Poraďte si so zimnou tmou
Kým nenastane zimný slnovrat, ktorý na tento rok pripadá na 21. decembra, dni sa budú skracovať a denného svetla tak bude čoraz menej. Aj v prvých mesiacoch roka vládne skôr tma než svetlo. Menej svetla a slnka má na ľudskú psychiku negatívny vplyv. Tu sú tipy na to, ako si poradiť so zimným blues.

Denná dávka svetla a slnka je potrebná pre našu psychiku. Ich nedostatok má dokonca odborné pomenovania – sezónna afektívna porucha, v angličtine seasonal affective disorder, alebo SAD. A slovo sad v angličtine znamená smutný. Ak ste unavení behom dňa, neviete vstať z postele, máte zlú náladu, ste stále hladní a prejedáte sa a nechce sa vám ani vytiahnuť päty z domu, možno máte práve túto diagnózu alebo minimálne zimný splín spôsobený temnotou neustále okolo. Čo s tým môžete urobiť?
Hýbte sa
Foto: unsplash
Možno práve to sa vám chce najmenej, ale je dôležité neprestať sa hýbať v rámci svojich možností. Škandinávci, ktorým sa v zime dostáva svetla najmenej, majú porekadlo, že nie je zlé počasie, len zle oblečený človek. S dobrým oblečením zvládnete dážď, vietor, sneh aj mráz. A vydajte sa minimálne na prechádzku. Ak zvládate viac, skúste bežky. Beh aj v zime na snehu, jednoducho čokoľvek, čo vám rozprúdi krv, dopamín a dobrú náladu. Po takomto výkone si bez výčitiek doma vychutnáte aj horúci čaj či čokoládu. Ak vám to životný štýl umožňuje, na zimu si deň rozdeľte na rannú prácu, cvičenie a pobyt vonku okolo obeda, keď je svetlo a najteplejšia časť dňa a opäť prácu, keď sa zotmie. Ak nemáte takéto možnosti, určite sa dá zájsť do miestnej posilňovne, bazéna alebo si zacvičiť doma s vlastnou váhou podľa inštruktážnych videí na YouTube.
Melatonín, serotonín, vitamín D a slnko
Foto: Pixabay
Vyjsť na vzduch a svetlo má ďalšie pozitívne účinky na našu psychiku. V tme sa nám tvorí spánkový hormón melatonín, kým vo svetle sa podporuje tvorba serotonínu. Ten je zas hormónom šťastia a dobrej nálady. Preto ak spojíte pohyb a svetlo, nevedome si zlepšíte náladu. Ak k tomu aj zasvieti slnko, cez pokožku sa vám začne tvoriť vitamín D. Ten nám všeobecne v strave chýba, no dopĺňa sa slnkom. Vystaviť preto čo najviac pokožky slnku je zdravé, mali by sme to mať dva- až trikrát týždenne. Takto vyrobený vitamín D telo uchováva po dlhšiu dobu než ten, ktorý prijmeme stravou. Ak však slnko nesvieti, nezabudnite do stravy zapojiť lososa, sardinky, tuniaka, krevety, vaječné žĺtky či huby. Inak vám okrem horšej nálady hrozí pokles imunity, u mužov hladiny testosterónu, naopak riziko sa zvyšuje pre zubné kazy, osteoporózu či zápaly v tele.
Severské inšpirácie
Foto: Pexels
Napriek tomu, že Dáni, Nóri, Švédi a Fíni majú najmenej zimného svetla, sú najšťastnejšími národmi na svete už po dlhé roky. Niekoľko ich spôsobov je dobré prevziať do života. Pohyb na čerstvom vzduchu (po nórsky friluftsliv) je len jedným z nich. Ďalej skúste zútulniť svoj domov, dopriať mu dostatok svetla a útulnosti pri veľa sviečkach, horúcom kakau a dobrých knihách (po dánsky hygge). Stretnite sa s priateľmi a rodinou pri káve a dobrom koláči (po švédsky fika), nezabúdajte veľa piť, lebo dehydratácia aj v zime zvyšuje našu únavu a nenechajte sa zlákať ťažkými jedlami. Skúste nové recepty a exotické kuchyne, ak priamo nemôžete zo zimy vycestovať do exotiky. Tipy na to, kam ísť na výlet za čerstvým vzduchom, čo navariť aj viac informácií o športe a pohybe nájdete, ak budete klikať ďalej na webe Drive magazínu.