Miesta, kde sa nadýchnete divočiny
Hľadieť do ohňa či na hviezdne nebo bez svetelného smogu je najlepším liekom na preťaženú myseľ. Spoznajte miesta, kde sa môžete priblížiť životu predkov i samotnej prírode.

Začiatkom roka 2006 stretla vtedy 22-ročná učiteľka Miriam Lancewoodová z Holandska na potulkách Indiou o 30 rokov staršieho Novozélanďana Petra Raineho a jej život sa zmenil od základov. S Petrom, za ktorého sa vydala, trávili čoraz viac času v divokej prírode, až sa z nej v roku 2010 nevrátili. Niekoľko rokov sa túlali lesmi Nového Zélandu a Európy. Knihy, ktoré Miriam o potulkách napísala, si získali popularitu vo veľkej časti sveta. Podobné dobrodružstvo môžete zažiť aj na Slovensku – ani u nás nie je núdza o miesta, kde na vás dýchne divočina.
Na samote
Kde: Hriňová, Jakubova Voľa
Lokality s roztrúseným osídlením, ktoré zaberajú iba 10 percent územia krajiny. Taká je definícia samôt. Na západe v okolí Myjavy či v Strážovských vrchoch pri Žiline sa nazývajú kopanicami, v okolí Novej Bane štálmi a pri Detve a Krupine lazmi. Vo všetkých prípadoch žili ich obyvatelia jednou nohou v civilizácii a druhou v prírode. Mimoriadne fotogenickými sú lazy pri Hriňovej, ktorá leží 15 kilometrov východne od Detvy na južnej strane Poľany. Na juh od osemtisícového mesta sa tiahnu do svahov terasovité políčka pripomínajúce ryžové polia ďalekého východu. Severozápadne od nich vyrástla Báťkova lipa s obvodom kmeňa presahujúcim šesť metrov. Nad obcou Jakubova Voľa pri Sabinove zas láka ľudí strom z iných dôvodov – jeho koruna pripomína srdce. Z Hriňovej je to do kempu v Divíne pri nádrži Ružiná 20 kilometrov, najbližšie k Sabinovu zriadili kemp v rovnako vzdialenom Šindliari.
K pietnym miestam
Kde: Nitra, Nitrianska Blatnica, Bojná, Turie, Žilina
Osobitnú atmosféru majú starobylé objekty postavené na miestach vzdialených od ruchu historických centier. Ikonickou stavbou je fotogenický kostolík nad nitrianskou časťou Dražovce z polovice 11. storočia. Menej známa, no ešte staršia je Rotunda svätého Juraja z 9. storočia nad Nitrianskou Blatnicou, vzdialená od Nitry necelých 35 kilometrov. Asi 10 kilometrov od Nitrianskej Blatice stoja nad obcou Bojná pozostatky významného slovanského hradiska s vernými replikami dreveného opevnenia. Najbližší kemp nájdete v 20 kilometrov vzdialených Piešťanoch. Krásnu kaplnku postavili pred stáročiami na rajeckej strane Malej Fatry nad obcou Turie. O kúsok severnejšie – pri Žiline je čarovná kaplnka pod Brodniankou. V Rajci funguje kemp Slnečné skaly, pri Žiline môžete stanovať vo Varíne či v Belej, ktorá susedí s Jánošíkovou Terchovou.
Vo výšinách
Kde: Poluvsianska skalná ihla, Stratený budzogáň, Žibrid, Biely kameň, Veľký Grič, Andrejcová
Keď budete v Rajeckej doline, neobíďte 15 metrov vysokú skalnú ihlu na okraji Rajeckých Teplíc. Z kúpeľného mestečka sa po siedmich kilometroch cez Súľovské vrchy dostanete k Stratenému budzogáňu, skalisku v tvare obrovského obuška. O kúsok ďalej sa k nebu týči Žibrid (867 m) s ďalšími atraktívnymi skalnými útvarmi. V pohorí Vtáčnik sa v lesoch ukrýva bralo Biely kameň (1135 m), vytvorené rozpadajúcimi sa lávovými prúdmi. Do dvoch hodín sa turista dostane na Veľký Grič (972 m), z ktorého môžu dobrodružnejšie povahy zísť cez skaly pomocou natiahnutých reťazí. Stanovať sa dá v Camp Pacho vo Veľkej Čausy. Romantiku nájdete aj v útulni Andrejcová (1410 m) v Nízkych Tatrách. Je jedným z mála miest, kde môžete legálne prenocovať priamo v národnom parku.
Pri vode
Kde: Šurany, Valča, Humenné
Zažiť pocit, keď večera závisí výlučne od vašich loveckých schopností, sa dá na rybačke. Na niektorých jazerách môžete za jednorazový poplatok rybárčiť. Na rybníku Mederčina pri Šuranoch sa loví kapor, zubáč, šťuka či sumec a úlovok si môžete odkúpiť. Hoci sa stanovačka pri vodných tokoch zvykne tolerovať, na Slovensku si môžete postaviť stan len na vyhradených miestach. Útočisko tak nájdete v 25 kilometrov vzdialenom kempe v Komoči na brehu Váhu. Zarybárčiť si môžete aj v prostredí Malej Fatry na Rybníkoch Brčná pri turčianskej obci Valča či v areáli Pohody pri Humennom. V okolí Martina môžete oficiálne kempovať vo Vrútkach či neďalekých Turanoch. Najbližšie k Humennému nájdete kempy pri 35 kilometrov vzdialenej Zemplínskej šírave.