Destinácia: ticho
Po dlhých obmedzeniach spojených s koronavírusom sa toto leto do sveta a na výlety vybrali asi všetci. Preplnené mestá, davy ľudí na turistických chodníkoch, dlhé čakania v reštauráciách. Niet divu, ak sa vám po lete 2022 zachce trochu ticha. A nie ste sami.

Smog má veľa podôb. Môže byť ten v ovzduší, ale poznáme aj reklamný (priveľa bilbordov), svetelný (osvetlenie, pre ktoré nevidíte nočnú oblohu), ale vedeli ste, že je aj zvukový? Neustály ruch okolo nás si ani neuvedomujeme, až do chvíle, keď vstúpime do miest, kde je úplné ticho. A ako sa hovorí, ticho lieči. Cestovatelia po svete preto hľadajú miesta bez zvukového smogu. Nejde o miesta, kde nie sú zvuky, ale o miesta, kde nie sú zvuky z fungovania ľudskej civilizácie.
Medzinárodné tiché parky
Organizácia medzinárodných tichých parkov (QPI – Quiet Parks International) promuje miesta, kde vládne ticho a zvyšuje tak ich hodnotu pre turizmus a ochranu životného prostredia. Zatiaľ ocenila jedno miesto na svete – park Zabalo v Ekvádore. Je tam „zdravá“ úroveň bioakustickej aktivity s intervalmi úplného ticha, ktoré trvajú aj celé hodiny.
Viaceré národné parky sú momentálne vo fáze posudzovania. Nájdete medzi nimi päť národných parkov v USA: American Prairie Reserve a Glacier National Park v Montane, Boundary Waters Canoe Area v Minnesote, Big Bend Ranch State Park v Texase a Haleakala National Park na Havaji. Kanadským adeptom je Grassland National Park v Saskatchewane. Za Afriku je nominovaná národná rezervácia Namibrand v Namíbii.
Európske parky ticha
Aj Európa má medzi kandidátmi svoje želiezko v ohni. A tento národný park je k Slovensku skutočne blízko. Je ním Bielovežský národný park v Poľsku, na východnej hranici s Bieloruskom, neďaleko mesta Bielostok.
Medzi potenciálne miesta ticha sa hovorí aj o Národnom parku Snowdonia a Brecon Beacons vo Walese vo Veľkej Británii, ale aj o Národnom parku Pirin v Bulharsku. Často skloňovaný je aj Národný park Garajonay na španielskych Kanárskych ostrovoch.
Mestské tiché parky
Tichý mestský park Hampstead Heath v Londýne.
Foto: unsplash
Nielen tie veľké a národné parky, ale aj mestské parky sú v hľadáčiku QPI ako miesta, ktoré môžu byť ocenené za svoje ticho. Za pokojom tak nebudete musieť cestovať na dovolenku, ale si ho užijete aj v rušných metropolách. Pilotným programom je švédsky Štokholm, kde bolo identifikovaných a označených 65 pokojných miest. Okrem neho nájdete pokoj a ticho v európskych mestských parkoch aj v Barcelone (Parque del Montnegre y el Corredor), Belgicku (Dender-Mark Quiet Area) či dokonca v rušnom Londýne (Hampstead Heath).
Prečo cestovať za tichom?
Foto: unsplash
Ticho znižuje hladinu stresu, úzkosti, vracajúcich sa myšlienok, srdečný tep a podporuje vývin mozgových štruktúr. Rozvíja kognitívne schopnosti, zdôvodňovanie, štedrosť, dôveru, náladu a koncentráciu. Prírodné zvuky dokonca znižujú pooperačnú bolesť a prinášajú upokojenie. To všetko by malo byť dôvodom, prečo sa z turistiky za tichom môže o pár rokov stať veľká vec.