislá voľná šírka najmenej jeden a pol metra. Pre jednostopové vozidlá teda dnes platí to, čo platilo do októbra aj pre autá. No ostatné vozidlá to už majú ťažšie. Jedinou výnimkou parkovania na chodníku je, ak nájdete značku, ktorá to výslovne dovoľuje. Hoci je toto opatrenie nepopulárne a najmä vo veľkých mestách spôsobuje problémy, patrí do rady opatrení, kedy sa pri zvyšujúcom sa počte áut snažíme o to, nestavať mestá pre autá, ale pre ľudí. Pochopiteľne na takéto opatrenie je potrebná infraštruktúra ako je hromadná doprava, alebo zdieľané bicykle. Aj preto spočiatku mnohé mestá vodičov len upozorňujú a nedávajú hneď blokové pokuty. No nie je to tak všade – preto buďte radšej opatrní.
Pokuty za parkovanie na chodníku
Foto: unsplash
Aj jedno koleso na chodníku vás na mieste môže vyjsť v blokovom konaní 50 eur a v správnom konaní až dvakrát toľko. Hoci sa vám na prvý pohľad môže zdať, že vám takéto parkovanie „prešlo“, o nejaký čas vám domov môže prísť fotodokumentácia a pokuta vo výške 78 eur. A to aj vtedy, ak ste na chodníku nestáli vy osobne, ale auto vlastníte. Prečo? Platí tu princíp objektívnej zodpovednosti a teda za vozidlo je zodpovedný vlastník. A tak či už máte zamestnancov, členov rodiny, či priateľa ktorému auto požičiate, nezabudnite ich na túto novinku v cestnej premávke na Slovensku upozorniť.