Šesť tipov ako a kde založiť oheň
Oheň, ktorý nás kedysi tak dobre ochránil pred divou zverou a zohrial, je dodnes niečo na pohľad fascinujúce. No nie všetci vieme, ako oheň urobiť. Preto sa hodí niekoľko praktických tipov.

Založte oheň len na dovolených miestach
Zakladaním ohňa na nedovolených miestach riskujete pokutu.
Foto: 123rf
Zakladať oheň mimo oficiálnych ohnísk a táborísk je na Slovensku zakázané. V opačnom prípade riskujete pokutu. Absolútnym tabu sú národné parky a chránené krajinné oblasti.
Vždy ho dobre uhaste
K správnemu správaniu sa pri kladení ohňov veďme aj deti.
Foto: Getty Images Hungary
Na verejných táboriskách zvyčajne nájdete zabezpečené ohniská. Vždy však dbajte na to, aby ste mali so sebou dosť vody na uhasenie ohňa. V prípade núdze použite hlinu. Platí, že pred vaším odchodom sa z ohniska nesmie dymiť.
Kúsok papiera a suché tenké vetvičky prvé
Suchý a tenký materiál rýchlo zahorí, ale aj rýchlo zhorí
Foto: Getty Images Hungary
Na založenie ohňa potrebujete kúsok papiera a suché tenké vetvičky. Papier ide na spodok – natrhaný na menšie kúsky, na vrch vetvičky. Keď sa chytia, postupne pridávate hrubšie vetvičky a konáriky, ktoré ste si nachystali vopred. Akonáhle začnú prehorievať, prikladáte hrubšie drevo.
Pozor na sucho a vietor
Pri dlhodobom suchu a veternom počasí oheň ani nezakladajte.
Foto: Getty Images Hungary
V prípade, že sa rozhodnete riskovať pokutu a zapáliť oheň mimo oficiálnych ohnísk, nevyberajte lúky ani pláne, vyhnite sa miestam v blízkosti suchých kríkov a stromov. Ak bolo dlho sucho alebo fúka silný vietor, oheň nezakladajte.
Bezpečnosť na prvom mieste
Po uhasení sa z ohniska nesmie ani dymiť.
Foto: 123rf
Relatívne bezpečným miestom sú lokality pri jazerách, riekach, potokoch či studničkách. Miesto najprv vyčistite od suchého lístia či konárov a obložte kameňmi alebo hlinou. V prípade núdze vykopte jamu. Pred odchodom oheň uhaste vodou, zasypte hlinou. Z ohniska sa nesmie dymiť, chladná by mala byť aj zem v jeho okolí.