Medzinárodný deň žien v minulosti a dnes
„Hudbu života dávajú ženy, ktoré úprimne, bezpodmienečne prijímajú veci, aby ich premenili na krajšie prostredníctvom svojich citov.” (Richard Wagner)

Je dobre známe, že 8. marec je dňom, keď muži obdarúvajú ženy kvetmi, aby preukázali svoj rešpekt a uznanie. Málokto však vie, že Medzinárodný deň žien sa vôbec nezačal s romantickým zámerom. Vyjadruje stáročný boj žien, aby mohli žiť svoj život v rovnakých podmienok ako muži a získali uznanie od spoločnosti.
História Dňa žien
Foto: IWD
História Dňa žien sa začala v New Yorku, kde v roku 1857 približne 40 000 textilných pracovníčok protestovalo za vyššie mzdy a lepšie pracovné podmienky. O niekoľko rokov neskôr Medzinárodná robotnícka asociácia, všeobecne známa ako Prvá internacionála, prijala rezolúciu o práve žien na prácu. V roku 1889 na ustanovujúcom zasadnutí Druhej internacionály Clara Zetkin hovorila už nielen o práve žien na prácu, ale obhajovala aj ochranu matiek a detí a účasti žien v spoločnosti. Prvý Deň žien oslavovali v Spojených štátoch 28. februára 1909 – vtedy sa ešte nazýval Národný deň žien.
Volebné právo i chlieb a mier
Plagát z roku 1914 dožadujúci sa volebného práva žien.
Foto: Karl Maria Stadler / Wikimedia
Prvý Deň žien, už nazývaný medzinárodný, vyhlásila II. internacionála v roku 1910, teda niečo pred 100 rokmi, keď ženy ešte stále požadovali také základné práva, ako je volebné právo, rovnosť a možnosť slobodného zamestnania, ktoré sú dnes už samozrejmé. K iniciatíve sa pridalo viacero európskych krajín, napríklad Rakúsko, Dánsko, Nemecko či Švajčiarsko. (Zaujímavé je, že Švajčiarsko bolo poslednou krajinou v Európe, ktorá uznala volebné právo žien – po prvýkrát sa mohli zúčastniť na voľbách až v roku 1971!). Taktiež v roku 1910 sa na kongrese žien v Kodani prijalo rozhodnutie vyhlásiť jeden deň v roku pre ženy symbolickým, ale cesta k tomu, aby sa stala skutočným svetovým dňom, začala v Rusku.
S hladomorom postihnutom Rusku v treťom roku 1. svetovej vojny protestovali 8. marca 1917 ženy za chlieb a mier. Cár Mikuláš II. o pár dní odstúpil a nová vláda dala ženám volebné právo. Na moskovskom kongrese žien v roku 1921 bol 8. marec navrhnutý na oslavu Medzinárodného dňa žien (MDŽ), takže tento dátum sa rozšíril všade.
Deň žien bol v Nemecku zakázaný v roku 1933, pretože krajne pravicová ideológia fašizmu bola postavená na sociálno-politickej hierarchii pohlavia, v ktorej muži hrali vedúcu úlohu. Spochybnené boli aj intelektuálne schopnosti žien, pretože sa verilo, že jediným povolaním žien je pôrod a materstvo. V komunistických režimoch na deň žien na začiatku oslavovali prominentné ženy vo výrobe, ale neskôr už takéto ideológie túto udalosť nezaťažovali.
Sviatok slobody a spravodlivosti
Organizácia Spojených národov (OSN) uznala Medzinárodný deň žien v roku 1977 a zaradila ho do zoznamu svetových dní. Odvtedy sa v súvislosti o úlohe žien v spoločnosti veľa vyriešilo (napr. volebné právo, možnosti vzdelávania) a ešte veľa sa nevyriešilo. Napríklad mzdy žien zaostávajú od mužov aj vo vyspelých demokratických krajinách.
Hoci jeho svetlo v posledných desaťročiach trochu vybledlo, Medzinárodný deň žien sa na celom svete stále oslavuje 8. marca. Tento deň je ale aj sviatkom slobody a spravodlivosti, veď vďaka obetavým a odvážnym ženám dnes môžeme žiť oveľa slobodnejší život ako pred 150 rokmi.
Aké je posolstvo MDŽ v roku 2022?
Posolstvo MDŽ 2022: #breakthebias
Foto: IWD
Predstavte si svet bez predsudkov, stereotypov a diskriminácie.
Spravodlivý a prijateľný svet.
Svet, kde rozdiel znamená hodnotu.
Svet, v ktorom sú žena a muž rovnoprávni.
O tom je Medzinárodný deň žien.