Kúzlo rudy: Rožňava a okolie
Bývalé banícke mesto na brehu rieky Slaná ponúka množstvo atrakcií samo osebe a je len čerešničkou na torte, že odtiaľ sa jednoducho dostanete do Národného parku Slovenský kras, Národného parku Slovenský raj a maďarského Národného parku Aggtelek, ktorý je súčasťou svetového dedičstva.

Banícke mesto z ružových sadov
Rožňava bola založená nemeckými osadníkmi v 13. storočí. Názov mesta pochádza z nemeckého slova Rosenau, čo znamená ružový háj. Prvýkrát sa mesto v písomných zmienkach spomína v roku 1291, keď oblasť kráľ Ondrej III. daroval ostrihomskému arcibiskupovi. V okolitých horách sa po stáročia ťažili vzácne rudy. V stredoveku sa najčastejšie ťažilo zlato a striebro, no neskôr nadobúdala čoraz väčší význam aj ťažba železnej rudy.
Šperkovnica Gemera
Napriek svojej malej rozlohe sa mesto môže pochváliť množstvom atrakcií a samotné centrum mesta je skutočnou šperkovnicou. Rožňavská radnica vznikla spojením dvoch starších neskorogotických a renesančných budov. Fasádny štít zdobí pozlátený anjel držiaci erb mesta.
Dominantou hlavného námestia je biskupský palác v klasicistickom štýle, v ktorom sa nachádza knižnica a archív rímskokatolíckej diecézy zriadenej pápežom v roku 1776 na návrh Márie Terézie. Katedrála Nanebovzatia Panny Márie v gotickom slohu je jednou z najvýznamnejších sakrálnych stavieb v Rožňave a na jednej z jej malieb sú znázornené určité etapy práce baníkov. Obraz z roku 1513 je najstarším grafickým znázornením dobového baníctva v strednej Európe. Kostol svätého Františka Xaverského, miestnymi pomenovaný aj ako Študentský kostol, postavili v rokoch 1658 až 1687 na mieste bývalej radnice a evanjelickej školy. Barokový kostol zdobia dve veľmi cenné sochy z lipového dreva nad dverami, znázorňujúce Mojžiša a kráľa Dávida.
36,5 metrov vysoká Požiarna veža, známa aj ako Rákócziho veža, sa nachádza na hlavnom námestí, bola postavená v rokoch 1643 až 1654 v neskororenesančnom slohu. Prvé verejné hodiny mesta tu boli tiež umiestnené. Podľa legendy vedenie mesta nechalo vyrezať hodinárovi jazyk, aby nemohol prezradiť tajomstvo hodinového strojčeka. Veža dnes slúži ako vyhliadkové miesto, z ktorého môžete obdivovať celé mesto.
Banícke múzeum
Foto: Banícke múzeum v Rožňave
Banícke múzeum, ktoré funguje už viac ako sto rokov, prezentuje nielen spomienky na baníctvo a hutníctvo, ale aj rôzne zbierky. Pre záujemcov o minulosť baníctva je múzeum skutočným unikátom. K najcennejším exponátom patria stredoveké banícke ručné náradia, pracovné náradia, drevené banské čerpadlo, koryto, vŕtačka, meracie a osvetľovacie zariadenia.
Vrch Volovec
Volovské vrchy, ktoré sú súčasťou Slovenského rudohoria, sú medzi turistami veľmi obľúbené. Najvyšším bodom v blízkosti Rožňavy je Skalisko, ktorý domáci označujú aj ako Volovec alebo Čertov hrad. V nadmorskej výške 1293 metrov sa neďaleko vrcholu nachádza horská chata, ktorá je pre turistov otvorená väčšinu roka. Na vrch Volovec sa dostanete po dobre vybudovanej lesnej ceste, vedúcej k horskej chate, vedľa ktorej sa môžete osviežiť vodou horského prameňa. Z vrcholu je krásny výhľad na okolie: za dobrého počasia uvidíte Vysoké Tatry, Nízke Tatry, pohorie Beskid Sadecki v Poľsku, Bukovské vrchy a štíty pohoria Matra v Maďarsku a vrchol Poloniny Runa na Ukrajine.