Dovolenka v Chorvátsku trochu inak
Keď sa povie slovenské more, automaticky si každý predstaví Chorvátsko. Nie je to len krištáľovo čisté Jadranské more, kamienkové pláže, viac než tisíc ostrovčekov a relatívne blízka vzdialenosť. Stačí nasadnúť do auta a vydať sa na nové dobrodružstvá. Krajina má viac ako tisíc ostrovov, jedenásť prírodných parkov, osem národných parkov, viac ako 6 000 km pobrežia a desať miest vo svetovom dedičstve UNESCO.

Chorvátsko je úžasná krajina známa aj svojím horským pobrežím, ktoré vytvára množstvo príležitostí na turistiku, odkiaľ sa naskytnú dychberúce výhľady. Nezaostáva ani domáca kuchyňa s fantastickým jedlom a morskými plodmi a skvelými vínami. Ľudia sú tu neskutočne priateľskí, ochotní a usmiati.
Kedy je najlepší čas na návštevu Chorvátska
Pokiaľ nemáte deti či vnúčatá a nepotrebujete vyplniť prázdninový program, určite sa do Chorvátska vyberte buď v júni, alebo v septembri. Počasie bude stále príjemné a v septembri dokonca teplota mora dosahuje ideálnu teplotu na kúpanie. Rovnako ako väčšina Európy, aj Chorvátsko je v letných mesiacoch liahňou turistických aktivít. Aj keď je počasie v júli a auguste najteplejšie, túto destináciu volí väčšina dovolenkárov. To spôsobuje vyššie ceny, ťažší výber ubytovania a zapchaté diaľnice. S rastúcou popularitou Chorvátska sú davy turistov čoraz viac neznesiteľné.
Robinzonády
Robinzonády, to sú skryté a turistami neobjavené zákutia v Chrovátsku.
Foto: Getty Images Hungary
Turistický ruch sa neustále prehusťuje. Ľudia začínajú mať averziu na veľké, rušné komplexy, nechcú sa tlačiť na spoločných raňajkách a skoro ráno si utekať rezervovať miesto na pláži. Čoraz viac dovolenkárov lákajú tiché zátoky s minimom ľudí. Vyriešením tohto problému je ubytovanie typu robinzonáda. Len si, prosím, nepredstavujte nejaké kamenné chatrče bez vody a elektriny, hoci práve nejak takto vyzerala pôvodná charakteristika robinzonskej dovolenky. V dnešnej ponuke robinzonád objavíte krásne apartmány, vkusne a moderne zariadené, na výnimočných skrytých miestach. Môže ísť o zátoku s rozprávkovou plážou, okolo ktorej nájdete len pár domčekov na prenájom. Cesta nebude ľahko prístupná, môže byť strmá alebo dlhá niekoľko km. Vďaka tomu máte záruku, že na pláži budete len vy a okolití susedia. Pri niektorých robinzonádach je zároveň potrebné počítať s určitými špecifikami. Ekologicky zmýšľajúci cestovatelia uvítajú elektrinu v apartmánoch zo solárnych panelov, chladničky môžu byť na plyn a voda sa niekde musí dovážať. Odmenou za tieto obmedzenia bude pre vás nedotknutá príroda v zátoke, kde budete počúvať len spievanie cikád. Vyberte si robinzonádu a prežite dovolenku v Chorvátsku inak!
Lezenie, ziplining, kaňoning
Hoci je Chorvátsko o pohode pri pláži, prírodné krásy tejto krajiny lákajú aj na aktívny oddych. Skalnaté pobrežie ponúka široké možnosti pre horolezcov aj dobrodruhov na vode a vo vzduchu.
Pre lezenie po skalách je skvelou lokalitou Národný park Paklenica neďaleko Zadaru. Je najpopulárnejším miestom pre lezcov na skalách v južnej Európe so 400 lezeckými cestami a to s rôznymi dĺžkami a s náročnosťami 3 až 8b+. Ak chcete ísť na najpopulárnejšie lezecké miesto, vyhľadajte Anića Kuk, asi 50 minút a kilometrov od Zadaru.
Ak si chcete užiť dobrodružstvo vo vzduchu na až 700 metroch a v rýchlosti až 65 km/h, skúste zipline nad kaňonom rieky Cetina. Zip Omiš, asi hodinu jazdy autom od Splitu, má až osem dráh s celkovou dĺžkou až 2 100 metrov a pripravte si asi 50 eur za túto zábavku. Za ziplinom sa môžete vydať aj v populárnych Plitviciach. Zipline Pazi Medo leží neďaleko Rudopolja, asi dve hodiny cesty zo Záhrebu. Tunajšia najdlhšia trasa má až 1 700 metrov a „poletíte" vo výške až 80 m a bude vás to stáť od 40 eur.
Treťou možnosťou, ako si užiť skalnaté Chrovátsko, je kaňoning. Prechod roklín rôznymi technikami je asi najznámejší v Diablovom prechode (Vraziji Prolaz) na samotnom severe krajiny, asi hodinu cesty z Rijeky. Pripravte sa na turistiku, zlaňovanie, plávanie aj potápanie počas dvoch hodín v jednej z najkrajších lokalít krajiny. Kaňon má asi len dva metre na šírku, 100 metrov na výšku a osemstometrovú dĺžku. Vyjde vás na približne 35 eur.