Dúšok kávovej histórie: Kaffee Mayer, Bratislava
Kto si myslí, že v dlhej histórii kaviarenskej kultúry nezohralo Slovensko žiadnu rolu, ten sa mýli! Bratislava sa pýši kaviarňou, ktorá bola kedysi cisárskym a kráľovským dvorným dodávateľom a jej produkty sa podávali Františkovi Jozefovi a Sissi.

Kaffee Mayer, ktorú v roku 1878 založil cukrár Július Mayer, dodnes autentickým spôsobom nadväzuje na rakúsko-uhorské cukrárske a kaviarenské tradície. Kaviareň na rohu Hlavného námestia bola pôvodne otvorená o pár krokov ďalej na Sedlárskej ulici a v roku 1913 sa presťahovala na súčasné miesto do Jesenákovho paláca.
Všetko sa začalo štyrmi vrecami kávy
Foto: Kaffe Mayer
Nevieme, kde sa podávala káva prvýkrát v bývalom Prešporku (starší slovenský názov Bratislavy), no legenda hovorí, že po neúspešnom obliehaní Viedne v roku 1683 Turci utekajúci na východ po sebe zanechali štyri vrecia kávy, z ktorých si víťazné rakúsko-uhorské vojská pripravili horúcou vodou zaliaty nápoj, teda „tureckú kávu“. Zvyk piť kávu sa potom v Prešporku rýchlo rozšíril, vždy podľa módy cisárskeho mesta. (Podľa inej legendy sa v tomto období piekol aj prvý prešporský-bratislavský rožok, ktorý má tvar polmesiaca, pretože symbolizuje Turkov, ktorí boli „zožratí“ v boji.)
Chránili mladých ľudí pred kaviarňami... alebo ani nie?
V Prešporku, samozrejme, už pred otvorením Kaffee Mayer existovali menšie kaviarne. Písomný záznam svedčí o tom, že majitelia prešporských kaviarní si chceli založiť vlastný cech už v roku 1752, ale ich žiadosť bola zamietnutá s tým, že chodenie do kaviarne by pokazilo mladých ľudí. Ani tento zákaz však nedokázal zabrániť rozkvetu kaviarenskej kultúry. Keďže Prešporok bol až do roku 1848 sídelným mestom Uhorského snemu, poslanci a predstavitelia žúp, ich sprievod a mladí juráti (právni koncipienti) boli častými hosťami v kaviarňach, kde prebiehal veľmi čulý spoločenský život.
Schöne(r) Náci
Dodnes sa ako najelegantnejší obyvateľ mesta spomína Ignác Lamár, ktorý žil v prvej polovici 20. storočia, ľudovo prezývaný „Schöne(r) Náci“, ktorý bol pravidelným hosťom Kaffee Mayer so stolom vyhradeným pre neho osobne. Nebol síce zámožný, no aj tak sa obliekal ako aristokrat – vraj sa zbláznil pre milostné trápenie. Nosil čierny frak a biele rukavice, na hlave cylinder, v jednej ruke mal vychádzkovú paličku a v druhej škatuľu s koláčmi z Kaffee Mayer. Keď sa vybral na prechádzku, občas si so sebou vzal kvety, ktoré rozdával okoloidúcim dámam a pozdravil ich úctivo s pozdravom „Kistihand!“. Na pamiatku jeho bohémskej postavy mu v roku 1997 pri kaviarni postavili sochu v životnej veľkosti.
Kaviareň, ktorá má dušu
Kaffee Mayer je už dlho ikonickou kaviarňou hlavného mesta Slovenska. Podobne ako viaceré kaviarne vo Viedni a Budapešti si zachovala zariadenie v štýle biedermeier z obdobia jej založenia. Kaviareň, ktorá vyžaruje pokojné prostredie monarchie, má nepochybne svojskú atmosféru, ba priam dušu! Z terasy kaviarne sa naskytá nádherný výhľad na Hlavné námestie, Rolandovu fontánu a Starú radnicu. Nie je náhoda, že Kaffee Mayer je stále obľúbeným miestom „prešporákov“, no teší sa veľkej obľube aj medzi turistami. Hostí privítajú voňavé kávové špeciality a honosné koláče, ktoré vo vlastnej cukrárenskej dielni vyrábajú vo vysokej kvalite v súlade s tradíciami, ktoré založil známy „K. und K.“ – cisársky a kráľovský – dvorný dodávateľ Július Mayer.