10 knižníc, ktoré navštívite pre fotky, nie knihy
S príchodom chladného počasia sú to práve knihy, na ktoré môžeme mať viac času ako počas letných dní, keď preferujeme cestovanie. Knihy čítame najradšej doma pod dekou, no na svete nájdeme miesta, ktoré stoja za návštevu, kde sú nielen zhromaždené knihy, ale sú aj architektonickými skvostmi. Tu je výber tých najkrajších knižníc z celého sveta.

Newyorská verejná knižnica – budova Stephena A. Schwarzmana, New York, USA
Verejná knižnica v meste, ktoré nikdy nespí, má mnoho budov. Najznámejšou z nich je budova Stephena A. Schwarzmana. Pri svojom dokončení to bola najväčšia mramorová stavba sveta. Hoci nie je najväčšou na svete, dĺžka jej políc s knihami dosahuje úctyhodných 201 kilometrov. Jej hlavný vstup je zo známej Piatej avenue a verejnosti sú prístupné štyri poschodia. Začítať sa tu môžete do kolekcie 15 miliónov kníh od stredovekých rukopisov po japonské zvitky. Je to práve jej čitáreň, ktorá jej dáva jedinečné čaro.
Opátska knižnica kláštora svätého Havla, St. Gallen, Švajčiarsko
Knižnica vlastní rozsiahlu 160-tisícovú zbierku zväzkov, z ktorých niektoré pochádzajú až z 8. storočia. Vďaka tomu sa stala jednou z najvýznamnejších kláštorných knižníc na planéte. Spolu so zvyškom švajčiarskeho opátstva je zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Nádherné vyrezávané drevo, množstvo fresiek a rokoková výzdoba nadchne nejedného knihomila.
Národná knižnica Klementinum, Praha, Česko
Za jednou z najkrajších knižníc na svete nemusíte cestovať ďaleko. Nachádza sa totiž v hlavnom meste našich českých susedov. Súčasťou knižnice sú dve veľkolepé sály s barokovou výzdobou. Sály prepája spojovacia chodba, slúžiaca ako kabinet kuriozít. Medzi 200-tisíc zväzkami sa nachádza aj najstaršia kniha z roku okolo 860 – Strahovský evangeliář.
Portugalská kráľovská knižnica, Rio de Janeiro, Brazília
Portugalské knižné diela sa vynímajú v extravagantne vyrezávanej knižnici, ktorá je korunovaná nádherným lustrom a oslnivou kupolou z modrej a červenej vitráže. Dojem veľkoleposti vytvárajú najmä nekonečné rady políc s knihami, ktoré siahajú až po strop. Okrem nich knižnica ukrýva ešte jeden poklad – 1,7 metra vysoký Oltár vlasti vyrobený z mramoru, slonoviny a striebra.
Rakúska národná knižnica, Viedeň, Rakúsko
Čo poviete na 3,8 milióna kníh? Presne toľko titulov sa nachádza v Rakúskej národnej knižnici, ktorá bola kedysi cisárskou knižnicou. Založená bola v roku 1776 a obsahuje najväčšiu kláštornú knižnicu na svete. Tento skvost barokovej éry nájdete v neďalekom viedenskom Hofburgu.
Knižnica v Trinity College, Dublin, Írsko
Foto: Getty Images Hungary
Táto dvojpodlažná knižnica s oblúkmi z tmavého dreva a uličky zdobiace mramorovými bustami filozofov a pôsobivou zbierkou viac ako sedem miliónov zväzkov sa radí medzi najstaršie knižnice. Je známa ako Stará knižnica a začala sa stavať v roku 1712. Klenotom knižnice je najvzácnejšia írska kniha – Kniha z Kellsu, čo je iluminovaný evanjeliár pochádzajúci z konca 8. storočia.
Knižnica Tianjin Binhai, Tianjin, Čína
Päťposchodová knižnica s 1,2 miliónmi kníh na 34 metroch štorcových sa považuje za najštýlovejšiu knižnicu na svete. Najpútavejším prvkom sú police siahajúce od podlahy až po strop v nezvyčajných, futuristických tvaroch. Na prvý pohľad sú v nich uskladnené knihy, no v skutočnosti ide len o napodobeniny, ktoré majú pripomínať chrbty kníh, pričom skutočné knihy sú uskladnené v iných miestnostiach.
Vedecká knižnica Rijksmuseum, Amsterdam, Holandsko
Foto: 123rf
Od roku 1885 ide o najväčšiu vedeckú knižnicu v Holandsku. Knihy v nej sú špecializované na históriu umenia a podľa online katalógu sa tu nachádza asi 400-tisíc zväzkov. Knižnica je súčasťou múzea Rijksmuseum a nájdete ju na ulici Museumstraat 1.
Centrálna knižnica Calgary, Alberta, Canada
Spoločnosť Architectural Digest si vybrala ako jeden z najočakávanejších projektov roku 2018 jednu z najfuturistickejších knižníc na svete. Za prvých 100 dní od otvorenia ju navštívilo takmer pol milióna návštevníkov. Víziou novej Ústrednej knižnice je priestor, kde môžu ľudia premýšľať, snívať, skúmať a inšpirovať sa.
Alexandrijská knižnica, Alexandria, Egypt
Július Cézar síce spálil slávnu starodávnu alexandrijskú knižnicu, avšak Egypt naďalej vzdáva hold tejto veľkej pamiatke staroveku. Kruhová žulová budova, pokrytá rezbami od miestnych umelcov, obklopená jasným modrým bazénom, bola uvedená do života v roku 2002. Jej cieľom je oživiť časť jej vedeckého ducha. Vo svojich útrobách skrýva osem miliónov kníh, štyri múzeá, rovnaký počet umeleckých galérií a dokonca aj planetárium.