Šesť alpských syrov, ktoré musíte ochutnať
Francúzsko, Taliansko a Švajčiarsko sú rajom pre lyžiarov, horolezcov a (cyklo) turistov. Keď sa však povie Beaufort, Toma a Gruyere, každému milovníkovi syra je jasné, prečo sú Alpy vychytenou zastávkou všetkých gurmánov. Vydajte sa s nami na nevšednú syrovú ochutnávku. Tieto syry by si mal pamätať každý milovník dobrého jedla:

BEAUFORT (FR)
Foto: Pixabay
Horský syr Beaufort dostal meno po francúzskom mestečku v savojskom regióne, patriacom do oblasti Rhône-Alpes. Vyrába sa z mlieka kráv plemena Tarentaises a zreje šesť mesiacov. Existujú tri typy tohto syra: Le Beaufort (jeseň – jar), Le Beaufort d’Été (leto) a najvzácnejší Le Beaufort Chalet d’Alpage, vyrobený na vysokohorských salašoch a zrejúci v jaskynných pivniciach.
REBLOCHON (FR)
Vyrába sa z nepasterizovaného kravského mlieka vo francúzskom regióne Horné Savojsko. Ide o mäkký syr s minimálnou dobou zrenia 15 dní. Podľa legendy sa miestni horali snažili v minulosti znížiť daň tak, že dojili kravy na dvakrát. Druhý raz, po odchode kontrolóra, získali síce menej, ale kvalitnejšieho mlieka s vyšším podielom smotany. Z neho vyrobili syr s plesňovou kôrou a mäkkým stredom, vyznačujúci sa orechovou chuťou.
TOMA (IT)
Foto: unsplash
Jeden z najznámejších talianskych syrov sa vyrába v Piemonte a v údolí Aosta. Od roku 1996 je Toma chráneným označením pôvodu. Tento výraz pôvodne označoval gazdu, ktorý sám vyrábal syr z kravského mlieka. Toma je zrejúci polotvrdý alebo mäkký syr, ktorého jemná chuť sa zrením zvýrazňuje. Odporúča sa kombinovať s miestnymi vínami Barolo či Nebbiolo.
FONTINA (IT)
Vyrába sa od 13. storočia v údolí Aosta z nepasterizovaného mlieka kráv plemena Valdostana Pezzata Rossa. Podľa zrenia môže mať charakter mäkkého aj polotvrdého syra. V závislosti od dĺžky zrenia má sladkastú, orechovú chuť i robustnejšie, trpké tóny. Používa sa vo fondue Valdostana a dokonale dopĺňa a podčiarkuje chuť miestnych ovocných vín.
RACLETTE DE SAVOIE (CH)
Je najcharakteristickejším syrom kantónu Valais. Jeho názov pochádza zo slova „raclet“ (škrabať) a odkazuje na spôsob jeho krájania. Polotvrdý syr sa vyrába z kravského mlieka. Jeho chuť a aróma naplno vyniknú, keď sa roztopí. Tradične sa podáva so zemiakmi, výborne sa hodí aj k zelenine a mäsu. Švajčiari ho konzumujú k čaju alebo k Vin de Savoie.
GRUYERE (CH)
Foto: Pixabay
Tento stredne tvrdý syr s chráneným označením pôvodu sa vyrába v regióne Gruyeres (Friburský kantón). Zreje aspoň 120 dní v pivnici s vlhkosťou 94 až 98 percent. Chutí po karamelizovaných jablkách, orechoch a hnedom masle. Predáva sa v rôznych variantoch v závislosti od doby zrenia. Gruyere sa môže pochváliť aj tým, že štyrikrát získal cenu pre najlepší syr sveta.